Bakan Albayrak: Çok Güzel İşler Başardık Rehavete Kapılmak Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin hem büyüyen hem de cari fazla veren 'özgün bir örnek' olduğunu söyledi.

Bakan Albayrak: Çok Güzel İşler Başardık Rehavete Kapılmak Yok

Merkez Bankası'nın politika faizini 325 baz puan indirmesini de değerlendiren Albayrak, bu kararın etkilerinin yakında görüleceğini ve Türkiye'nin 2019 yılını enflasyon hedeflerinin altında tamamlayacağını ifade etti.

Bakan, "Temmuz verilerinde belki de cumhuriyetin en büyük yıllık cari fazlası olacak. Hem büyüyen hem de cari fazla veren Türkiye özgün bir örnek. Yılı pozitif bir büyümeyle kapatacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

"Çok güzel işler başardık rehavete kapılmak yok"

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 10. Yıl Daveti'nde konuşan Albayrak'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

-Kredi alan ülkeden satışa geçtik. Son 10 yılda son derece zengin bir içeriğe sahip süreç yaşadık.

-Çok güzel işler başardık rehavete kapılmak yok. Geçmiş başarıları geleceğe taşımamız lazım. İyi iş çıkarmak çok çalışma gayreti tükenmemeli.

-Küresel ve bölgesel anlamda çok daha farklı konumdayız. Bugün ülkeler ticarette dezavantajlı duruma düşmemek için birçok adımlar atıyor çok sayıda politikaları devreye aldıklarını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında mazur kaldığımız süreçleri geride bıraktık. Yaşadığımız ataklar sonrasında reel sektör ve piyasalar için çok sayıda tedbir devreye aldık.

"Yılı pozitif büyümeyle kapatacağımıza inanıyoruz"

-YEP'in bir yılını geride bıraktık. Yeni ekonomi programını başarılı bir şekilde uyguladık. Elde ettiğimiz kazanımları inşallah 2020 yılında çok daha ileriye taşıyacağız. YEP'te 2019 için dengelenme vurgusu yapmıştık. 2019 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda bir daralma yaşandı. YEP başta olmak üzere tüm platformlarda mücadele alanlarımızın başına enflasyonu koymuştuk. Enflasyonda yılı hedeflerimizden daha iyi bir performansla tamamlayacağız.

-Eylül ayında hem TÜFE hem de ÜFE'DE bir yıl geçtikten sonra tek haneye ineceğiz

-Ağustos sonu itibariyle PMI değeri son 13 ayın en yüksek değerine ulaşarak 48 olarak gerçekleşti. İhracat temmuz ayında 7,9 oranında arttı. Yılı pozitif büyümeyle kapatacağımıza inanıyoruz.

-Cari denge temmuz ayı rakamlara baktığımızda bir de bakacağız ki 12 aylık cari dengede Türkiye Cumhuriyeti tarihinin belki en fazla cari fazla rakamını yıllıkta göreceğiz temmuz ayı itibariyle.

Milli Gazete

Hasan Arslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER