CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, basın toplantısı düzenleyerek 7 bin 94 sandıkta farklılık tespit ettik diyerek duyurdu. CHP'li Muharrem Erkek, yurt dışındaki sandık sayısına da değinerek 201 bini aşkın sandıklardan çıkan sonuçları sisteme girdiklerini belirtti ve sistemde alarm veren sonuçların düzeltilmesine yönelik YSK'da işlem yapıldığını söyledi.

CHP'li Muharrem Erkek basın toplantısında sandıklardan çıkan sonuçlara değindi. Farklı okulların sandıklarından çıkan sonuçlarda Kemal Kılıçdaroğlu'nun oylarının sistemde Muharrem İnce'ye atıldığını söyledi. Erdoğan'ın sandıklarda çıkan oyunun sistemde daha fazla oy alınmış gibi gösterilmesine ve işlenilmesine dikkat çekti.

'KÜÇÜCÜK ORANI DA KONTROL EDİYORUZ'

Basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek sandıkların miktarına değinerek şu ifadeleri kullandı:14 Mayıs’taki seçimde yurt içinde 192 bin 214 sandığımız vardı, yurt dışında 9 bin 503 sandığımız vardı, toplam 201 bin 807 sandığımız vardı. Bu sandıkların tamamına yakınında yani yüzde 99.9 oranında ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarını sistemimize girdik. O küçücük oranı da kontrollerini yapıyoruz, sistemimize gireceğiz.

'KIRMIZI ALARM VERİLDİ'

Muharrem Erkek'in basın toplantısında öne çıkan konuşmaları şöyle;

Bizim kendi sandık sonuç tutanağımız ile YSK’nın arasında bir uyuşmazlık var ise bizim sistemimizde kırmızı alarm veriyor. Bunu hem genel merkez hem il hem ilçe görüyor. Yani son derece sağlıklı bir alt yapımız ve sistemimiz var. Bu kırmızı alarm verildi. Size tam rakamları vereceğim. Toplam 201 bin 807 sandık ve 2 bin 269 sandık tutanağında farklılık tespit ettik.

Tabii 4 adayın da lehine, aleyhine olabilir. Ayrıca bizim adayımız aleyhine olanları da ayrıca tespit ediyoruz. Bunların itirazları pazartesi 17.00 itibariyle yapıldı. Biliyorsunuz 17.00'de itirazlar son buldu. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta uyuşmazlık tespit ettik, CHP ve iYİ parti aleyhine. Ve bunların da itirazları dün 15.00 itibariyle bitti.

'YSK KARARIYLA İTİRAZ HAKLI BULUNMUŞ'

Şu bilgiyi de vereyim biliyorsunuz, ilçe seçim kurullarında birleştirme tutanakları düzenlenirken, bazı maddi hatalar da ilçe seçim kurulları tarafından düzeltiliyor, itiraz olmadan da düzeltiliyor.

Birkaç örnek vereceğim, kırmızı yandı bunu biz de görüyoruz il ve ilçe başkanlıkları da görüyor ve itirazları ilçe başkanları ilçe seçim kurullarına yapıyor. Örneğin, cumhurbaşkanlığı için Sultangazi Nuri Pakdil anadolu Lisesi 1374 nolu sandık. Kılıçdaroğlu 260 oy almış 76 yazılmış, erdoğan 72 almış sisteme 248 olarak girmiş. itirazlar yapılmış, YSK kararıyla itiraz haklı bulunmuş. YSK sistemine de doğru olarak girmiş.

'KILIÇDAROĞLU'NUN OYU MUHARREM İNCE'YE YAZILMIŞ'

Bir örnek daha Elazığ merkez ilçe 105 nolu sandık Kılıçdaroğlu'nun 95 oyu ama sistemde bu oy muharrem İnce'ye yazılmış. itiraz edilmiş ve düzeltilmiş. Malatya Battalgazi birinci ilçe seçim kurulu, iki sandıktan örnek vereyim çok var; 1050 nolu sandıkta Kılıçdaroğlu 228 oy almış ama bu oylar Muharrem İnce'ye yazılmış. Yine Battalgazi'de 1053 nolu sandık, Kılıçdaroğlu'nun 50 oyu Muharrem İnce'ye yazılmış. böyle yüzlerce örnek var. Bütün sandıkların sonuçları hem bizim tutanakları hem YSK tutanakları karşılaştırılarak tek tek kontrol edildi ve gerekli tüm itirazlar yapıldı, süreç takip ediliyor.

'YURT DIŞINDAKİ OYLAR TEK TEK TAKİP EDİLDİ'

Genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ediyoruz. Yurt dışındaki oylar da tek tek takip edilmiştir. İstanbul'da cumhurbaşkanlığı için 107, milletvekilliği için de 396, toplam 513 sandıkta itirazlar yapıldı. Bunların da sonuçları takip ediliyor. 28 Mayıs'taki seçim çok daha basit bir seçim olacak. 14 Mayıs'taki seçim bitti, ve bu seçimin kazananı olmadı. TC'ni yöneten yürütmenin başı, cumhurbaşkanı güvenoyu alamadı seçmenden.

'TÜRKİYE'NİN YARININI HEP BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ'

Eşitliğe özgürlüğe kardeşliğe liyakate, demokrasiye oy vereceğiz. Tek adam rejimine oy vereceğiz. Bugün maalesef liyakatsizliği adaletsizliği baskıları istikrar diye pazarlamak isteyen bir zihniyet var. öyle ya bütün gücü bir kişiye verdiğinizde tablo ortada. Türkiye'nin bütün temel sorunları daha da derinleşiyor. Neden? Çünkü bütün güç bir kişide toplanmış ve bunu istikrar diye pazarlamaya çalışıyor. 28 Mayıs'ta bunun kararını da verecek milyonlarca seçmen, bu adaletsiz düzen devam mı etsin, değişsin mi. Tek adam rejimine değil demokrasiye oy evreceğiz, Türkiye'nin yarınını hep birlikte inşa edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Biz CHP olarak bizim temelimizde anadolu ve Rumeli müdafai hukuk vardır. CHP'nin temelinde kuvayi milliye vardır. Biz hiçbir zaman umudumuzu yitirmedik, yitirmeyeceğiz.