AKP'li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin önüne, belediye tarafından satılan 102 arazinin sıralandığı pankart vinç yardımıyla asıldı.

CHP Balıkesir İl Başkanlığı, AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yönetiminde 4.5 yılda satılan arazilerin listesinin yer aldığı pankartı Ali Hikmet Paşa Meydanı'na astı. 2

0 metrelik pankart asıldıktan sonra İl Başkanı Erden Köybaşı basın açıklaması yaptı. Arazi satışından elde edilen gelirin akıbetini soran Köybaşı "Afişten görüldüğü gibi 4,5 yılda Balıkesir’in, hepimizin malı olan 102 değerli araziyi haraç mezat sattılar, elden çıkardılar. Peki, bu satışlardan elde edilen 82 milyon dolara ne oldu? Bugünkü kurla 2 milyar 630 milyon nereye gitti?" diye sordu.

10 AYDA 2.6 MİLYAR TL'LİK AÇIK

Köybaşı, şunları söyledi:

- Belediyenin taşınmazlarını sattınız, sattınız ama Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu mu ödediniz? Tabii ki hayır. Ödemiş olsaydınız Sayıştay’ın raporlarına yansıyan 2022 borcu olan 1 milyar 457 milyon lira olmazdı. Gördük ki 2023 yılının 10 aylık gelir-gider bütçesi 2 milyar 659 milyon lira açık vermiş.

Vatandaş Ekmek Derdinde İktidar Konak Sevdasında: İktidarın Konak Sevdası Vatandaş Ekmek Derdinde İktidar Konak Sevdasında: İktidarın Konak Sevdası

Bu kez Balıkesir'de 20 metrelik 'parsel parsel' pankartı - Sözcü

FAİZ GİDERLERİ 18 KAT ARTTI

- Büyükşehir bütçesinin en önemli gider kaleminin faiz hâline geldiği, Belediye'nin faize ödediği paranın sadece 2 yılda 18 kat arttığını açıkça görüyoruz. Faiz giderlerinin neden 2 yılda bu kadar arttığını sayın Yücel Yılmaz'ın açıklaması gerekiyor. Ahmet Akın ile bu düzene son verilecek, şeffaf hesap verebilir bir belediyecilik anlayışı hâkim olacak. İsraf ve talan belediyeciliği son bulacak. Balıkesir’in kaynakları Balıkesirlilerin olacak.

Kaynak: ANKA