AraştırmaBekir Ağırdır, Oksijen'deki köşesinde "Erdoğan’ın tek handikapı Yeniden Refah’ın aday çıkarması değil" yorumunda bulundu. Ağırdır moral üstünlüğün İmamoğlu'nda olduğuna dikkat çekti, DEM'in İstanbul'da aldığı oy oranına vurgu yaparak "Seçim hala belirsiz" dedi.

Cumhur İttifakı: Açılım Beklentisi Krizi Alevlendirdi Cumhur İttifakı: Açılım Beklentisi Krizi Alevlendirdi

Araştırmacı Bekir Ağırdır: "İktidar blokunun handikapı yalnızca YRP’nin ayrı aday çıkarması da değil. Erdoğan uzun bir süredir artık AK Parti örgütünden çok bürokrasiyle sahaya müdahale ediyor. Bu da parti örgütünün enerji ve kapasitesinde kayda değer eksilmeyi üretiyor."
erdogan.jpg
Araştırmacı Bekir Ağırdır, yerel seçimin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yarışına dönüştüğüne dikkat çektiği yazısında, AKP’nin tek handikapının Yeniden Refah’ın ayrı aday çıkarması olmadığını söyledi. Bekir Ağırdır, “Erdoğan uzun bir süredir artık AK Parti örgütünden çok bürokrasiyle sahaya müdahale ediyor. Bu da parti örgütünün enerji ve kapasitesinde kayda değer eksilmeyi üretiyor. Yerel seçim için seçilen adayların büyük kısmı Murat Kurum da dahil örgütten değil bürokrasiden geliyor” dedi.

İstanbul’da asıl yarışın İmamoğlu ile Erdoğan arasında olduğunu belirten Ağırdır, “İmamoğlu’nun kazanması hem CHP hem muhalefet kanadında yeni hizalanmaları tetikler. Daha önemlisi umutsuz muhalif seçmen için bir umutlanma kaynağı olur” yorumunda bulundu.

Bekir Ağırdır, Gazete Oksijen'de yer alan yazısında İstanbul yarışında İmamoğlu'nun önde olduğunu belirterek DEM partinin aldığı oy oranına dikkat çekti, seçimin hala belirsiz olduğu yorumunu yaptı.

imamoglu.jpg

‘ERDOĞAN’DA DA BİLİNDİK ENERJİ YOK’

Bekir Ağırdır'ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

Genel seçimlerin ardından muhalif blok seçmenlerinde oluşan öfke ve umutsuzluk duygusu henüz tümden geçmiş değilse de iktidar bloku seçmenlerinin de moral üstünlüklerini sahaya yansıtamadıkları, aksine temkinli bir bekleyişte oldukları gözleniyor. Hala Erdoğan yine son hafta şapkadan tavşan çıkarır mı tedirginliği ya da umudu olsa da sanki Erdoğan’da da bilindik enerji yok. Yine de son haftada hangi çılgın vaat ya da söylemle seçmenini gayrete getireceğini göreceğiz.

İktidar blokunun handikapı yalnızca YRP’nin ayrı aday çıkarması da değil. Erdoğan uzun bir süredir artık AK Parti örgütünden çok bürokrasiyle sahaya müdahale ediyor. Bu da parti örgütünün enerji ve kapasitesinde kayda değer eksilmeyi üretiyor. Yerel seçim için seçilen adayların büyük kısmı Murat Kurum da dahil örgütten değil bürokrasiden geliyor.

murat-kurum-erdogan.jpg

Benzer bir kapasite kaybı strateji ve kampanya tasarım ve uygulamalarında görülüyor. Kurum için yürütülen kampanyanın esaslı bir stratejiye ve yaratıcılığa dayandığını söylemek mümkün değil. Belli ki Kurum ve ekibi de Erdoğan’ın maharetine kaderini bağlamış durumda.

Ağırdır "Moral üstünlük İmamoğlu'nda" diyerek yine de İmamoğlu’nun kesin kazanacağını söylemek için henüz erken" diye yazdı ve şunları söyledi:

"İstanbul’da İmamoğlu ile Kurum yarışı varsa da herkes biliyor ki aslında yarış Erdoğan ile İmamoğlu arasında. O nedenle geleceğe dair en önemli işaret İmamoğlu’nun kazanması olur. Genel denge değişmese de İmamoğlu’nun kazanması hem CHP hem muhalefet kanadında yeni hizalanmaları tetikler. Daha önemlisi umutsuz muhalif seçmen için bir umutlanma kaynağı olur."