31 Mart'ta seçilen belediye başkanlarının seleflerine borç batağı tepkisi sürüyor. Malatya'da yaşanan olay ise dikkat çekti. AK Parti'den Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Sami Er, selefi AK Partili belediye başkanı Selahattin Gürkan’dan büyük bir borçla aldıklarını söyledi. Er, göreve başladığı ilk gün, kredi çekerek maaş ödemesi yaptıklarını söyledi. Er, Malatya Belediyesi’nin toplam borcunun ise 17 milyar TL olduğunu açıkladı. “Borç çok, kasa boş, kaynak yok” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde görev değişikliği sonrasında mali kriz kapıda. AK Parti'den seçilen yeni Belediye Başkanı Sami Er, selefi Selahattin Gürkan'ın döneminde biriken borçları eleştirerek, "Borç çok, kasa boş, kaynak yok" dedi. 31 Mart seçimlerinden sonra göreve başlayan Başkan Er, belediyenin 17 milyar TL borçla devralındığını ve ilk gün personel maaşlarını ödemek için 85 milyon TL kredi çekmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

GÖREVİ DEVRALDIĞINDA ŞOK BORÇ MİKTARI İLE KARŞILAŞTI

Karar'ın haberine göre, Malatya Büyükşehir Belediyesi, geçmiş dönemden kalan ve belediye tarihindeki en yüksek borç miktarlarından biriyle yeni döneme başladı. Başkan Er, görevi devraldığında belediyenin mali durumunu değerlendiren bir konuşma yaparak, "17 milyar 80 milyon TL gibi devasa bir borç yüküyle karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

KREDİ ÇEKEREK MAAŞ ÖDEMESİ

Başkan Er, göreve başladığı ilk gün yaşanan mali sıkıntıları "Göreve geldiğimiz gün personel maaşlarının ödenmesi gerekiyordu ancak para olmadığı için 85 milyon kredi çekerek maaş ödemesi yapabildik" sözleriyle anlattı. İşletme ve şirketlere ait borçların da büyük bir yük teşkil ettiğini vurgulayarak, belediyenin toplam borcunu detaylarıyla paylaştı.

CHP'DEN GELEN TEPKİLER VE TALEPLER

Belediye meclis üyesi ve CHP temsilcisi Günnur Tabel, durumun ciddiyetini vurgulayarak, geçmiş dönem belediye başkanından alınan bilgilerin doğruluğunu sorguladı. Tabel, "Mevcut durumun kendisinin ifade ettiğinden çok başka olduğunu" belirterek, borçların ve kredilerin yazılı olarak meclise sunulmasını talep etti.

BORÇ DAĞILIMI AÇIKLANDI

Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bağlı kuruluşların güncel borç durumları da açıklandı. Bu detaylar, belediyenin ve bağlı kuruluşlarının mali yapılarının ne kadar zor durumda olduğunu gözler önüne serdi.

Güncel borç rakamları şu şekilde:

BÜYÜKŞEHİR: 12 milyar 138 milyon 933 bin TL
MASKİ: 3 milyar 631 milyon 872 bin TL
MESTON: 581 milyon 840 bin TL
ESENLİK: 361 milyon 381 bin TL
MOTAŞ: 307 milyon 668 bin TL
BELSOS: 10 milyon 764 bin TL
MEGSAŞ: 28 milyon 337 bin TL
KÜLTÜR A.Ş: 18 milyon 195 bin TL
MAKLİDAŞ: 1 milyon 50 bin TL

-Ankara’yla temasa geçip, orada kaynak gelene kadar bunlarla ilgili başlangıç yapmış oluruz diye düşündük ama maalesef burada da kaynak bulamadık.

Bakan Mehmet Şimşek’in Acı İlacını Vatandaş İçiyor Bakan Mehmet Şimşek’in Acı İlacını Vatandaş İçiyor

DİĞER BORÇLAR

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin toplam borcunun 17 milyar 80 milyon 45 bin 700 TL olduğu da kamuoyu ile paylaşıldı. Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MASKİ ) borcu ise 3 milyar 631 milyon 872 bin TL olarak açıklandı. Malatya Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan diğer şirketlerin borcu