Vali ve İl Jandarma Komutanı'nın seçim turuna çıkıp destek verdiği AKP'li adayın, kamu kurumlarını gezip memurlara propaganda yaptığı ortaya çıktı. YSK'nın 1 Ocak 2024 ile 30 Mart 2024 tarihleri arasında kamu binalarında sözlü propaganda yapılmasını yasaklamıştı.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin siyasi partilerce ve bağımsız adaylarca gerçekleştirilecek seçim propagandasının usul ve esaslarının belirlendiği Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kararı 20 Aralık 2023 günü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararda, seçim takvimi başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024 ile 30 Mart 2024 tarihleri arasında; kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde sözlü propaganda yapılması yasaklandı.

TÜİK: Evlenme Oranları Düşerken, Boşanma Oranları Hızla Artıyor TÜİK: Evlenme Oranları Düşerken, Boşanma Oranları Hızla Artıyor

Ancak, AKP'liler bu yasağa uymuyor. 

ascreenshot-5.jpg

Şırnak Valisi Cevdet Atay ile İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut'ın İdil ilçesine giderek destek turuna çıktığı AKP’nin İdil belediye başkan adayı İkbalhan Haznedar’ın kamu binalarında propaganda yaptığı ortaya çıktı.

AKP'nin İdil ilçe teşkilatının sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Belediye Başkan Adayımız Sn. İlbakhan Haznedar beraberlerindeki heyet ile birlikte ilçe merkezinde bulunan kurumları gezerek kurum personelleri ile hasbihal ettiler" ifadelerine yer verilerek ziyaretlere ilişkin fotoğraflar yayınlandı.

İşte o fotoğraflar:

Şırnak'ta dikkat çeken seçim kampanyası! AK Partili adaya vali ve tümgeneral eşlik etti

İKBALHAN HAZNEDAR KİMDİR?

Sözcü'de yer alan habere göre, AKP’li belediye başkan adayı İkbalhan Haznedar Şırnak’ın önde gelen aşiretlerinden Keçan aşiretine mensup. 1990’lı yıllarda güvenlik nedeniyle köyleri boşaltıldığı için Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan Süryanilere ait arazilerin gayrı resmi olarak kullandı. Halen binlerce dönüm araziye sahip olan Haznedar ilçede aynı zamanda akaryakıt istasyonu bulunuyor.

İdil terör örgütü PKK’nın çukur ve barikat eylemlerinden sonra otel açan İkbalhan Haznedar bu oteli daha sonra kapatarak kısa süre önce Kredi Yurtlar Kurumu’na sözleşme yaparak öğrenci yurdu olarak kiraladı.

Kamu ihalelerine giren İkbalhan Haznedar’ın, kardeşleriyle mal varlığının paylaşımı konusunda yaşadığı husumetten dolayı Miroğlu olan soyadını Haznedar olarak değiştirdiği öğrenildi. AKP’li aday Haznedar’ın ağabeyi olan Talaban Miroğlu da terör örgütü PKK üyesi olmak suçundan 10 yıl hapisle cezalandırılmış ve bu cezasını tamamladıktan sonra geçtiğimiz aylarda tahliye edilmişti.