28 Şubat Davası'nda müebbet hapis cezasına çarptırılan 3 generalin cezası kaldırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; eski Korgeneral Hakkı Kılınç, eski Orgeneral Ahmet Çörekçi ve eski Tuğgeneral İdris Koralp'in cezalarının kaldırılma nedeni 'kocama hali' olarak gösterildi.

28 Şubat Davası'nda tutuklanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan 83 yaşındaki eski Korgeneral Hakkı Kılınç, 91 yaşındaki eski Orgeneral Ahmet Çörekçi ve 75 yaşındaki eski Tuğgeneral İdris Koralp'in cezaları Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kaldırıldı.

Karara gerekçe olarak hükümlüler hakkında Adli Tıp Kurumu'nun 'kocama hali' raporu gösterildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu kararları Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü maddesinin 16'ncı fıkrası hükmü uyarınca verdi.

Geçen Aralık ayında ise 84 yaşındaki eski Korgeneral Vural Avar, cezaevinde yaşamını yitirmişti. . Eylül ayında koronavirüse yakalanan ve ileri derece demans hastası olan Avar, kasım ayında ise düşerek kaburgalarını kırmış, sonrasında tutuklu bulunduğu cezaevine geri gönderilmişti.

Kaynak: Karar