Tank palet Fabrikasını 50 Milyon Dolar İçin Katarlılara Veriyoruz, Sonra İse: Türkiye Ukrayna Ordusuna 200 Milyon TL Verecek

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kiev ziyareti sırasında, Ukrayna ordusunun ihtiyaçlarının giderilmesi için 200 milyon TL finansal yardım anlaşması imzalanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenecek olan Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey 8. Toplantısı'na katılacak.

Ukrayna Devlet Başkanı  Viladimir  Zelenskiy'in başkanlığında, ilgili bakanların katılımıyla düzenlenecek Konsey Toplantısı'nda, Kırım Tatar soydaşlarının durumu hakkında fikir teatisinde bulunulacak, Ukrayna ile stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesine yönelik yeni iş birliği imkanları değerlendirilecek.

Aynı zamanda, toplantı sonrasında bir dizi anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

UKRAYNA ORDUSU İÇİN 200 MİLYON TL'LİK FİNANSAL YARDIM

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Sibiga, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiev ziyareti kapsamında, Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için 200 milyon TL’lik finansal yardımın sağlanmasıyla ilgili anlaşmanın imzalanacağını belirtti.

Sibiga, Ukrayna medyasına açıklamasında, “Bu ziyaret sırasında imzalanacak anlaşmaya göre, Türkiye tarafı Ukrayna ordusunun ihtiyaçları, özellikle silah alımı için 200 milyon TL finansal yardım sunacak. Önceki yıllarda da bu rakamlarda benzer anlaşmalar imzalanmıştı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ukrayna ordusuna 200 milyon TL verecek

EHLİYETLER KARŞILIKLI OLARAK TANINACAK

Erdoğan’ın ziyareti sırasında, göç alanındaki iş birliği ve acil durum servisleri arasındaki iş birliğine ilişkin anlaşmaların imzalanacağını dile getiren Sibiga, “Ayrıca ehliyetlerin karşılıklı olarak tanınması ile ilgili bir anlaşma imzalanacak. Bu, her iki ülkenin vatandaşlarının haklarını korumayı uygulamaya bir adım olacak.” dedi.

Sibiga, ayrıca Kiev’deki görüşmelerin gündeminde “politik diyalogu yoğunlaştırmaktan ekonomik işbirliğini derinleştirmek için gereken koşulların oluşturulmasına, insanlar arasındaki iletişimden kültürel işbirliğine kadar tüm anahtar konuların” masaya yatırılacağını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 22:10

Ahmet Kacir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER