Kaz Dağları'ndaki Talan ve Tahribat, Vatana İhanet Değil mi?

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kaz Dağları'nda yapılan maden arama çalışmaları sonucu yapılan tahribata tepki gösterdi. Ortaylı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının verdiği rakamları gülünç buldu. Kanadalı bir şirketin altın arama çalışmaları yürüttüğü Kaz Dağları ile ilgili tepkiler dinmiyor. Son olarak ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına tepki gösterip, "Verdiği rakamlar gülünç, ikna edici değil" dedi.  

Kaz Dağları'ndaki Talan ve Tahribat, Vatana İhanet Değil mi?
05 Ağustos 2019 Pazartesi 18:31

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kaz Dağları'nda yapılan maden arama çalışmaları sonucu yapılan tahribata tepki gösterdi. Ortaylı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının verdiği rakamları gülünç buldu

Kanadalı bir şirketin altın arama çalışmaları yürüttüğü Kaz Dağları ile ilgili tepkiler dinmiyor. Son olarak ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına tepki gösterip, "Verdiği rakamlar gülünç, ikna edici değil" dedi.  

Ortaylı, "Vatanımıza sahip çıkalım" başlığıyla yayımlanan yazısında Kaz Dağları'ndaki maden arama çalışmalarına ve talana tepki gösterdi.

Ortaylı yazısında şunları söyledi: 

"Bakanlığın verdiği rakamlar gülünç, ikna edici değil. Bunları denetleyecek bir muhalefet de memlekette mevcut değil. 13 bin küsur ağaç kesilmiş, 14 bin dikilmişmiş. Ağaç dikilecek yerde maden araması ve çıkarma faaliyeti yapılamaz. Altın siyanür kullanılarak elde edilir. Yaptıkları açıklamanın hiçbir gerçekçi yönü yok. Başka yöntemler bulmuşlarsa kendilerine bilim ödülü verelim. Lise çocukları bile altının ayracının siyanür olduğunu bilir (Tabii kastettiğim 30 sene önceki liselerdir). Ayrıca altın araması için harcanan sudan açıklamalarda hiç bahsedilmiyor."

BAKANLIK NE DEMİŞTİ?

Kaz Dağları'ndaki doğa katliamına gelen tepkiler sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, geçen haftayaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Maden bölgesi Kaz Dağları'nda değil, Kaz Dağları'na yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi'ndedir. Orman izin sınırları dışında herhangi bir faaliyet söz konusu değildir. Mevzuatta yapılan son değişiklikle madencilik faaliyeti için kesilen ağaç sayısı kadar farklı noktalara ağaç dikilmesi ve madencilik faaliyetinin sona ermesiyle aynı bölgenin yeniden ağaçlandırılarak eski haline getirilmesi şartı getirildi. Söz konusu maden faaliyetlerinde bulunan firma, mevzuat gereği 2 farklı noktada hatıra ormanı oluşturarak, 14 bin fidan dikimi gerçekleştirdi. İddialarda yer alan alanda kesilen ağaç sayısı ortaya atıldığı gibi 195 bin değil, 13 bin 400'dür. Ayrıca, tüm maden faaliyetleri Bakanlığımız ve ilgili kurumlar tarafından periyodik olarak denetleniyor. Bu kapsamda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü faaliyetleri yerinde incelemek üzere bir ekibi sahaya göndermiştir."

Açıklamada, halk arasında madenlerin aranması ve çıkarılması süreçlerinde siyanür kullanıldığına dair yanlış bir kanının olduğuna işaret edilerek, altın dahil madenlerin aranması ve çıkarılması süreçlerinde doğal ortamda siyanür ya da türevi bir madde kullanılmadığı vurgulanmıştı. Açıklamada, çıkarılan kayanın içindeki altının metal olarak ayrıştırılması aşamasında ise ulusal ve uluslararası kriterlere göre kapalı tesislerde üretim yapıldığı ifade edilmişti.

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.