Kavgada Son Raunt: Birbirlerini ''12 Eylül ve 28 Şubat Rejimi" ve ''Dolandırıcılık, Yetim Hakkını Gözetmemekle'' Suçladılar...

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izni iptal edildi. Erdoğan, “Bunlar Halk Bankası’nı dolandırmaya çalıştılar” demişti.

Kavgada Son Raunt: Birbirlerini ''12 Eylül ve 28 Şubat Rejimi" ve ''Dolandırıcılık, Yetim Hakkını Gözetmemekle'' Suçladılar...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izni kaldırıldı. Karar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, “Yapılan denetimler sonucunda mevcut mal varlığıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği tespit edildi” denildi. Karar, Yükseköğretim Kurulu’nca da (YÖK) onaylandı. İstanbul Şehir Üniversitesi, 2008’de, Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle açılmıştı. Ahmet Davutoğlu’nun, AKP’den ayrılmasının ardından 2019’un aralık ayında üniversitenin hesaplarına önce tedbir kararı konulmuş, ardından Marmara Üniversitesi’ne devredilmişti. Üniversitenin sahibi olan Bilim ve Sanat Vakfı’na da kayyum atanmıştı.

DOLANDIRICILIK SUÇLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl sonunda “Şehir Üniversitesi’nin tahsisini başbakanlığım döneminde yapan benim. Daha sonra malum zat başbakan olunca bu tahsisi Şehir Üniversitesi’ne mülkiyet devrine dönüştürmüştür. Öksüz ve yetimin hakkını orada gözetmeksizin devir gerçekleştirdiler. Bunlar Halkbank’ı da dolandırmaya çalıştılar” demişti. 

ÖĞRENCİLERİN DURUMU 

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada ise “Öğrencilerimizin eğitim ve öğretimi önceliğimizdir. Bu hususta öğrencilerimizin, eğitim ve öğretimlerine dün olduğu gibi bundan sonra da en uygun şartlarda devam etmeleri için gerekli her türlü tedbirin vakit geçirmeksizin alınacağını bilmelerini isteriz. Öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için azami hassasiyetin gösterileceği hususu başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere kamuoyuna duyurulur” denildi. 

Cumhuriyet'in haberine göre, YÖK kaynakları, faaliyet izni kaldırılan İstanbul Şehir Üniversitesi’ndeki öğrencilerin durumunun birkaç gün içinde yapılacak YÖK Genel Kurulu’nda görüşüleceğini ve alınacak kararın kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

Davutoğlu, “Bugün üniversiteye el koyan da, eğitim hayatına darbe vuran da, futbol kulüplerine, inşaatçılara bulduğu parayı üniversitelerden esirgeyen de, siyasi hırsı ve kini için artık hiç bir engel tanımayan da bizatihi bu Cumhurbaşkanı kararına imza atan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Hiçbir şey bitmedi. Her şey yeni başlıyor” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Eşimin başörtüsü için 12 Eylül rejimiyle, İmam Hatip’te okuyan büyük kızım için 28 Şubat rejiminin baskılarıyla, üniversitede okuyan ortanca kızımın baş örtüsü için vesayetçi YÖK anlayışıyla mücadele etmiştim. Kaderde üniversitesi kapatılan en küçük kızımı teselli etmekte varmış” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 10:35

Ahmet Kacir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER