CHP'nin İnfaz Yasası Hakkındaki 5 Kırmızı Çizgisi

CHP, AK Parti’ye infaz paketi konusunda bir bilgi notu hazırladı.

CHP'nin İnfaz Yasası Hakkındaki 5 Kırmızı Çizgisi

CHP, AK Parti’nin infaz paketine, “Teklife prensipte ve genel olarak karşı olmamakla birlikte, yapılmak istenen değişiklikte  cinsel suçlar ve uyuşturucu suçları için koşullu salıverme oranı değiştirilmemelidir. Teklif dışı olmalıdır” değerlendirmesini yaptı.

TARAFSIZ

CHP, AK Parti’ye infaz paketi konusunda bir bilgi notu hazırladı.

CHP’nin hazırladığı bilgi notuna göre, pakete ilişkin, “Cinsel saldırı ve uyuşturucu suçları kapsama dahil olmuş oluyor” itirazı yapıldı.

CHP’NİN 5 MADDEDEN OLUŞAN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Tarafsız Haber Ajansının edindiği bilgiye göre; CHP’nin infaz paketine ilişin hazırlığı bilgi notunda yer alan 5 madde şöyle:

“Teklife prensipte ve genel olarak karşı olmamakla birlikte,

Yapılmak istenen değişiklikte cinsel suçlar ve uyuşturucu suçları (TCK 188) için koşullu salıverme için gerekli ¾ oranının 2/3 oranına yükseltilmesi doğru değildir.

Cinsel suçlar ve uyuşturucu suçları (TCK 188) için koşullu salıverme oranı değiştirilmemelidir. Teklif dışı olmalıdır.

TCK 191 de kullanıcılar hakkında mükerrer olmaktan dolayı verilen cezalar kapsama alınabilir.

1 yılık maktu denetimli serbestlik süresi nisbi hale getirilmesi pek çok suç faili hakkında etkili olacak ve cezaevlerine girmelerine yol açacaktır. Bu nedenle bu aşamada düzenlemeden vazgeçilmelidir.

Düzenlemede terör suçları arasında sayılan  ve terör suçları yelpazesinin çok geniş yorumlanması neticesinde mağdur olan, örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım ve yataklık yapanlar ile basın suçluları ve düşünce suçluları hakkında da bu kanuni düzenlemeden yararlanma imkanları getirilebilir.

İnfaz kapsamında olmayan canavarca hisle yaralamalar hakkında ayrı bir kanuni düzenleme yapılması daha yerinde olacaktır.”

Hamza Gür

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER