MEB'e dev bütçe yetmedi, Yardımlaşma Fonu'ndan da destek aldı!

MEB'e dev bütçe yetmedi, Yardımlaşma Fonu'ndan da destek aldı!
Milli Eğitim fonlanmış!


MEB’e dev bütçe yetmedi, Yardımlaşma Fonu’ndan da destek aldı! MEB’in ücretsiz olarak öğrencilere dağıttığı kitapların maliyetini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan karşıladığı Sayıştay raporlarıyla ortaya çıktı.


MEB’in, kitap, öğrencilerin öğle yemeği ve engelli öğrencilerin taşıma gideri için toplamda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan 1 milyar 284 milyon TL destek aldığı anlaşıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere ücretsiz olarak dağıttığı kitapların kaynağı belli oldu! MEB’in 1’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar okuyan her öğrenciye ücretsiz olarak dağıttığı kitapların maliyeti, MEB yerine başka bir bakanlığın kasasından çıktı! Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan MEB’in Ücretsiz Kitap Dağıtım Projesi’ne tam 289 milyon liranın aktarıldığı Sayıştay raporlarıyla ortaya çıktı! Yine aynı fondan 700 milyon lira ise taşımalı eğitim kapsamında öğrencileri öğle yemeğine katkı adı altında MEB’e aktarıldığı anlaşıldı.

KİTABA 289 MİLYON, ÖĞLE YEMEĞİNE İSE 700 MİLYON DESTEK!


Sayıştay raporları bakanlıkların kendi bütçeleri dışında kendi aralarında bazı fonların bütçelerini de paylaştığını belgeleriyle ortaya koydu. 85 milyar 49 milyon TL’lik bütçeyle en büyük bütçeye sahip olan MEB, öğrencilere dağıttığı ücretsiz kitaplar için de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan yararlandı. Ücretsiz kitaplar için Fon’dan 289 milyon TL yardım alan MEB, taşımalı eğitim öğrencilerinin öğle yemeği için 700 milyon TL yardım desteği aldı!

 

 

MEB’E DEV BÜTÇENİN YANINDA FON DESTEĞİ!


Öte yandan Sayıştay’ın raporlarına MEB’in aynı fondan 295 milyon TL’lik bir bütçeyi de engelli öğrencilerin ücretsiz taşıma maliyeti için aldığı da yansıdı. En büyük bütçeye sahip olan MEB’in giderler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan da destek alması dikkat çekerken, önümüzdeki dönem için MEB’in bütçesiyle ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu!

Millî Gazete
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 09:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER