Milletvekili Arı, Verimli Tarım Alanlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Dünyada Boğazova gibi verimli birkaç tane ova mevcut olup bu alanları da toplu konut için betonla doldurulması tek kelime ile “aklı ziyan”dır.

Milletvekili Arı, Verimli Tarım Alanlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Verimli Tarım Alanlarımıza Kıymayın”

CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, hem Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a hem de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği yazılı soru önergeleri ile Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM)’ün tasarrufundaki Boğazova’da 500 dekar Serpil İşletmesinde de 500 dekar olmak üzere toplam 1000 dekarlık tarımsal alanda TOKİ’nin 200 konutluk toplu konut yapacağına dair basına yansıyan haberlerin doğru olup olmadığını sordu.

Konuya ilişkin 17.02.2020 tarihli soru önergelerinde MAREM, 1952 yılında Boğazova’daki bataklığın kurutulup Elma Ormanına dönüştürülmesiyle faaliyetine başlamış olup bugün hem teorik hem de uygulamalı eğitim alanları ile Eğirdir’in prestij kurumlarının başında gelmektedir diyen Arı “Sahip olduğu 1000 dekarlık uygulama alanı ve laboratuvarlarıyla birlikte MAREM Isparta’nın adete üçüncü bir üniversitesi gibi Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine tez çalışması ve pratik uygulamalarda ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyada Boğazova gibi verimli birkaç tane ova mevcut olup bu alanları da toplu konut için betonla doldurulması tek kelime ile “aklı ziyan”dır. Sayıları gün geçtikçe azalan verimli tarım alanlarımıza kıymayın.” dedi.

Milletvekili Arı, hem Çevre ve Şehircilik hem de Tarım ve Orman Bakanına “MAREM’in tasarrufundaki toplam 1000 dekarlık tarımsal uygulama alanına TOKİ tarafından 200 konutluk toplu konut yapılacağı bilgisi doğru mudur? Şayet doğru ise, bu durum zaten yıllar itibariyle azalan ve son 15 senede yüzde 12 küçülen verimli tarım alanlarımıza vurulacak bir başka darbe daha olmayacak mıdır? Eğirdir’de toplu konut yapılacak başka yer yok mudur da dünyada sayılı olan verimli bir ovaya göz dikilmiştir?” sorularını yönelterek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 16:20

Hamza Gür

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER