Gazze'de İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısı 7 bin 703’e yükselirken Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Filistinli sivilleri hedef almasına karşılık Zikim Askeri Üssü’nü bombaladıklarını duyurdu.

Kassam Tugayları, olaya ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Siyonistlerin sivillere yönelik katliamlarına tepki olarak, Zikim Askeri Üssü roketlerle bombalandı.” ifadelerine yer verildi.

LÜBNAN SINIRINDA HAREKETLİLİK

İsrail ordusu ise, Lübnan topraklarından fırlatılan bir füzenin düşürüldüğünü ve saldırının gerçekleştirildiği hedefin vurulduğunu duyurdu.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde de Lübnan’ın güneyindeki Sur kentine bağlı sınır üzerinde yer alan bir köyden çok güçlü patlama sesi duyulduğu belirtildi. Haberde, patlama sesinin kaynağının, sınır bölgesinde havada infilak eden Patriot füzesine ait olduğu kaydedildi.

NNA'nin haberinde ayrıca, İsrail'in Lübnan'ın güneyinde yer alan Lebveniyye ve Alma eş-Şaab beldeleri çevresine 20 füze fırlattığı aktarıldı.

İsrail ordusu ayrıca, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde Hamas’ın iki üst düzey askeri yetkilisinin öldürüldüğünü duyurdu. İsrail Ordu Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusu ve İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet’in (Şabak), gece düzenlediği hava saldırısında, Hamas’ın hava gücü komutanı İsam Ebu Rukbe ve Gazze Şehri Tugayının deniz güçleri komutanı Ratib Ebu Suheyban’ı öldürdüğü iddia edildi.

‘AMACIMIZ HAMAS’I YOK ETMEK’

Öte yandan İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ordunun Gazze’deki saldırılarının amacının, hem Hamas’ı ortadan kaldırmak hem de Gazze Şeridi’nde esir tutulan İsraillileri geri getirmek olduğunu yineledi.

Kan Donduran İddia: İsrail Sivilleri Bilerek Öldürdü Kan Donduran İddia: İsrail Sivilleri Bilerek Öldürdü

Gazze dün gece savaşın başından bu yana en ağır saldırılardan birini yaşadı.

Hagari’nin rehine açıklamasının, Gazze’de tutulan İsrailli esirlerin ailelerinin, ordunun Gazze’deki yoğun saldırılarının yakınlarının hayatını tehlikeye attığı konusunda hükümet ve orduya yönelik eleştirilerde bulunmasının ardından gelmesi dikkati çekti.
İsrail ordusu, daha önceki açıklamasında gece boyunca abluka altındaki Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugaylarına ait 150 yeraltı hedefin savaş uçaklarıyla bombalandığını iddia etmişti.

GAZZE İLE İLETİŞİM KESİK

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesildi.

İsrail ordusu, hava saldırılarını artırdığını ve kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.
Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

Gazze’deki Filistin  Sağlık Bakanlığı  dün, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında öldürülenlerin sayısının 3 bin 38’i çocuk, 1726’sı kadın ve 414’ü yaşlı olmak üzere 7 bin 326’ya çıktığını, 18 bin 967 kişinin de yaralandığını duyurmuştu. Sözcü / (AJANSLAR)