SP Milletvekili KARADUMAN, Vergi Kesintilerini TBMM Gündemine Taşıdı

Konya Milletvekili Abdulkadir KARADUMAN, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK'a Vergi kesintilerini Sordu.

SP Milletvekili KARADUMAN, Vergi Kesintilerini TBMM Gündemine Taşıdı

5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21. maddesinde tarımsal desteklerin Milli Gelirin %1’inden az olamayacağı belirtilmiştir. Çiftçilerimize ödenmesi zorunlu destek ödemelerinden yapılan farklı vergi kesintilerinin sebepleri merak edilmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin 11’inci bendinde açık bir şekilde Çiftçilerden satın alınan ziraî mahsuller ve hizmetler için yapılan ödemelerden; tevkifat yapılması hüküm altın alınmış iken, zirai mahsul veya hizmet satın alması niteliğinde bulunmayan tarımsal destek ödemeleri üzerinden vergi hukukunda yasak olan kıyas yöntemi ile hayvancılık için yapılan destek ödemelerinden %2 ve diğer tarımsal destek ödemeleri üzerinden %4 oranında vergi kesintisi adı altında kesinti yapılması hukuki midir?
  2. Hukuki ve yasal dayanağı olmadan tarımsal destek ödemesi aşamasında çiftçilerimizden yapılan %2 ve %4’lük kesintilerin tutarı yıllar itibariyle ne kadardır?
  3. 5488 sayılı Tarım Kanununun 21. maddesinde Milli Gelirin %1’i oranında tarımsal destek verilmesi amir hükmü yerine getirilmez iken, çiftçiye hak ettiğinin yarısı civarında verilen tarımsal destekler üzerinden hukuka aykırı bir şekilde kesilen söz konusu %2’lik ve %4’lük vergi kesintilerine son vermeyi ve vergi adı altında haksız yere kesilen tutarları hak sahibi çiftçilerimize iade etmeyi düşünüyor musunuz?

Hamza Gür

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER