Şimdiye kadar yaplan 15 anket sonucunun neticesi evet mi hayır mı önde?

Şimdiye kadar yaplan 15 anket sonucunun neticesi evet mi hayır mı önde?
15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde?
15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? 16 Nisan referandum anketine sayılı günler kala evet mi hayır mı oyları önde, son referandum anketi sonuçları neyi işaret ediyor? Herkesin merak ettiği sorunun yanıtı için gözler anket şirketlerinin verilerine döndü. Hürriyet Gazetesi bugün manşetinden AK Parti'nin yaptırdığı anketleri analiz etti. Bu anketlerde EVET oyları yüzde 50 sınırında çıktı. Partinin anketlerinde, ‘kadınlar, kentli Kürtler ve kentli MHP’lilerle ilgili sorun yaşandığı’ saptaması yapıldı. AK Parti gizli hayırcıları ve bu seçmen grubunu ikna için yeni bir strateji planladı. Peki ünlü anket şirketlerinin yayınladığı sonuçlara göre EVET mi HAYIR mı önde? Bugüne kadar dikkate alınan 15 anket yayınlandı. Sizlere Adil Gür başta olmak üzere, Konsensus, Gezici, ORC, MAK, Metropoll ve SONAR referandum anket sonuçlarını sunuyoruz. İşte bugüne kadar ki tüm anketlerin sonuçları;


15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? ORC referandum anketi sonuçları : ORC Araştırma en son referanduma anketini1-7 Mart arasında 36 ilde 3 bin 140 kişiyle yaptı. ORC referandum anketi sonuçlarında ‘evet’ oyları yüzde 57,2 çıkarken, HAYIR oyları yüzde 42,8'de kaldı. ORC anketinde anayasa değişikliğinin kabul edileceğine inananların oranı da yüzde 59,6 oldu.

15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? MAK referandum anketi sonuçları : Cumhuriyet gazetesinin manşetinden 'çarpıtılarak' yayınlanan MAK anketi sonuçları olay oldu. Cumhuriyet gazetesi "AK Parti'de gizli hayırcılar var" başlığıyla verdiği ankette 'evet’ oylarının yüzde 45-47 bandında olduğunu duyurdu. Ancak Cumhuriyet'in manşetine anketi yapan MAK Araştırma'dan yalanlama geldi. MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat'ın verdiği bilgiye göre son anket sonuçlarında EVET oylarının oranı yüzde 52, HAYIR oylarının oranı da yüzde 48 çıkmıştı. MAK'ın iddiasına göre son 10 günlük süreçte EVET oyları yüzde 58'e çıkabilir.15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? Metropoll referandum anket sonuçları : Metropoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe ile paylaştığı son anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet' ve ‘hayır' oylarının şansı eşit. Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46'ya çıkıyor. Anketlerde genç seçmenlere sorulan "Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların yüzde 56'sı "Evet çıkar”, yüzde 31'i ise "Hayır çıkar” yanıtını verdi.

15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? Konsensus referandum anket sonuçları : Konsensus araştırma şirketinin yaptığı referandum anketinin sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı. Yapılan anketin sonucuna göre; seçmenin yüzde 51,2'si 'HAYIR' derken; yüzde 48,8'i 'EVET' dedi. Eğilimlerinin referandum gününe kadar değişip değişmeyeceği sorulan yurttaşların yüzde 89’u oylarında kararlı olduğunu belirtirken, yüzde 8’i tercihinin değişebileceğini belirtti.


15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? SONAR anket sonuçları : SONAR, 10-24 Mart tarihleri arasında 26 ilde 5 bin seçmenle yüz yüze ve telefonla görüşme yaptı. Görüşmelerde seçmenlere "16 Nisan 2017 referandumunda oy tercihleri" soruldu. SONAR'ın yayınladığı anket sonuçlarına göre 'evet' oyları yüzde 49, 'hayır' oyları yüzde 51 çıktı.
15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? Gelelim herkesin merakla beklediği Adil Gür anketinin sonuçlarına. Adil Gür EVET mi HAYIR mı önde sorusuna farklı bir yanıt getirdi. A&G referandum anketi, 11-13 Mart 2017 günleri Türkiye genelinde 7 coğrafi bölgede, 42 ilde, 126 mahalle köy ve belde de, 18 yaş ve üstü 2.946'si kadın, toplam 5.912 denekle, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı. A&G'nin en son referandum anketi sonuçlarına göre, eğitim seviyesi yükseldikçe, 'İstikrar için evet diyeceğim' diyenler hızla artıyor.
15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? Hayır diyen seçmenin partilere göre nedenleri
15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? EVET diyenlerin nedenleri : Adil Gür, referandum kampanyasında evet oylarındaki artışın nedenlerinden birinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sahaya çıkması olarak yorumladı. İki ay öncesine göre 'Cumhurbaşkanı ERDOĞAN EVET dediği için, Ülkemizde Darbe olmaması için EVET diyeceğim' diyenlerde artış gözükmekte.15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? Gezici referandum anket sonuçları : Seçim anketlerini manipüle etmekle itham edilen Gezici, referandum anketlerinde daha temkinli rakamlar veriyor. Gezici'nin son anket sonuçlarını şirketin sahibi Murat Gezici açıkladı. Murat Gezici Türkiye genelinde yaptıkları anket çalışmalarında kararsız seçmenlerin yüzde 10'larda bulunduğunu söylerken evet diyenlerin oranının yüzde 43.7 iken hayır diyenlerin ise yüzde 45.7 kararsız olanlarınsa yüzde 10'6 olduğunu ifade etti.
15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? Politics referandum anket sonuçları : Politics Araştırma tarafından 6-13 Mart tarihleri arasında yapılan referandum anketi Türkiye’nin 12 ilinde 2 bin 753 kişiyle yapıldı. Bu referandum anketi sonuçlarına göre EVET oyları yüzde 46. 25, HAYIR oyları 36.85 , kararsızların oy oranı yüzde 16.90 seviyesinde. Anket sonuçlarına göre ortaya çıkan bir diğer tablo kararsız seçmenlerin büyük bir çoğunluğunun AK Parti ve MHP seçmeni olduğunu ortaya koydu.15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? Optimar referandum anket sonuçları : 26 ilde 3 Ocak - 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete göre evet yüzde 53,6, hayır ise yüzde 46,4 oldu.
15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? AKAM referandum anket sonuçları : Referandumda 'hayır' çıkacağını iddia eden anketler sonuçlarından birini de AKAM şirketi yayınladı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM'ın iddiasına göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? AVRASYA anket sonuçları : Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'nin yaptığı referandum anketi 3-9 Mart arası 26 il ve ilçede 8 bin 120 katılımcıyla gerçekleştirildi. Cumhuriyet Gazetesi'nin itibar edip manşetten verdiği bu anket sonuçlarına göre hayır yüzde 57.57, evet oyları ise yüzde 42.43 civarında.

15 referandum anketi sonuçları! Evet mi hayır mı önde? Peki Kürtler EVET mi HAYIR mı diyecek? Bu konuda Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (SAMER) yaptığı bir anket bulunuyor. SAMER anketini 7-12 Şubat 2017 tarihleri arasında, bin 112 kişi ile yüz yüze hanede görüşmeye dayalı, tesadüfi anket tekniği ile gerçekleştirmiş. Anket sonuçlarına göre de Kürt halkının yüzde 57,4'ü “hayır” derken, yüzde 25,1'i de "evet” diyor.Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 10:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER