Rusya'ya Türkiye'de askeri üs kurma izni mi veriliyor?

Rusya'ya  Türkiye'de askeri üs kurma izni mi veriliyor?
14 Aralık 2017 Perşembe 12:59Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş S-400 açıklaması!


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''S-400 konusunda bir sorun yok, belki de bu hafta içinde imzalanacak." dedi. Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye'de asker konuşlandıracağıyla ilgili olarak ''Bunun nerden çıktığını anlamak mümkün değil. Bu sadece teknik bir çalışmadır." ifadelerini kullandı.Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanınması ve Rusya'dan alınacak S-400'lerle ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ''S-400 konusunda bir sorun yok, belki de bu hafta içinde imzalanacak. Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye'de asker konuşlandıracağıyla ilgili olarak ''Bunun nerden çıktığını anlamak mümkün değil. Bu sadece teknik bir çalışmadır." ifadelerini kullandı." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

"Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin tanınması için her türlü çabayı sarf edeceğiz. Bugün Avrupa'da Filistin'i tanımak isteyen ülkeler olduğunu biliyoruz. Dünyada ciddi bir kararlılık var. Bunu başarmamız lazım. İİT zirvesinde bir kıvılcım daha yaktık. Aldığımız kararlar da Dışişleri Bakanları konseyinde de var, ortak deklarasyonda da var.

''S-400'LER SORUN YOK BU HAFTA İÇERİSİNDE İMZALANACAK'': "S-400 konusunda bir sorun yok. Kredilendirme konusunda anlaşmaya varıldı. Sadece detaylar var. Tamamlandıktan sonra, belki de bu hafta içerisinde, imzalanacak. Nükleer santralin kurulmasında nasıl kendi teknisyenlerimizi, mühendislerimizi eğitiyorsak, aynı şekilde S-400'lerin kurulması ve kullanılması ile ilgili de askeri ve sivil personelimizi de yetiştireceğiz. Kurulurken, teknisyen ve mühendis ihtiyacı olursa Rusya'dan onlar da gelir, bu çalışmaları yapar ve döner. Asker olması gerekmez, sivil de olabilir. Bu Rusya'nın buraya asker konuşlandırması anlamına gelmez. Bunun nerden çıktığını anlamak mümkün değil. Bu sadece teknik bir çalışmadır."

"TRUMP'IN ALDIĞI YANLIŞ KARAR KONUSUNDA DA MALTA İLE GÖRÜŞLERİMİZ TAMAMEN ÖRTÜŞÜYOR": Malta'nın Ortadoğu konusunda Türkiye gibi düşündüğünü belirten Çavuşoğlu, "Ortadoğu konusunda Filistin-İsrail meselesinde en son ABD Başkanı Trump'ın aldığı yanlış karar konusunda da Malta ile görüşlerimiz tamamen örtüşüyor. Malta bağımsız Filistin Devletini tanıyan Avrupa ülkelerinden bir tanesidir" dedi.


İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.