PİAR'ın açıklanan son seçim anketi çok konuşulacak, işte ayrıntılar...

PİAR'ın açıklanan son seçim anketi çok konuşulacak, işte ayrıntılar...
İttifaka anket şoku! Bu sonuçlar çok konuşulacak


Araştırma şirketleri 2019 seçimleri öncesinde kamuoyunun nabzını tutmaya devam ediyor. Açıklanan son seçim anketi ise çok konuşulacak. İşte ayrıntılar;PİAR Araştırma Danışmanlık firması son seçim anketini duyurdu. PİAR, 6-18 Mart tarihleri arasında yaptığı kamuoyu araştırmasını açıkladı ve sürpriz sonuçları paylaştı.

2019 seçimleri öncesinde hangi partinin ne kadar oy potansiyeli olduğu ve seçimlerde nasıl bir tablonun ortaya çıkacağı herkes tarafından merak ediliyor. Kamuoyu araştırma şirketleri de bu merakı gidermek, siyasi partilerin isteği ve talebi doğrultusunda anketlerini gerçekleştiriyor.

PİAR tarafından son yapılan seçin anketinde Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisinin çok fazla oy kaybettiği görülüyor. Ankete göre İYİ Parti’nin ise oylarının arttığı gözlemleniyor.

Türkiye genelini temsil eden 26 ilde, yaş ve cinsiyet kotası kullanılarak 5 bin 620 seçmenle yüz yüze görüşerek yapılan ankete göre, iktidar partisinde büyük bir gerileme yaşanırken, İYİ Parti’nin yükselişi göze çarpıyor. Araştırmaya göre, 1 Kasım’da AKP’ye oy verenlerin yüzde 63’ü Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini belirtirken, her 5 MHP seçmeninden yalnızca 1’i Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor. Buna göre Cumhur İttifakı MHP tabanında tam anlamıyla karşılık bulamıyor.

Öte yandan MHP seçmenlerinin yarıdan fazlasının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Meral Akşener’e oy vereceğini söylüyor olması da bu durumu doğruluyor.

gorsel1-010.jpg

PİAR’IN ANKETİNE GÖRE MHP 6 PUAN KAYBEDİYOR!

PİAR’ın Mart ayı içerisinde gerçekleştirdiği ankete göre MHP 6 puan kaybediyor.

CHP adayının henüz belli olmaması ve sol parti adayının sağ seçmenden çok fazla oy alamayacağının düşünülmesi sebebiyle “CHP adayına oy veririm” diyenlerin oranının CHP’ye oy verenlerin oldukça altında seyretmesine sebep oluyor.

gorsel2-003.jpg

Ankete göre, “İYİ Parti en fazla oyu CHP’den alıyor” algısının doğru olmadığı ortaya çıkıyor. İYİ Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 1 Kasım’daki oylarının yüzde 14’ünü alıyor. Bu durumda Adalet ve Kalkınma Partisi, İYİ Parti’ye yaklaşık 7 puan kaybederken, CHP yaklaşık 4, MHP ise 6 puan kaybedecektir.

gorsel3-006.jpg

Sadece oy oranlarına bakarak değil, reel oylara bakılarak yapılacak tespitler doğru olacaktır. Diğer yandan partisine en sadık seçmen grubu olarak HDP seçmenleri göze çarpıyor. Ankete göre, AKP ve MHP oy toplamı 45,4 iken ittifaka oy vereceklerin oranı 43-44 civarında görülüyor.

gorsel4-003.jpg

Bu tablo MHP seçmeninin bir kısmının ittifaka oy vermeyeceğini, AKP seçmenlerinin ise milliyetçi olmayanlar ile Kürt kökenli olanlarının bir kısmının MHP ittifakına sıcak bakmadığını gösteriyor.

SP-İYİ PARTİ İTTİFAKI ETKİLİ

Öte yandan muhalefet için en verimli ittifak modelin ise CHP ve HDP’nin ayrı ayrı seçime girmesi, İYİ Parti’nin ise Saadet Partisi’yle ittifak kurması olduğu görünüyor. Zira Adalet ve Kalkınma Partisinden oy almanın en kolay yolu Saadet Partisi’nin baraj sorununu ortadan kaldırmak olacaktır.

gorsel5-002.jpg

Bu arada Saadet Partisi, CHP’nin de içerisinde olduğu bir ittifaka girmesi durumunda, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden alması muhtemel oyları alamayacaktır. CHP ve HDP ittifak kurdukları takdirde toplam oylarından çok çok az da olsa kayıp vereceklerinden bu ittifak modelinin gerçekleşme ihtimali düşüktür.

gorsel6-001.jpg

Fakat Muhalefetin birinci partisi olma konumunu kaybetme baskısıyla CHP yönetiminin HDP ile bir ittifak modeline son anda evet deme ihtimali de vardır. Sonuç olarak İYİ Parti’nin Saadet Partisi ile ittifak halinde seçime girmesi Cumhur İttifakı’nın Meclis çoğunluğunu kaybetmesine sebep olacaktır. Bu durum ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda çıkacak sonucu doğrudan ve çok güçlü bir biçimde etkileyecektir.
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 13:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER