MAK Danışmanlık sürpriz anket sonuçlarını açıkladı, İşte şok ayrıntılar....

MAK Danışmanlık sürpriz anket sonuçlarını açıkladı, İşte şok ayrıntılar....
MAK Danışmanlık'tan flaş erken seçim anketi! İkinci tur kesin!


Erken seçim kararının alınmasının ardından araştırma şirketleri anket sonuçlarını peş peşe açıklamaya başladı. Son olarak MAK Danışmanlık anket sonuçlarını açıkladı ve sürpriz sonuçlar ortaya çıktı. İşte ayrıntılar;Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli’nin yaptığı kritik zirvenin ardından 24 Haziran 2018’de Erken Seçim yapılacağı açıklandı. Seçime kısa bir süre kala araştırma şirketleri çalışmalarına hız verdi ve vatandaşın nabzını daha sık aralıklarla tutmaya başladı. Bu doğrultuda son olarak MAK Danışmalık tarafından yapılan son seçim anketinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Erdem Gül, MAK Danışmalık şirketinin gerçekleştirdiği anketi köşesinde ele aldı ve kamuoyu ile paylaştı.

İşte o yazı ve anketin sonuçları;

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından erken seçimin açıklanmasından hemen önce tamamlanan son anket, AKP-MHP ittifakının yüzde 50+1’i bulamadığı sonucunu verdi. 24 Haziran’da MAK Danışmanlık’ın anketine benzer sonuçlar çıkması durumunda, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalma olasılığı yüksek görünüyor. MAK Danışmanlık firması, Nisan ayında Türkiye’nin 81 ilinde Türkiye gündemindeki konular ve “bu pazar seçim olsa” partilerin oy oranının nasıl çıkacağına ilişkin geniş kapsamlı bir anket yaptı. Anket, Bahçeli’nin çıkışı ve ardından erken seçimin 24 Haziran’da yapılması kararının hemen öncesinde tamamlandı. MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, en taze anketi Cumhuriyet’e açıkladı:

İTTİFAK REFERANDUMDAN DÜŞÜK

Bizim ölçümlerimiz, yaklaşık olarak geçen yılki referandumdaki oy oranlarına yakın sonuçlar veriyor. AKP-MHP ittifakı, şu anda yüzde 50+1’in altında, yüzde 48’ler düzeyinde. AKP, yüzde 41.5 düzeyinde. MHP ise yüzde 7’lerde görünüyor. İkisinin oy toplamı yüzde 50+1’i şu anda bulmuyor. Ancak bu anketi, erken seçim kararı alınmadan önce yaptığımız dikkate alınmalı. Erken seçim kararı ve takvimin bu kadar acil ve çok hızlandırılmış olması, oy dengelerini de etkileyebilir.

MHP’DE DE İYİ PARTİ’DE DE ARTIŞ VAR

Bizim bir önceki anketimize göre MHP’de 2 puanlık artış var. Daha önceki ankette yüzde 5’lerde ölçmüştük, şimdi yüzde 7’lerde görünüyor. Bu yüzde 2’lik artışı, ittifak yaptığı AKP’den aldığını gözlemliyoruz. Çünkü AKP oylarında da yüzde 2’lik düşüş ölçtük. İyi Parti’yi de daha önce yüzde 5’lerde ölçmüştük. Son yaptığımız ankette yükselişte. Yüzde 7’ler düzeyinde gözledik. Saadet Partisi’nde kamuoyunda bu partinin ilgi odağı olmasına paralel bir oy artışı görülüyor. Saadet’in oyu yüzde 3.5’lerde seyrediyor. CHP, yüzde 23- 25, HDP de yüzde 8-9 bandında.

ERDOĞAN’IN HEDEFİ İLK TUR

Erdoğan’ın kişisel olarak özel bir oyu olduğu zaten kabul ediliyor ve tüm anketlerde de görülüyor. Erdoğan, erken seçim kararı alırken de işi 2. tura bırakmak istemeyecektir. Ama bizdeki sonuçlara göre Erdoğan’ın ilk turda sonuca gidip gitmeyeceğini muhalefetin hareket tarzı belirleyecek. Burada lokomotif parti CHP. Ama henüz CHP’nin adayı belirsiz. Muhalefet, referandumdaki gibi iyi bir organizasyonla kampanya yürütemezse Erdoğan ilk turda sonuç alır.

GÜL’ÜN DURUMU

Muhalefet seçimi ikinci tura bırakacak bir organizasyon yürütemezse, ittifaklar konusunu sorunsuz halledemezse bu Erdoğan’ın elini rahatlatacaktır. Çünkü Erdoğan, SP’nin tabanından da oy almayı hedefleyecek bir seçim süreci yürütecektir. Saadet, Abdullah Gül’le görüşeceğini açıkladı. Gül’ün anketlerde belli bir desteği görülüyor. Ancak seçim sürecinin bu kadar kısaltılması, onun adaylığıyla ilgili çalışmaları da zora sokacaktır.

 
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 12:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER