Erdoğan; Bankacılık Sistemi Şoklara Dayanıklıdır Kimse Çökertemeyecektir!

Erdoğan; Bankacılık Sistemi Şoklara Dayanıklıdır Kimse Çökertemeyecektir!


Bankacılık Sistemi Şoklara Dayanıklıdır Kimse ÇökertemeyecektirBankalarımız Arasında İlişkileri Güçlendirmek Zorundayız Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün Saat 13:00’da gerçekleştireceğini açıkladığı Enflasyonla Mücadele Programı sunumu


Bankalarımız Arasında İlişkileri Güçlendirmek Zorundayız


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün Saat 13:00’da gerçekleştireceğini açıkladığı Enflasyonla Mücadele Programı sunumu öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye – Macaristan İş Forumu’nda açıklamalar yapıyor.

‘’Afrika’da Ortak Yatırıma Gidelim’’

Erdoğan, “Biz Macaristan’ı yabancı bir ülke olarak görmüyoruz. Orta Asya’ya uzanan kadim dostluğumuz var. Türkiye Macaristan ilişkilerinde muazzam bir ivme yakaladık. Türkiye, Macaristan işbirliği ile Afrika’da ortak yatırıma girelim. Macaristan’ı ticaret üssü ve en önemli geçiş noktalarımızdan biri olarak görüyoruz. Avrupa’ya ihraç konusunda bir merkez haline gelmeli.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Son 16 yıldaki projelerle ülkemizin alt yapısını daha da güçlendirdik. Yeni Havalimanı’nın tüm etapları devreye girince 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük 3 havalimanından biri olacak. 2002’de 36 milyar dolar olan ihracatımız, 165 milyar dolara ulaşmıştır. 2023’te 500 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz.”

‘’AB Sözünde Durmadı’’

“Macaristan ile savunma sanayisine yönelik bazı adımlar atmayı planlıyoruz. Turizmde 40 milyona ulaştık. Hedefimiz 2023’te 50 milyon turist. Macaristan’da ciddi yatırımlar yapan şirketlerimiz olduğunu görüyorum. Bankalarımız arasındaki ilişkileri de güçlendirmemiz gerekiyor. ”

“Son birkaç aydır spekülatif ekonomik saldırılar var. Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta kendi huzuru ve güvenliğini sağlamak için attığı adımlar bazı çevrelere zarar vermiştir. YPG’nin işgalinde olan bölgelerde, şimdi yüzbinler huzur içinde yaşıyor. Soçi Mutabakatı ile 3.5 milyon insanın güvenliğini garanti altına almıştır. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. 33 milyar dolar açıkladık. Hiçbir kuruluştan doğru dürüst yardım almadık. AB sözünde durmadı.”

‘’İlişkilerimizin ekonomik boyutunu daha da güçlendirelim’’

”Ülkemize yönelik saldırılara karşı gerekli kurumlarla önlemlerimizi aldık. Hazine ve Maliye Bakanı’mız programımızı açıkladı. Alınan önlemlerle ekonomimizin dengelenmeye başladığını memnuniyetle görüyoruz. Macaristan ile ticaretimizi büyük önem arz ediyor. Türk iş adamlarının vizeye tabi olması potansiyelimizin kullanılamamasının önündeki en büyük engellerdendir.”

“Bir çağrıda bulunmak istiyorum, ilişkilerimizin ekonomik boyutunu daha da güçlendirelim. Girişimcilerimizin önünü açmaya gayret gösteriyoruz. Dostum Orban da bu konularda kararlıdır. Macaristan’dan ne alabileceksek almaya, Macaristan da bizden ne alabilecekse alma konusunda teyitleştik.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Bloomberg
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 11:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER