Cihangir İslam: TBMM tek kişi aklı ile çalışamaz ,'İşte bu yüzden Saray'a karşıyız'

Cihangir İslam: TBMM tek kişi aklı ile çalışamaz ,'İşte bu yüzden Saray'a karşıyız'


"İşte bu yüzden Saray'a karşıyız"Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, TBMM Genel Kurulu'nda çok konuşulacak sözler sarf etti.


Cihangir İslam: TBMM tek kişi aklı ile çalışamaz


TBMM İçtüzük teklifi kabul edildi. Genel Kurul’da konuşan Saadet İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nazır Cihangir İslam, “Beni en çok şaşırtan bu teklifteki imza oldu. Binali Yıldırım, İzmir. Bu kadar yazmışlar. Neden 600 milletvekili değil? Neden Başkanlık Divanı değil? Tek kişi anlayışı maalesef bu Meclis’e de sokulmak isteniyor ama biz buna sonuna kadar direneceğiz çünkü tek kişi yerine ortak akıl, eşit ve özgür bir ilişki biçimi istiyoruz” dedi.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, dün TBMM Genel Kurulu'nda çok konuşulacak sözler sarf etti.

İslam'ın yaptığı konuşma, sosyal medyada da büyük ilgi görd

İslam, "Saray geldiği zaman, 3. havalimanı işçileri gibi köleleriyle gelir. KHK'lılar gibi sivil ölüleriyle gelir. Makam kapmak için birbirini ezen nedimelerle gelir. Yardakçılarıyla gelir, dalkavuklarıyla gelir. İşte bu yüzden Saray'a ve tek kişi yönetimine karşıyız"diye belirtti.

İslam, sözlerine şöyle devam etti:

“İnanın kıskanmıyoruz. Ne yediğiniz ıstakozlarda ne içtiğiniz ejderha sularında gözümüz yok. Arabalarda da gözümüz yok ama bu hayatı sürdürmek için, Allah'ın arzında kendinize bir cennet kurmak istiyorsunuz. Bu cenneti idame ettirmek için de bu dünyayı bize cehenneme çeviriyorsunuz. İşte bu zulmünüze karşıyız”

İslam'ın bu konuşmasının alkış aldığı da görüldü.

Milletin egemenliğinin karargahı olan TBMM’nin nasıl işleyeceğini belirleyen ve “Meclis’in Anayasası” olarak görülen ancak 70’ler ve 80’li yılların ürünü TBMM İçtüzüğü tartışmalar arasında kabul edildi. Genel Kurul’da TBMM İçtüzüğü ile ilgili olarak Saadet Partisi adına konuşan İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nazır Cihangir İslam ise, milletin vekillerinin sesini kısan ve on altı yıldır süregelen uygulamaların sürdürülmesine sert tepki gösterdi.

MECLİS’TE 9 SİYASİ PARTİ VAR AMA 5 TANESİ KONUŞUYOR


“Meclis’te şu anda 9 siyasi parti temsil ediliyor ama 5 tanesi konuşuyor. Neden? Çünkü diğerlerinin grubu yok, grubu olmayan siyasi parti milletvekili olmak bu Meclis’te hemen hemen hiç konuşamamak anlamına geliyor” diyen Cihangir İslam, “Burada bizlerin ifade özgürlüğü açıkça kısıtlanmaktadır bu İçtüzük nedeniyle. Bizim gibi milletvekilleri yani grubu olmayan siyasi partiye ait milletvekilleri bir defa komisyonlara üye olamıyor, değişiklik önergesi veremiyoruz, sözse istisnai durumlarda yani ya özel günlerde ya tesadüflere bağlı birtakım gelişmelerde söz alabiliyoruz” diyerek, Meclis’te İçtüzük nedeniyle yaşanan adaletsizliğe dikkat çekti.

MECLİS’TE KONUŞMANIN ZORLUKLARI


Cihangir İslam, Saadet milletvekili olarak TBMM kürsüsünde konuşmak için nasıl zorluklar çıkarıldığını Genel Kurul kürsüsünde şöyle anlattı: “Biz söz almak için ne yapıyoruz hiç haberiniz var mı bundan? Önce şu sıra sayısının çıkmasını bekliyoruz, ondan sonra hemen gidip bunu okuyoruz, çalışıyoruz, dilekçemizi yazıp -üç kişiyiz- bir bayrak yarışı gibi, o köşeden bu köşeye birisi, ona teslim ve gidip dilekçeyi veriyoruz ama bunu bir iki dakika içinde yapmanız lazım. Ha, bunu yaptığınız zaman zaten 60 AK Parti’li dilekçe orada hazır vaziyette bekliyor. Onlara malum oluyor ve onlar dilekçelerini hazırlıyor, bizden önce veriyor.”

SAADET, MECLİS’TE EN ÖNE OTURACAK


Sorunların daha fazla olduğunu, konuşma hakları, komisyon üyelikleri ve Meclis’teki oturma düzeninin de sorunlu olduğunu anlatan Cihangir İslam, “Atmışsınız bizi en arkaya, kısa bir dönem sonra, yakın bir gelecekte Saadet Partisi buraya oturacak, siz oraya arkalara birkaç milletvekili olarak gideceksiniz. O yüzden yapacağınız İçtüzük değişikliklerini buna göre dizayn edin yani empati yapın ve buna da hazırlıklı olun.” Cumhurbaşkanının, Meclis’te komisyon kurulup soruşturmaya davet edildiğinde herhangi bir milletvekilinin buraya giremeyecek olmasını da eleştiren Cihangir İslam, “Böyle bir şey olur mu? Bunun kapalı oturum hükmüne alınması ve her milletvekilinin bu soruşturmalara dâhil edilmesi gerekiyor” dedi.

NEDEN 600 MİLLETVEKİLİ DEĞİL DE TEK KİŞİ


“Beni en çok şaşırtan bu teklifteki imza oldu: Binali Yıldırım, İzmir. Bu kadar yazmışlar. Neden 600 milletvekili değil? Neden Başkanlık Divanı değil? Yahu neden AK Parti Grubu değil? Ağırınıza gitmiyor mu arkadaş?” diye konuşan Saadet İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, “Tek kişi anlayışı maalesef bu Meclis’e de sokulmak isteniyor ama biz buna sonuna kadar direneceğiz çünkü tek kişi yerine ortak akıl, eşit ve özgür bir ilişki biçimi istiyoruz” diye konuştu. “Saray geldi mi sadece taş yapısıyla gelmez” diyen Cihangir İslam sözlerini şöyle tamamladı: “Saray geldi mi üçüncü havalimanı işçileri gibi köleleriyle gelir, KHK’lılar gibi sivil ölüleriyle gelir, yardakçılarıyla gelir, dalkavuklarıyla gelir. İşte bu yüzden saraya ve tek kişi yönetimine karşıyız.”
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 05:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER