Türkiye'de ilk Müslüman Feminist Dernek Kuruldu, Para Babaları.....

İsimlerinin Mücadele Süresi'nden geldiğini ifade eden Havle, temel amaçlarının Müslüman kadınların feminist harekete dahiliyetini arttırmak olduğunu açıkladı

Türkiye'de ilk Müslüman Feminist Dernek Kuruldu, Para Babaları.....

Havle Kadın Derneği 2018’in Ekim ayında Müslüman- Feminist bir grubun bir araya gelmesiyle kurulduğu bilgisi paylaşıldı.

İsimlerinin Mücadele Süresi'nden geldiğini ifade eden Havle, temel amaçlarının Müslüman kadınların feminist harekete dahiliyetini arttırmak olduğunu ifade etti.

Havle yetkilileri geçenlerde yapılan bir röportajda şöyle bir açıklama yaptıkları gözlemlendi;

'Havle Kadın Derneği çok yeni bir dernek. 2018 yılının Ekim ayının ortasında kuruldu. Hem kuruluş sürecindeki hem de kuruluş sürecinin sonrasındaki bürokratik süreçler, kurumsallaşmaya yönelik ihtiyaç duyduğumuz adımlar bir süre aktif bir şekilde çalışmalara başlamamızı zorlaştırdı. Şimdi bu süreci atlattık ve önümüzdeki döneme dair stratejilerimizi olgunlaştırmaya çalışıyoruz.

Temel amacımız feminist harekete Müslüman kadınların dahiliyetini artırmak. Bu dahiliyetin farklılıkların görünür kılınmasıyla mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Bu iki boyutta gerçekleşecektir: Birincisi, Müslüman kadınların camilerde yaşanan sıkıntılar, başlarını örtme ya da örtmeme tercihlerine yönelik ayrımcı ifade ve yaklaşımlar gibi özgün problemlerinin ele alınması. İkincisi ise Türkiye’deki tüm kadınların mustarip olduğu erken yaşta ve zorla evlilikler gibi problemlerin beslendiği İslami olduğu iddia edilen zeminlerin sarsılmasına yönelik çalışmalar. Tüm bu çalışmaların bizim feminist hareket içerisindeki özgün konumumuzu ifade ettiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda da feminist harekete bu yolla katkı sağlayacağımızı, var olan derin ve köklü feminist tecrübeyle de yollarımızı kesiştirmek, dayanışma ile hep birlikte büyümek istiyoruz.'

‘Dünya’nın para babaları feminist hareketlerin arkasında

İslami camianın aile vb. konularda en tanınmış isimlerinden olan Psikolog Mücahit Gültekin, daha önce Müslüman feminist gruplara tepki göstererek ‘Acaba neden dünyanın en önemli finans kuruluşlarının, kapitalist para babalarının kendilerine bu denli açık destek verdiğini sorgulamıyorlar?’ demişti. Gültekin, kadınların İslam’daki haklarının ayrı bir başlıkta ele alınması gerektiğini, İslam’ın kendisine savaş açmış ve kadın üzerinden rant sağlayama çalışan kapitalist odakların ürettiği ‘feminizm’ ile bu konunun incelenmesinin yanlışlığına vurgu yapmıştı.

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER