'Yeni Askerlik Sistemi Türkiye'nin Geleceğini ve Güvenliğini Tehdit.....'

Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ, yeni askerlik sisteminin Türkiye'de güvenlik zafiyetine neden olacağına ilişkin 'Türkiye'yi işgale mi hazırlıyorlar?' "Balkan Harbi'nin hemen öncesiydi...

'Yeni Askerlik Sistemi Türkiye'nin Geleceğini ve Güvenliğini Tehdit.....'

Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ, yeni askerlik sisteminin Türkiye'de güvenlik zafiyetine neden olacağına ilişkin 'Türkiye'yi işgale mi hazırlıyorlar?' başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

'Türkiyemizin asıl beka sorunu yeni askerlik sistemidir' açıklaması yapan Demirağ, yeni askerlik sistemi hazırlanırken uzmanlara danışılmadığını ifade etti.

Konuya ilişkin yazısında 'Yeni askerlik sistemi'yle Türkiye'de sınır güvenliği sorunu ortaya çıkacağını belirten Demirağ, "Kimlerin hangi amaçla hazırladığı belli olmayan yasa tasarısı için TSK da görevli bir tek yetkilinin görüşü alınmamıştır. Aylar önce taslak plan sızmaya başlayınca Kuleli ve Harp Okulundan sınıf arkadaşların emekli olmalarına rağmen endişe ile aradılar. 'Bu gidişle 3-5 yıl sonra sınırlarımızı koruyacak asker bulamayacağız' dediler" ifadelerine yer verdi.

ASKERİ SİSTEMİNDEKİ DEĞİŞİKLİK BALKAN HARBİNİ HATIRLATTI!

AKP tarafından beka sorunun yoğun olarak kullanıldığı bir dönemde askeriyedeki bu türden sistem değişikliğinin güvenlik zafiyeti oluşturacağını kaydeden Demirağ, yapılacak değişiklikle Türkiye'nin Osmanlı Devleti'nin Balkan Harbi'ndeki durumuna düşebileceğini iddia etti.

Konuya dair yazısında Demirağ, şu ifadeleri yer vermesi dikkat çekti:

"Balkan Harbi'nin hemen öncesiydi...

Siyasi tercihlerinin öne çıkarılmasıyla birlikte, ordunun temel disiplini, eğitimi, emir ve komuta hiyerarşisi alt üst edilerek bozulmuştu.

Askerler subaylarını, subaylar da komutanlarını tanımamaya başlamışlardı. Bütün olumsuzluklara rağmen, Trakya ve Makedonya'daki askeri kuvvetimiz düşmanlarımızın iki katıydı.

Fakat ne oldu?

Bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü dercesine, Rumeli'den tam 75.000 askeri birden terhis ettiler!

Ne zaman?

Seferberlik ilanından yaklaşık bir, bir buçuk ay önce!

Gerekçe? Harp tehlikesinin olmayışı ve hasat zamanının yaklaşmış olması gibi, gafilce sebepler. Terhisten önce, Osmanlı'nın barış zamanı kuvvetleri 280.000 kişiydi.

Daha önce de, siyasi sebeplerden dolayı, (görüntüde ise orduyu gençleştirmek adına); Rumeli'yi iyi bilen 1000 kadar tecrübeli subay zorla emekli edilmişti.

Sonuç? Bütün balkanları sadece üç ayda kaybettik!"

'TÜRK ORDUSU NİTELİKLEŞİYOR'

15 Temmuz darbe girişiminden sonra 'Türk Ordusu'ndaki komuta kademe sisteminin zarar gördüğünü belirten Demirağ, 'Türk Ordu'sunda disiplin sorununun ortaya çıktığını söyledi.

Demirağ, yeni askerlik sistemini eleştirirken 'Türk Ordusu'nda ortaya çıkan duruma dair "Sİlah arkadaşlığı ve güven tamamen bitti. Bu olumsuz ortama dayanamayan birçok tecrübeli subay ve astsubay, emekli olarak ordudan ayrılmayı seçti. Askeri okullar kapatıldı! Askeri liseler ve sınıf okulları, bomboş vaziyette çürümeye terk edildi! Akıllara zarar bir karar alınarak, askeri sağlık sistemi kökünden kazındı! Öyle ki, bugün Türk Ordusu'ndaki atların ve köpeklerin dahi kendi hekimleri (veterinerleri) varken, çarpışan mehmetçiklerin askeri hekimleri yoktur. Çatışma sahalarından gelen bilgilere göre, ölümlerin önemli bir kısmı ne yazık ki kan kaybından olmaktadır" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Askerlik sisteminde yapılacak değişiklikle ordunun niteliksiz hale geleceğini ifade eden Demirağ, şu ifadelere yer verdi:

"Eğer tasarı kanunlaşırsa; bedelli askerlik daimi hale gelirken, askerlik süresi de 6 aya indirilecek. Silah altındaki birçok mehmetçik derhal terhis edilecek! Kışlalar ise, neredeyse yarı yarıya boşaltılmış olacak! Yani aynı Balkan Harbi öncesinde olduğu gibi, tecrübeli komutanları emekli, usta askerleri de terhis ediyoruz. İyi de neden? Etrafında bu kadar çok düşmanı olan bir devlet, askeri kadrolarını bu kadar çok boşaltır mı? Hani beka meselesi vardı?"

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 06:53

Ahmet Kacir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER