Süleyman Soylu'nun Mesajlarının Şifreleri:Hedefinde AKP Var...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun mesajlarının şifreleri...

GÜNCEL 26.05.2021, 09:33
Süleyman Soylu'nun Mesajlarının Şifreleri:Hedefinde AKP Var...

Tüm Türkiye, organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan Sedat Peker'in iddialarını tartışıyor. Peker'in hedef aldığı isimlerin başında gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soyludün akşam Habertürk TV canlı yayınına katıldı. 

Habertürk'te Açık ve Net Özel'e konuk olan Soylu, Kübra Par moderatörlüğünde; gazeteciler Merdan Yanardağ, İsmail Saymaz, Veyis Ateş ve Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı. Soylu'nun hedefinde AKP vardı...

SARAY'A YAKIN KURULUŞ... 

Soylu yaşanan tartışmalara AKP'nin iktidarda olduğu 2002 ve 2003'ten Peker'le ilgili 2 gazete nüshası göstererek başladığı yayında 2015 yılındaki AKP'ye yakın SETA'nın toplantısında konuşan Mithat Sancar'ın sözleri üzerinden Davutoglu'na şöyle yüklendi:

"1 Kasım seçimlerinden sonra bu mücadele devam etti. Ahmet Davutoğlu'nun etkili olduğu think thang kuruluşlarından birisine bugün HDP'nin eş başkanlarından Mithat Sancar geldi. Bir şey söyledi orada. Özeti şu; Apo içeriden çıkacak. İki, Suriye'de, Kuzey Suriye'de bir devlet kurulacak, başına geçecek. Üçü, Türkiye'de özerk bir anayasa yapılacak, kendine ait bir anayasa yapılacak. Ki biz bunu daha sonra CHP, İYİ Parti, HDP'nin kendi içerisinde o şeyi gördük. Yukarıdan aşağıya bir değerlendirme yaptık.

ERDOĞAN SETA'NIN KONUĞU: Soylu'nun dün hedef aldığı SETA'nın da organizatörlüğünü yaptığı 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu'nun açılışını bugün Erdoğan'ın yapması da dikkat çekti. AKP'nin düşünce kuruluşu olarak bilinen SETA’nın kurucu başkanlığını yapan İbrahim Kalın bugün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, İstanbul Koordinatörlüğü’nü yapan Fahrettin Altun bugün Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı olarak görev yapıyor. 

AKP İÇİNİ İŞARET ETTİ

2015 yılından bahseden ve o süreçte Erdoğan'ın AKP içinde birileri tarafından Külliye'ye hapsedilmek istendiğini öne süren Soylu şunları söyledi: 

"Ben teşkilat başkanıydım. Sayın Davutoğlu ile çalıştım da. O dönem de çok iyi olmadığımız süreçler yaşadık. Biz 6-7 arkadaş biraraya geldik, 'bu mesele tehlikeyi bir noktaya gidiyor' dedik. 'Bunun geri dönüşü olmayacak' dedik. CHP ile kurulacak koalisyon 1 Kasım'dan sonra butlan oldu. Bir Recep Tayyip Erdoğan varlığı var. Siyaset bilgisi var, Türkiye'de yaptıkları var. Bir de dışarının eliyle onun sıkıştırılmaya çalışıldığı bir süreç var. Burada ortaya çıkan süreç tam anlamıyla, biz arkadaşımızla mücadele başlattık, 3-4 arkadaşımız ve o zaman da büyüklerimiz vardı. İsimlerini vermeyeyim. Sayın Davutoğlu'nun partinin içerisinde, partinin genel kuruluş kodlarını, yürüyüşünü, vizyonunu, sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuna uygun hareket etmediği kanaatini bir vesileyle gördük.

KANLI SALDIRILARI HATIRLATTI

Yine AKP'nin iktidarda olduğu 2016 yılındaki yaşanan kanlı terör saldırılarını hatırlatan Soylu, AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nı överek şu ifadeleri kullandı: 

"Burada hedef Türkiye. Çok basit bir operasyon var; Türkiye'de bugün siyasal istikrarı nasıl sağlıyor? İçeride bir problem gözükmüyor. Dün Cudi'de, Cudi Tenis Turnuvası yapıldı. Kimle sağlıyor? MHP ile Meclis'teki işbirliği ile. Tartışılmayacak siyasi üstünlük var. Başkanlık hükümet sistemi var. Siyasi istikrarsızlık yok. Peki ne yapmak lazım? Terörden bir şey yapılıyor mu? Hepimiz terörü unuttuk. Sultanahmet, Dolmabahçe, Ankara saldırıları, Gaziantep'e kadar DEAŞ, PKK her şey. Her gün bir bombanın patladığı, İstanbul'da kapanmayı göze alan alışveriş merkezleri vardı."

KORUMA KARARI TARTIŞMASI

Odatv, Peker'e verilen koruma kararının kendi döneminde de uzatıldığını da ortaya çıkarmıştı. Programda Peker'e verilen koruma kararı gündeme geldiğinde Soylu bu kez, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve özelikle de terörden sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Mustafa Çalışkan'ı işaret ederek şunları söyledi: 

16 Ocak 2015. DHKP/C'nin Sedat Peker'e, ilgili kişiye tehdit. 26 Ocak 2015 'ben koruma istemiyorum', daha sonra 'ben istiyorum' diyor. Tekrar komisyon toplanıyor, istihbarat ve terör biraraya geliyor ve kendisine koruma veriliyor. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Terörden sorumlu da zannediyorum Mustafa Çalışkan. Şimdi şu adam, Nurettin Demir. Biz nelerle uğraşıyoruz. Nurettin Demir Kadıköy eski ilçe emniyet müdürü. Kardeşi Nurten Demir, 1992'de DHKP/C'den öldürdü, diğer kardeşi DHKP/C ile iltisaklı. Sanal tehditle, kurgu bir tehditle, ben İçişleri Bakanıyım. İstanbul'da her dönem kimlere koruma verildiğini bilemeyebilirim. Yakın koruma, tehditlere yönelik korumalar, il emniyet tehditleri belirler. Bu riskli bir iştir.

İSTİHBARATI İŞARET ETTİ

Soylu, koruma polisiyle Peker'in takip edildiğini de öne sürerken, "İstihbarat başkanı dedi ki, bir operasyondayız, biraz sabredin ne olursunuz. Operasyon da ne? Biz bunları dinliyoruz, bir iş üstündeler, ne olursunuz biraz sabredin. Netice itibariyle biraz sabrettik, sonra aldık korumasını" diye de ekledi. 

10 BİN DOLAR İDDİASI

Peker'in ayda 10 bin dolar gönderdiği iddia edilen siyasetçinin ismini ise açıklamayan Soylu, "Bunu savcıya gideceğim ve söyleyeceğim" dedi. Soylu'nun bu ismi açıklamaması ise AKP içinden birisi olduğunu düşündürttü.  

ÖNCEKİ İÇİŞLERİ BAKANI...

Bakan Soylu'nun 2017 yılında oğlunun arabasının arandığı iddiasına ilişkin de "Başınıza bir iftira gelirse ne yapacaksınız? Oğlumun arabası durdurulmadı. Benden önceki İçişleri Bakanı'nın oğlunun evinden para sayma makinesi çıktı. Burada çocuklarımızı hadım ettik, aman bir şeye karışmayın, bir şeyin içinde bulunmayın, dikkat edin, işinizi yapın" şeklinde konuşması dikkat çekti. 

ABDÜLHAMİT GÜL'E YÜKLENDİ

Peker'in kardeşi Atilla Peker'in Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili gözaltına alınması gerektiğini belirterek isim vermeden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e şöyle yüklendi:  

"Bugün bunun alınması için KOM Dairesi'ne yazı yazdım. Benim mi yazdırmam lazım, resen devreye girilmesi lazım değil mi? Benim görevim İçişleri Bakanı olarak önleyiciliktir. Meseleyi gördüğüm an müdahale etmektir. Olay çıktıktan sonra olay sonu raporu yazmak değil. Kutlu Adalı cinayetinde en ufak bir şey açık duruyorsa bizim namus meselesidir."

TOLGA AĞAR'A DEĞİNMEDİ

Bakan Soylu, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın Bodrum Yalıkavak Marina'nın yönetim kurulu başkanı olmasını eleştirirken, AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar'ın ise yönetim kurulu üyeliğine değinmeden şunları söyledi: 

Sayın Ağar'ın marinada görev alması doğru mu? 48 saat içinde ben olsam ayrılırım. İçişleri Bakanı olarak söylüyorum. Bu tip insanlar bir yerde bulunduğu zaman bunları bu meselenin üzerinden yormak kolaydır. Benim bir sigorta şirketim var. Benim hayatta sevdiğim işlerden bir tanesi. Küçük bir odam var. O yazıcının sigorta poliçesini kesmesi hoşuma gider. Çoluk çocuğumla namusumla para kazanıyorum.

ERDOĞAN RANDEVU VERMEDİ

Öte yandan Odatv'nin aldığı bilgilere göre Soylu'nun Peker videoları ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu istediği ama Erdoğan'ın randevu vermediği öğrenildi. Soylu dün akşamki yayında "Erdoğan'la görüştünüz mü?" sorusuna şu yanıtı vermişti: 

Bu meselelerin ilk başlarında sayın Cumhurbaşkanımızla bir değerlendirme yaptık, genel bir değerlendirme. Beni yalnız bıraktıklarını kesinlikle düşünmüyorum.Sayın Cumhurbaşkanım benim liderimdir. Bizim nasıl görev yaptığımızı, AK Parti'nin Türkiye'de nasıl bir yer oluşturduğunu, neyi temsil ettiğini bilen millet bunun nasıl bir operasyon olduğunu ve bu konuda neyin murad edildiğini en iyi şekilde bilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız da. Daha kimler kimler çıkacaklar, genel değerlendirmelerini Türkiye'nin hukuk ve adaleti için ortaya koyacaklardır.

İSTİHBARAT ELEMANI MI?

Soylu'nun yayında Peker hakkındaki "İstihbaratımızda binlerce elemanımız var. Terör örgütleriyle diğer organize suç çeteleriyle nasıl mücadele ettiğimizi biliyoruz. Bazen en büyük uyuşturucu kaçakçılığını onlar vasıtasıyla öğreniyoruz. Baktım ki, bir eleman bir spikerlik yapıyor. Bir sözcülük ortaya koyuyor" ifadeleri de dikkat çekti.

Soylu "Erhan Tuncel ile Sedat Peker'i kim ortak yapar? Bu sorunun cevabını bana verir. Erhan Tuncel kim? Sedat Peker'e Erhan Tuncel'i kim emanet eder?" diye de ekledi. 

AKP SESSİZ BAHÇELİ SAHİP ÇIKTI

Yayının ardından AKP adeta sessizliğe girerken Soylu'ya en büyük destek MHP'den geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli şu ifadeleri kullandı: 

"Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı'nın boynuna tasma geçiremeyecek, buna hiçbir alçağın gücü yetmeyecektir. Hiç kimse TSK'nın onurlu komuta heyetine çamur atamayacaktır. TSK'nın ve İçişleri Bakanı'nın yalnız olmadığını özellikle ve önemle ifade ediyorum. Konu irademizin korunmasıdır. Konu devletimizin saygınlığı ve bekasıdır. Herkes yerini yurdunu bilmek zorundadır. Türkiye'nin gündemi video kayıtlarıyla rehin alınamaz. sosyal medya iftiralarıyla ele geçirilemez."

SOYLU'DAN BAHÇELİ'YE: MÜTEŞEKKİRİZ

Odatv'de yeralan iddialara göre, Soylu da Bahçeli'nin kendisi hakkındaki sözlerini tarihi hatırlatma olarak nitelendirerek şunları söyledi: 

"Devlet-i Ebed Müddet" anlayışının Cumhur İttifakı'nda vücut bulan ruhunu, güçlü iradesiyle bir kez daha ortaya koyan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli'ye, Türkiye’ye operasyon çekmek isteyenlere karşı bugünkü tarihi hatırlatması için müteşekkiriz."

Yorumlar (0)
27
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü