Emekli Amirallere Gözaltı, Listede Hangi İsimler Var...

TSK’daki cübbeli general ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturmada, sabah saat 6 sıralarında gözaltılar yapıldı.

GÜNCEL 05.04.2021, 11:39
Emekli Amirallere Gözaltı, Listede Hangi İsimler Var...

TSK’daki cübbeli general ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturmada, sabah saat 6 sıralarında gözaltılar yapıldı.  

Emekli Amiral Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz “Az önce sabah 6:30 da polisler evimize baskın yaparak Cem’i gözaltına aldılar” mesajı paylaştı.

Açıklama listesinde adı bulunan Amirallere gözaltı yapıldığı belirtildi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç “Emekli Amiral Cem Gürdeniz evine gelen polislerce gözaltına alındı.  Türkiye için utanç verici bir gün. Biz bu oyunları daha önce de gördük. VATANSEVERLER DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE BOYUN EĞMEYECEK!” mesajını paylaştı.

İşte o mesajlar:

GÖZALTINDAKİ İSİMLER

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın verdiği bilgilere göre; emekli amirallerden FETÖ'nün Balyoz kumpasında hedef olan Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ile Balyoz kumpası nedeniyle görevinden istifa eden Atilla Kezek'in gözaltına alındığı öğrenildi. Ergun Mengi de gözaltına alınan emekli amiraller arasında. Daha önce Ergenekon kumpasından yıllarca hapis yatan emekli Amiral Alaettin Sevim de gözaltına alındı.

Emekli Amiraller Ali Sadi Ünsal, Türker Ertürk, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay ve Turgay Erdağ’ın da gözaltına alındığı bildirildi.

ANKARA'YA GÖTÜRÜLECEKLER

Odatv'nin edindiği bilgilere göre; İstanbul'da gözaltına alınan emekli Amiraller Ankara'ya götürülecek ve ifade işlemleri Ankara'da yapılacak. 

İFADEYE ÇAĞRILDILAR

4 emekli amiral ise ifadeye çağrıldı.

Bu isimler arasında; Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey bulunuyor.

AMİRAL GÜRDENİZ’İN EŞİ ODATV’YE KONUŞTU

Odatv’nin ulaştığı Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz, sabah saat 6 sıralarında gelen polislerin evde arama yaptığını belirtti. Rengin Gürdeniz, Amiral Cem Gürdeniz’in bilgisayar ve cep telefonuna el konulduğunu söyledi.

"AKLA ZİYAN"

Gözaltına alınan amirallerin avukatlarından Celal Ülgen Odatv’ye konuştu. Ülgen, 10 amiral hakkında gözaltı kararı verildiğini, 8’inin İstanbul’da 2’sinin de Ankara’da gözaltına alındığını kaydetti. 

Ülgen, 4 amiralin yaşlarının ileri olması nedeniyle savcılığa giderek ifade vermeleri yönünde tebligat yapıldığını söyledi. 

Avukat Celal Ülgen şu ifadeleri kullandı:

“Suçlama; suç için anlaşma. Hangi suç için? Darbeye teşebbüs… 

Suç için anlaşma maddesi uzun süre tutuklu kalmayı gerektirecek bir madde değil. 

Son derece samimi uyarılar içeren, demokratik açıklamalar bunlar. Açıklamayı yapanların hepsi sivil, asker değiller. Türkiye’nin yararları konusunda hem hükümeti hem de vatandaşları bilgilendirme amacı taşıyor. 

Bundan darbe teşebbüsü çıkarmak akla ziyandır.”

Balyoz ve Ergenekon kumpasları döneminde de askerlerin avukatlığını yapan Celal Ülgen, “Yeniden bir Balyoz süreci başlıyor” endişelerine ilişkin ise “Balyoz ve Ergenekon süreçleri insanlarda travmalar yarattı. Bizi arayan insanlarda bu endişe, bu travmaların etkileri olduğunu görüyoruz” dedi.

Ülgen, “Sabun köpüğü gibi bir operasyondur. Emekli amiraller hem TSK’nın cemaatlere teslim edilmemesi gerektiğini hem de Montrö ile ilgili endişelerini dile getirmişlerdir. Bundan darbe teşebbürüsü çıkmaz” ifadelerini kullandı.

“RİSK GRUBUNDAN OLAN AMİRALLERİN ANKARA’YA GÖTÜRÜLMELERİ DE İÇİMİZİ SIZLATIYOR”

Avukat Celal Ülgen, İstanbul’da gözaltına alınan emekli amirallerin pandemi sürecinde ifade işlemi için Ankara’da götürülmesini eleştirdi.

Avukat Ülgen, “Bu pandemi sürecinde ve yaşları itibariyle de risk grubundan olan Emekli Amirallerin Ankara’ya soruşturma için götürülmeleri de içimizi sızlatıyor. SEGBİS ve E duruşma metotlarını devreye niçin koydular insan sormadan edemiyor. Hastaneye alınmayan kadın evde vefat ediyor. Kimse sorumluluğu üzerine almıyor. Yarın bu konuda da bir olumsuz durum yaşansa kim sorumlu olacak?” diye sordu.

"DÜN DE SUSMADI BUGÜN DE SUSMAYACAK"

CHP Parti Meclisi Üyesi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Amirallerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Bülent Tezcan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Dün FETÖ’cüler orduda, Cem Gürdeniz hapisteydi. Bugün sarıklı cübbeli amiraller orduda, Cem Gürdeniz gözaltında. Anlaşıldı ki, iktidar dün neredeyse bugün de orada. Vatanseverler dün de susmadı, bugün de susmayacak" diye belirtti.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Amirallere yönelik gözaltılara ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Savcılığı açıklamasında, gözaltındaki Amirallere “Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçlaması yapıldığı bildirildi.

İşte o açıklama:

“04/04/2021 tarihinde bazı internet sitelerinde ve sosyal medya mecralarında paylaşılan "103 amiralden montrö bildirisi" başlığı altında yayımlandığı belirtilen bildiri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesinde yazılı "Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma" suçundan re'sen soruşturma başlatılmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir.

Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir.

Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ESKİ 126 PARLAMENTERLERDEN AMİRALLERE DESTEK

Gözaltına alınan emekli amirallere destek, eski parlamenterlerden geldi. Değişik dönemlerde seçilerek TBMM’de milletvekili olarak görev yapan, aralarında CHP Dış Politika Danışma Kurulu üyeleri, önceki Dışişleri Bakanlarından Prof. Şükrü Sina Gürel ve E. Büyükelçi Osman Korutürk, önceki TBMM Başkan vekili Güldal Mumcu’nun da bulunduğu 95 eski parlamenter, “Eski Parlamenterlerin Kamuoyu Açıklaması” başlığıyla bir açıklama yayınlayarak Cumhuriyeti temel niteliklerinin tartışılamayacağına işaret etti ve Kanal İstanbul’a karşı çıkarak Montrö’nün tartışılamayacağını belirtti.

İşte o açıklama:

 “Cumhuriyetimizin temel nitelikleri tartışılamaz!

Kanal İstanbul yapılamaz!

Montrö tartışmaya açılamaz!

Önce 126 eski büyükelçi Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi’yle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Ardından 103 emekli Amiral görüşlerini bildirdi. Kişi grup ya da kurumların ülke çıkarları söz konusu olduğunda, görüş açıklamalarından daha doğal ne olabilir? Bu hem haktır hem de yurttaşlık görevidir.

İstanbul Sözleşmesinin Anayasaya aykırı biçimde Cumhurbaşkanı tarafından feshedilmesinin verdiği cesaretle hızlandırılan, Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi tartışmalarının geldiği nokta, bu açıklamaları zorunlu kıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik çeşitli emeller taşıyan devletlerin çıkarına hizmet edecek olan Kanal İstanbul’da ısrar edilmesini, Atatürk Türkiye'sinin Lozan Antlaşması'ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan, İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğimizi sağlayan, Montrö Sözleşmesi'nin tartışılmaya açılmasını, öneminin azaltılmasını biz de doğru bulmuyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerini, Anayasanın değiştirilemez maddelerini sahiplenmek, ülkemizin geleceğini ilgilendiren konularda kamuoyunu bilgilendirmek, temel bir anayasal haktır. Anayasal hakların güvencesi olması gerekenlerin, toplumu susturmaya, sindirmeye, korkutmaya çalışmaları kabul edilemez.

Çoğulcu demokrasinin gereği olarak en doğal yurttaşlık hakkını kullanıp, Kanal İstanbul ve Montrö konusundaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşan kişi ve gruplara yönelik tehdit, suçlama, saldırı korkutma, sindirme ve soruşturma gibi girişimler, yurttaşlık haklarını ipotek altına almaktır. Bu yaklaşımı ve bu girişimleri kınıyor, hala bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlatıyoruz.

Odatv'de yeralan iddialara göre, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkeleri ve temel felsefesi ve kurumları vicdansız darbelerle yıkılmaya çalışılırken, düşünce açıklama hak ve özgürlüğünü kullanan kişilerin darbecilikle suçlanmasını, baskı altına alınmasını esefle karşıladığımızı kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla.”

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

104 emekli amiral ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

İmzacıların 'FETÖ ile irtibatlarının inceleneceği' ve bildiriye öncülük ettiği tespit edilen kişilerin tek tek ifadeye çağırılacağı öne sürülmüştü.

Yorumlar (0)
29
açık
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:28
Güneş 06:52
Öğle 12:59
İkindi 16:18
Akşam 18:56
Yatsı 20:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü