Bu Haber Öğrenciler Arasında Ayrımcılık Değil de Nedir?

Bu Haber Öğrenciler Arasında Ayrımcılık Değil de Nedir?

Üniversitede KHK'li öğrenci ayrımcılığıAtılım Üniversitesi'nde yarıyıl dönem ücretlerini yatırmak isteyen KHK'li öğrenci ayrımcı bir uygulamayla karşılaştı. Ödeme yapmak isteyen KHK'li öğrencilerin diğer öğrencilere uygulanan indirimden yararlanamadığı ortaya çıktı. Ödeme yapmak isteyen bir öğrenci ekranda, "KHK'lı öğrenciler hariç" yazısıyla karşılaştı. Üniversite sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, bu konuda talimat olduğunu söyleyerek kendini savundu.

Hacı Bişkin  [email protected]

DUVAR – Atılım Üniversitesi’nde KHK ile ihraç edilmiş bir öğrenci bahar dönemi ücretini yatırmak istedi. Ancak ödeme yapmaya çalışırken indirimlerden yararlanamayacağını ekranda çıkan uyarı yazısıyla öğrendi. Söz konusu ödeme ekranında, ‘Bonus özellikle kredi kartına 3 taksit yıllık ödemelerde vade farksız 6 taksit’ yazısı yer aldı. Ancak bu yazının devamında, ‘KHK’lı öğrencilerimiz hariç’ denildi.

KHK’Lİ ÖĞRENCİLERE AYRIMCILIK 

Ödeme ekranında KHK’li öğrencilere yapılan ayrımcılık şu ifadelerle yer aldı: “Bonus özellikli kredi kartlarına yarıyıllık ödemelerde yüzde 3 vade farkı ile yüzde 3 taksit, yıllık ödemelerde vade farksız 6 taksit uygulanmaktadır. KHK’lı öğrencilerimiz hariç tutulmuştur.”

ÜNİVERSİTE AÇIKLAMASI: YÖK’ÜN TALİMATI

Konuyla ilgili aradığımız Atılım Üniversitesi ise önce yanıt vermemeyi tercih etti. Daha sonra üniversite bir cümlelik savunmasında şunları söyledi: “Bu uygulama üniversitenin yapmış olduğu bir uygulama değil. Yükseköğretim Kurulu bu yönde bir talimat vermiş. Bu uygulama YÖK’ün talimatı.”

GERGERLİOĞLU SORDU: SORUŞTURMA AÇILDI MI?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuyu Meclis gündemine taşıdı. Gergerlioğlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği soru önergesinde, “Üniversite bu durumu ayrımcı olarak görüyor mu” diye sorarak bu konuda bir soruşturma açılıp açılmadığını da sordu.

Gergerlioğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

– KHK’lilere yönelik yapılan uygulama ayrımcılık değil midir?

– Bu iddia doğruysa uygulama Üniversitelerden mi yoksa parayı tahsil eden bankadan mı kaynaklanmaktadır?

– Eğer bu durum ayrımcılık olarak görülmüyorsa gerekçeleri nelerdir?

– Bu konuda Türk Ceza Kanunu 122. Maddesinde belirlenen Nefret ve Ayrımcılık suçu kapsamında açılmış bir soruşturma var mıdır? Açılmış bir soruşturma varsa hangi aşamadadır?

– Ödeme yaparken bir öğrencinin KHK’li mi değil mi olduğu nasıl anlaşılmaktadır? Bankalara gönderilen riskli kişiler grubu olduğu ve listede KHKlıların fişlendiği iddiaları doğru mudur?

– Riskli kişiler listesi iddiası doğruysa bu liste toplumsal hayatın başka hangi noktalarında kullanılmaktadır?

‘SEBEBİ NEDİR?’

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz da Oktay’a bazı sorular yöneltti. Kaçmaz, Oktay’a şu soruları sordu:

Bu şekilde KHK’lileri dışarıda bırakan başka üniversiteler var mıdır var mıdır?Söz konusu indirim ve ödeme kolaylığından yararlanmaktan KHK’lı öğrencilerin hariç tutulmasının sebebi nedir?KHK’lı öğrencilerle ilgili Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK)’ün almış olduğu herhangi bir karar var mıdır?Başka üniversitelerde söz konusu karardan mağdur olan öğrenciler var mıdır?KHK’lı öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 02:00

Hamza Gür

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER