''AK Parti 23 Haziran Seçim Sonuçlarını İyi Okumalı Aksi Takdirde.....''

23 Haziran seçim sonuçlarından AKP ciddi şekilde etkilenirken medyanın yaşanan sürece olan ilgisi devam ediyor. Önemli gazeteci ve yazarlar, 23 Haziran seçimlerinin sonuçlarına ilişkin dikkat çekici  değerlendirmelerde bulunuyor.

''AK Parti 23 Haziran Seçim Sonuçlarını İyi Okumalı Aksi Takdirde.....''
29 Haziran 2019 Cumartesi 21:24

23 Haziran seçim sonuçlarından AKP ciddi şekilde etkilenirken medyanın yaşanan sürece olan ilgisi devam ediyor. Önemli gazeteci ve yazarlar, 23 Haziran seçimlerinin sonuçlarına ilişkin dikkat çekici  değerlendirmelerde bulunuyor.

Yapılan değerlendirmelerde AKP'nin seçim sonuçlarını iyi okuması gerektiği ifade edilirken gerekli adımların atılmaması halinde AKP'de büyük sorunların yaşanacağına dikkat çekiliyor.

Karar gazetesi yazarı Mustafa Karaalioğlu, 23 Haziran İstanbul seçim sonuçlarının AKP üzerindeki etkilerine dair önemli bir yazı kaleme aldı.

AKP'nin 23 Haziran seçim sonuçlarını iyi analiz etmesi gerektiğini söyleyen Karaalioğlu, "İstanbul seçiminin ortaya çıkardığı tablo ve bizatihi seçim sonuçlarının sosyopolitik dinamiklerine odaklanmak yerine, kabine revizyonu gibi siyasi magazine meyledilmesi pek faydalı bir iş olmaz. Gayet tabii, seçimin ardından özellikle de o seçim kaybedilmişse kadro değişikliği hem iktidar için hem de toplumun beklentisi için uygundur ama AK Parti’nin birinci meselesi bu değildir"dedi.

Ayrıca yazısında 23 Haziran seçimlerinde AKP'nin bir kısım oylarının CHP'ye kaydığını belirten Karaalioğlu, "Bu seçimde; özellikle tekrarında geleneksel AK Parti tabanından CHP’ye ciddi oranda oy kaymıştır. Kesin ölçüm henüz yok ama miktarın 5 puan civarında olduğunu söylersek abartı olmaz. Oy hareketlerine yönelik derinlemesine bir anket yapılacak olsa ve “Daha önce bir kez AK Parti’ye o verdiği halde, 23 Haziran’da CHP’yi tercih edenler” bulunmaya çalışılsa rakam çok daha fazla çıkacaktır." şeklindeki değerlendirmeyi yaptı.

"CHP'NİN BAŞARISI TESADÜF DEĞİL!"

"Türkiye’de muhafazakâr/merkez sağ partiler yüzde 65-70’lik oy tabanıyla, Kemalist/merkez sol partiler de yüzde 30-35’lik tabanla yaşarlar" ifadelerini kullanan Karaalioğlu, AKP'den CHP'ye oy geçişkenliğinin sınırlı olduğunu söylerken 23 Haziran seçimlerden bu durumun tersine döndüğünü ifade etti.

İstanbul ve  Ankara Büyükşehir Belediye seçimlerindeki başarının tesadüf olmadığını belirten Karaalioğlu, konuya ilişkin yazısında şu ifadeleri kullandı:

"24 Haziran 2018 genel seçiminde CHP’nin İstanbul oyu yüzde 26.45,  Ankara  oyu da 26.09’du. 31 Mart’ta Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 50.93’le kazanırken İstanbul’da Ekrem İmamoğlu yüzde 48.79 aldı ve geçen pazar günü de yüzde 54 oyla seçildi. CHP’nin adayı, CHP’nin İstanbul oyunun iki katından fazlasını alabildi.

Rakamlar, CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun stratejisinin başarısını ve bu başarının tesadüfi olmadığını gösteriyor. “AK Parti çok hata yaptı, bu sonuçlar geçici” demek yanıltıcı olur. Daha önce de hatalar yapılmıştı ama tablo hiç böyle olmamıştı…

Kılıçdaroğlu partisinin içinden ve çevresel kanaat unsurlarından gelen itirazları göğüsleyerek risk almış ve neticeye ulaşmıştır. Değişime direnmek yerine gereğini yapmaktan çekinmemiştir. İşlediği görülen bu modeli geliştirmek için kredi de kazanmıştır. Yeni dönem siyasi hesaplarıyla alakadar olanların CHP kanadındaki bu hareketi okuması isabetli olacaktır."

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.