Siyasi liderler, Erbakan’ı Saygı ve Rahmetle Andı, Erdoğan İse Programa Bir Mesaj Gönderdi... AKP'ye Gönderme...

Milli Görüş'ün lideri Necmettin Erbakan'ın vefatının 10. yılı anmasına dikkat çeken isimler katıldı. Temel Karamollaoğlu, "Bugün herkes Milli Görüşçü olmuş" derken, Erdoğan ise programa bir mesaj gönderdi...

GÜNCEL 28.02.2021, 15:04
Siyasi liderler, Erbakan’ı Saygı ve Rahmetle Andı, Erdoğan İse Programa Bir Mesaj Gönderdi... AKP'ye Gönderme...

Saadet Partisi, Milli Görüş'ün lideri Necmettin Erbakan'ın vefatının 10. yılı nedeniyle Ankara'da bir anma gerçekleştirdi.

Saadet Partisi'nin davetine dikkat çeken isimler katıldı.

Katılan isimler arasında; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Nuri Okutan, BBP Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Eren, İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gibi isimler yer aldı.

Anma etkinliğine MHP'yi temsilen hiçbir ismin katılmaması dikkat çekti.

Düzenlenen etkinlik pandemi koşulları nedeniyle sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

"BUGÜN HERKES MİLLİ GÖRÜŞÇÜ OLMUŞ"

Anma töreninde ilk konuşmayı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yaptı.

Saadet Partisi'nin çizgisinin Erbakan'ın çizgisi olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, Erbakan'ın hiçbir zaman ötekileştirmediğini, farklı siyasilerle birlikte hükümetler kurduğunu, ittifaklar yaptığını belirtti. 

Karamollaoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

"Bundan 10 yıl önce 27 şubat 2011 tarihinde milyonlarca insanın duaları eşliğinde ebedi hayata uğurladığımız Erbakan hocamızı bugün bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Bu buluşmamızın, ülkemizin ve tüm insanlığın saadetine vesile olmasını cenab-ı haktan niyaz ediyorum.

Erbakan Haftası etkinlikleri çerçevesinde bu yıl farklı bir yönüyle Erbakan hocamızı anlamaya, değerlendirmeye çalışacağız. 10 yıldır düzenli bir şekilde gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerde ilim adamı olarak Erbakan’ı anlamaya çalıştık. Bir yıl fikir adama olarak Erbakan’ı anlamaya çalıştık. Siyaset ve devlet adamı olarak da Erbakan’ı anlamaya çalıştık. Bir yıl dürüstlük ve nezaketini, bir başka yıl ahlak ve adalet anlayışını yorumlayarak hayat mücadelesinden ve yaşantısından dersler çıkartmaya çalıştık. Bu yıl ise Erbakan hocamızın en büyük hedeflerinden birisi olan yaşanabilir bir Türkiye hedefini anlamaya, değerlendirmeye çalışacağız.

Erbakan hocamız, bütün mücadelesini ve siyasetini 3 aşamalı bir hedef üzerine inşa etmişti. Bunlar ilk aşamada yaşanabilir bir Türkiye, ikinci aşamada yaşanabilir bir Türkiye’nin oluşturulması üzerine doğacak yeniden büyük Türkiye, üçüncü aşamada ise adalet üzerine inşa edilmiş bir dünya kurmaktı. Çünkü yaşanabilir bir Türkiye’yi kurmadan yeniden büyük Türkiye’yi, yeniden büyük Türkiye’yi kurmadan da bütün insanlığın refah ve saadet bulacağı yeni bir dünyayı kurmak, inşa etmek mümkün değildi.

Erbakan, hayatı boyunca işçinin, çiftçinin, esnafın, memurun, emeklinin hakkını savundu. Milleti borca, bankaya mahkum eden faizci politikalara karşı çıktı. Şimdi biz de tıpkı onun gibi ülkemizin borç yükünden kurtulması için üretime dayalı bir tarım ve yatırım politikasını elzem görüyoruz. Erbakan, yalın ayaklarıyla bir dilim ekmek için çöp arabasının arkadaşından koşmak zorunda kalan çocuk için göz yaşı dökmüştü. Şimdi biz de karnını doyurabilmek için akşam pazar yerlerinde artık toplayan insanların hakkını arıyoruz.

Saadet Partisi’nin çizgisi Erbakan’ın çizgisidir. Erbakan, hiçbir zaman ötekileştirmemişti. Bu ülkeye hizmet etmek için herkesle görüşmüş, herkesle bir araya gelebilmişti. Farklılıklarımızı ortaya koyarken bile daima davetkar ve kucaklayıcı bir tavır sergilemişti. Bu sebepledir ki, merhum Ecevit’le merhum Demirel’le, merhum Türkeş’le de hükümetler kurdu, ittifaklar yaptı. 54’üncü hükümeti Tansu Çiller ile beraber kurdu."

Daha sonra katılan partilerin genel başkanları ve parti temsilcileri de konuşma yaptı. 

NAZIM'IN DİZELERİ OKUNDU

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında usta şair Nâzım Hikmet Ran'ın dizelerini okudu.

Kılıçdaroğlu, "Her birimiz bir ağaç gibi tek ve hür olacağız ama bir orman gibi kardeşçe yaşayacağız. Kimseyi kendimize benzetmeye çalışmayacağız. Birilerinin de bizi kendisine benzetmek istemesine karşı duracağız. Farklı olacağız ancak birlikte olacağız" dedi.

"DEVLET GÜCÜ ELLERİNE GEÇTİĞİNDE..."

Ali Babacan ise Saadet Partisi’ne teşekkür ederken, şu ifadeleri kullandı:

“Günümüzün en yakıcı sorunlarından birisi ifade özgürlüğü. Ülkemiz pek çok kez ‘üste çıkanın alttakini ezdiği’ bir zihniyetle karşı karşıya kaldı. Yönetenler değişti ancak baskıcı anlayış maalesef sık sık yeniden tezahür ediyor. Yönetime gelenler, kendinden olmayanların haklarını çiğnemeye başlıyor.

Tarihimizin tozlu raflarında, eski ceza kanunumuzda meşhur 141, 142 ve 163. maddeler var. ‘Komünizm propagandası’ ve ‘din propagandasının’ cezası çok ağırdı. 1974 yılında Erbakan’ın MSP’si ile Ecevit’in CHP’sinin kurduğu koalisyonun amaçlarından birisi düşünce suçundan hüküm giyenlerin affedilmesini sağlamaktı. Erbakan o günlerde şöyle demişti: ‘Memlekete iç barış hürriyet havası ile gelecektir. Günah fikirde değildir’. Bu sözlerde zamanının çok ötesine uzanan bir bilgelik görüyoruz. Günah fikirde değildir."

Nöbet değişimleri yaşandı ama günahın fikirlere yüklendiği günler geride kalmadı. Nöbeti devralanlar ellerindeki damgayı değiştirdiler ama kendilerinden öncekiler gibi fikirle kavga etmeye başladılar. Gücü ele geçirenler, kendi fikirlerini dayatıp tek tip insan görmeyi arzu ettiler. Farklı görüş dile getirenler kendilerini karakolda buldu. Bu yönetim zihniyeti ülkemizi renksizleştiriyor, siyasetin de memleketin de tadı tuzu kaçıyor. Zalimin karşısında mazlumdan yana duranlar, devlet gücü ellerine geçtiğinde zulmeden olmamalıdır.

Rahmetli Erbakan’ın siyasi nezaketine, diğer partilerle diyalog zemininden kopmayışına, saygı sınırlarını ihlal etmeyen siyasi mücadele üslubuna her zamankinden fazla ihtiyaç var. Hamasete, popülizme kaçmadan, haktan, hakkaniyetten durmaya ihtiyaç var. Sorunların çözümünü sadece ‘meşru demokratik siyaset’ zemininde aramaya ihtiyaç var. Güçler ayrımını ve hukukun üstünlüğünü yaşatmaya ihtiyaç var. Hem şiddete hem de hak ihlallerine karşı net bir duruşa ihtiyaç var. ‘Garson devlet’ şiarını yaşatmaya, uluslararası ilişkilerde çok taraflılığa önem veren bir stratejiye ihtiyaç var. ‘Ağır sanayi hamlesi’ gibi teknolojiye ve üretime önem veren bir ekonomi perspektifine ihtiyaç var."

"ÖZLÜYORUZ"

İYİ Parti Genel Başkanı Nuri Okutan ise gerçekleştirdiği konuşmasında, “Merhum Erbakan Hocamızı hayırla yâd etmek için bugün burada bir araya geldik. Türkiye siyaseti olarak bugün Erbakan Hoca’yı özlüyoruz. Onun siyasetteki gerginliği azaltan kişiliğini, herkese karşı saygılı davranmasını ve siyasetteki vicdani ve ahlaki anlayışını özlüyoruz” diye konuştu.

Bütün siyasi partilerden temsilcilerin katılmasını da önemsediğini aktaran Ahmet Davutoğlu ise “Hocamız oradan da Türkiye siyasetine yön vermeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

“Önemli bilim ve devlet adamı olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı rahmet ve hürmetle anıyorum” diyerek söz alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Kendisi siyasi geleneğine ve çizgisine olan bağlılığı ile Türkiye’nin meselelerine demokrasi içinde çözüm aramasıyla gerçekten de siyasette önemli bir iz ve miras bırakmıştır” şeklinde konuştu.

“SAVUNDUĞU GERÇEKLERE İNANARAK YAŞADI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'e yaptığı sürpriz ziyaret Türk siyasetinde dengeleri değiştirmişti. Söz konusu ziyaret AKP-Saadet Partisi yakınlaşıyor mu sorusuna neden olmuştu.

Oğuzhan Asiltürk, programda dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Asiltürk, “Gücünü, kuvvetini ve bütün ömrünü, inandığı İslam’a hizmet yolunda harcadı. TBMM’de yaptığı bir konuşmada, ‘Ne yaptımsa Allah rızası için yaptım’ diye haykırışı hâlâ kulaklarda çınlıyor” dedi.

Erbakan’ın insani ve siyasi anlayışının altında büyük şefkat ve merhamet yattığını söyleyen Asiltürk, “TBMM’de yaptığı konuşmalarında, bazı milletvekillerinin yerlerinden kendisine saygısızca laf atmalarına karşı, onlara gayet nazik bir şekilde karşılık verirdi. Dünyanın dört bir tarafında yaşayan ve zulme uğrayan, haksızlık gören insanlar, kendisine müracaat ettiklerinde hiç ayırım yapmadan hepsine sahip çıkardı. Milli Görüşçüler olarak böyle bir liderimiz olmasından dolayı Allah’a şükrediyoruz. Prof. Dr. Necmettin Erbakan gibi üstün niteliklere sahip insanların yeri doldurulamaz, ancak açtığı yolda yürünür” diye konuştu.

Erbakan'ın hayatı boyunca hak ve adaleti savunmaktan vazgeçmediğini kaydederek sözlerine devam eden Asiltürk, şunları söyledi:

“Erbakan Hoca, ‘Adalet Mülkün Temelidir’ kavramını sıkça kullanırdı. Bugün de çoğunlukla siyasilerin kullandığı bu kavram Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın siyaset dünyasına yerleştirdiği önemli bir kavramdır. Erbakan Hocamız, ahlâki ve manevi değerlere uygun bir düzenin, dünya ve ahiret saadetini sağlamanın tek yolu olduğunu, hükümet ortaklıklarında, bizzat uygulayarak göstermiştir. ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ hadisini kendine rehber edinmişti. Son nefesine kadar bütün insanlığın kurtuluşu için çalıştı.”

Milli Görüş fikrinin Erbakan'ın kendilerine bıraktığı bir emanet olduğunun altını çizen Asiltürk, “Erbakan Hocamız, dünyadan ayrılırken arkasında davasına sahip olacak, bir Milli Görüş topluluğu bırakarak Hakk’ın rahmetine kavuştu. Milli Görüşçüler, onun hatırasına saygı göstererek, çizdiği çizgide yürüyecekler ve onun yaptığı gibi milletimize ve bütün İslam âlemine hizmet etmeye gayret edecekler” dedi.

Asiltürk, “1970 yılında, bundan elli sene önce, zulüm dünyasından kurtulmak ve saadet dünyasına ulaşmak için Millî Nizam Partisi’ni kurarak siyasi çalışmalara başladık. Erbakan Hocamızın yönetiminde, Millî Görüşçülerin kurduğu siyasi partiler, yüklenmiş oldukları bu büyük sorumluluğa uygun olarak, hoşgörülü, birleştirici ve toparlayıcı olmaya azami gayret ediyorlardı. Zira Erbakan Hocamız Millî Görüşçüleri, müminlerin, birbirlerinin kardeşi olduklarına inanan bir topluluk olarak eğitiyordu. Bundan dolayı bizler, kardeşler arasında iyi ilişkiler olmasını arzu ederiz. Siyasi çekişmelerin toplumda oluşturduğu olumsuz etkilerden uzak durarak, aramızda kardeşliğin sağlanmasına ve gelişmesine önem veririz” diye konuştu.

MİLLİ GÖRÜŞ PARTİLERİNDE...

Erbakan'ın kendilerinden insanların kusurlarını yüzlerine vurmayı değil, onları gidermeyi istediğini belirten Asiltürk, “Erbakan Hoca, bu hizmeti yapmak için, ‘konuşmanıza tenkitle başlamayın, suçlayıcı bir dil kullanmayın, Peygamberimiz (S.A.S.) insanlara şefkat ve merhametle davranmamızı emrettiği için, Millî Görüşçüler olarak siz de bu emre uyun’ diye tavsiyede bulunurdu. Erbakan Hocamızın kurup yönettiği partilerde, başta Erbakan Hocamız olmak üzere, parti yöneticileri konuşmalarında ahlâki ve manevi değerlere önem ve öncelik verirlerdi. Dinleyenlerin kalplerine, akıl ve mantıklarına hitap ederlerdi. Bugün de faydalı hizmet yapabilmek için aynı şekilde hareket edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Asiltürk, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bizler de bu yolda yürüyerek, Erbakan Hocamızın bizlere emanet olarak bıraktığı, ‘Yaşanabilir Bir Türkiye’nin, arkasından ‘Yeniden Büyük Türkiye’nin ve sonra da ‘Yeni Bir Dünya’nın kurulması çalışmalarına, Allah’ın izni ve yardımıyla devam edeceğiz. Erbakan Hocamızın 1969 yılında başladığı ve her türlü engele rağmen hiç taviz vermeden yürüttüğü 50 yıllık mücadelesi, önümüzde güzel bir örnek olarak durmaktadır. Yolumuz çok sağlam, düzgün ve doğrudur. Millî Görüşçüler olarak, bu çizgide mücadeleyi, inançla devam ettirmekte kararlıyız.”

ERDOĞAN MESAJ GÖNDERDİ

Söz konusu anma etkinliğine Cumhurbaşkanı Erdoğan da davetliydi. Erdoğan Erbakan'ı anma etkinliğine katılmazken, salona bir mesaj iletti.

Programa mesaj yollayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi Genel Başkanı, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı anma programına yapmış olduğunuz nazik davetiniz için en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Vefatının 10’uncu yıl dönümünde Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı bir kez daha rahmetle, özlemle yâd ediyorum.

“Yaşanabilir Türkiye” teması altında düzenlenecek etkinliklerin merhum Hocamızın fikriyatını, kişiliğini, dava aşkını, ümmet bilincini, ülkeye ve millete hizmet sevdasını anlama bakımından hayırlara vesile olasını diliyorum.

Rahmetli Erbakan Hocamız, 84 yıllık ömrüne siyasetten bilime, diplomasiden kalkınmaya uzanan geniş bir yelpazede sayısız başarıyı, eser ve hizmeti sığdırmış gerçekten müstesna bir şahsiyetti.

Hocamız, gerek Millî Görüş hareketinin kurucusu, gerekse 54’üncü Hükümetin Başbakanı olarak Türk siyasi tarihine damgasını vurmuştur.

Tek Parti zihniyetinin ülkemizin sosyal, siyasal ve kültürel hayatında açtığı derin yaraların giderilmesinde de Erbakan Hocamızın çok önemli rolü vardır.

Hocamız, maruz kaldığı onca hukuksuzluğa rağmen, mücadelesini demokratik zeminde yürüterek, ülkemizde sivil siyasetin güçlenmesine katkı sağlamıştır.

Kuruluşuna liderlik ettiği D-8 girişimi ile hem mevcut küresel sistemdeki çarpıklıkları gözler önüne sermiş hem de İslâm’ın adalete, hakkaniyete, barışa ve işbirliğine dayalı dünya tasavvurunu tüm insanlığın gündemine taşımıştır.

18 yıldır sürdürdüğümüz hizmet yolculuğumuzda, özellikle savunma sanayii alanında hayata geçirdiğimiz tarihi projelerde, Hocamızın gayretlerinden daima ilham aldık.

86 senelik mahzunluğun ardından Ayasofya’yı yeniden ibadete açarak, Sultan Fatih’in vasiyeti yerine getirme yanında Erbakan Hocamızın en büyük hayalini de gerçeğe dönüştürdük.

Türkiye’yi, Merhum Hocamızın da uğruna ömrünü adadığı hedefleriyle buluşturana dek durmayacak, inşallah 94 ruhu ve 2053 vizyonuyla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamıza Allah’tan rahmet diliyor, programa iştirak eden tüm kardeşlerime en kalbi selam ve muhabbetlerimi sunuyorum."

Yorumlar (0)
24
açık
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:46
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:35
Yatsı 22:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü