Milletvekilliği Ağır ve Yıpratıcı İmiş!

Türkiye uzun zamandır emeklilikte yaşa takılanları tartışıyor. Özellikle seçim öncesinde emeklilikte yaşa takılanlara vaatler sıralanırken, seçim sonrasında ise hükümet, emeklilikte yaşa takılanların seslerine kulaklarını tıkadı.

Milletvekilliği Ağır ve Yıpratıcı İmiş!

Bu tartışma devam ederken, Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, “Erken emeklilik mümkün” başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Noyan Doğan yazısında, daha önce 18 mesleğe tanınan erken emeklilik yani yıpranma hakkının, yapılan düzenleme ile  yeni meslekler eklenerek 45 koluna çıktığını yazdı.

Yıpranma hakkı, ağır iş kollarında çalışan işçiler için tanınan bir hak. Belli mesleklerde çalışanların her bir yıl için emekliliklerine 60,90 ya da 180 gün ekleniyor. Gün sayısı, işin ağırlığına göre belirleniyor. Örneğin madende çalışan bir işçiye her yıl 180 gün fazladan süre ekleniyor.

Hükümette yıpranma hakkı tanınan meslekleri 18’den 45’e çıkardı. Ancak yıpranma hakkı kazanan iş kollarından bazıları dikkat çekti. Yıpranma hakkın kazananlar arasına, TBMM yasama organı üyeleri yani milletvekilleri de eklendi.

Hükümetin çıkardığı yasaya göre, milletvekilli için de demir-çelik işçisi içinde her yıl emekliliğine 90 gün fazladan eklenecek. AKP’nin düzenlemesi ile demir-çelik işçisinin yıpranma hakkı ile milletvekilli bir tutuldu ve vekillere bir de erken emekliliğin yolu açıldı.

Milletvekilleri haftada üç gün çalışıyor. Örneğin Meclis bu yıl Temmuz ayında kapandı ve dün yani 1 Ekim’de açıldı.

Tüm bunlara karşın, cıva üretiminde, demir-çelik fabrikalarında, asit üretimi işlerinde ve radyoaktif işler gibi tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlar ile milletvekillerinin yıpranma hakkı, hükümetten tarafından aynı görüldü.

ODATV

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 21:32

Hasan Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER