“Bundan Büyük Kriz Görmedik 450 AVM Kapanmak Üzere” diyen Abdullah Kiğılı Çark Etti...? Kulağını Çeken mi Oldu?

Capital Dergisi’ne verdiği röportajda “Bundan büyük kriz görmedik” diyen ünlü iş adamı Abdullah Kiğılı fikrini değiştirdi. Hürriyet'e konuşan Kiğılı, dikkat çeken ifadeler kullandı.

“Bundan Büyük Kriz Görmedik  450 AVM  Kapanmak Üzere” diyen Abdullah Kiğılı Çark Etti...? Kulağını Çeken mi Oldu?

Ünlü iş adamı Abdullah Kiğılı, Capital Dergisi’ne verdiği röportajda, yaşanan sürecin gördüğü en büyük kriz olduğunu ve 450 AVM’nin iflasın eşiğinde olduğunu söylemişti.

Capital Dergisi’ne verdiği röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulunan Kiğılı, “Perakendenin en zor dönemine girdik. Bundan sonrası zor ve artık büyüme de yok. Yeni açılacak AVM’ler olmayacağı gibi yeni markaları da görmeyeceğiz. Avrupa’dan da yeni markalar gelmeyecek, Türkiye’den de yeni marka çıkmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Ekonomideki olumsuz tablonun altını çizen Kiğılı, özellikle lüks mallara dönük talebin giderek azalıdığını vurgulayarak "Nasıl dünyada lüks markaların satışları ekonomik sebeplerle geri gidiyorsa, Türkiye’nin de lüks markaları kaldıracak hiç gücü yok. Gelenlerin de bir kısmı yakın bir gelecekte gidecek. Yabancı lüks markaların yarısı Türkiye’den çıkar. Bu pahalılıkla, bu fiyatlarla, dolar ve Euro’nun mevcut sistemiyle alışveriş yapmanın imkanı yok” demişti.

'500 AVM'NİN 450'Sİ SORUN İÇİNDE' DEMİŞTİ

Ünlü iş adamı Abdullah Kiğılı, Capital Dergisi’ne vermiş olduğu röportajda Alışveriş Merkezleri'ne dair de dikkat çeken sözler sarf etmişti.

Kiğılı, “Kiralar TL’ye döndü, tabii ki bunun da bir sıkıntısı var. Bu borçlar nasıl ödenecek? Birçoğu ödenemeyecek. Sıkıntılar başladı. İşin tuhafı kimse burnundan kıl da aldırmıyor. Kimse elini atıp, kiraları da indirmiyor. Bugün 500 AVM’nin 50 tanesini bir kenara ayırıyorum 450 tanesi sorun içinde.Sıkıntılı 450 AVM’nin başını öne eğip hesabını kitabını iyi yapması gerekiyor. Çünkü bugün öyle bir sıkıntının içine girmiş durumdayız ki... Ayakkabı piyasası darmaduman oldu. Kaç tane ayakkabı markası kapandı. AVM’lerde ayakkabı marka sayısı iyice azaldı. Aynı durum şimdi erkek giyimine sıçradı." diye konuşmuştu.

GÖRÜP GÖREBİLECEĞİMİZ YAŞANAN EN BÜYÜK KRİZ OLDUĞUNU İFADE ETMİŞTİ

Capital Dergisi’ne verdiği röportajda geçmiş krizlerle bugünü de kıyaslamış ve içinden geçilen sürecin yaşanan en büyük kriz olduğunu vurgulamıştı.

 Kiğılı konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sektörde 54’üncü yılımı yaşıyorum. Benimle beraber sektörde 3 kişiyiz. Birincisi Osman Boyner, ikincisi Mavi’nin kurucusu Sait Akarlılar, üçüncüsü de benim. Sektörde bizden daha yaşlı kimse yok. Bu zamana kadar görüp görebileceğimiz bana göre en büyük krizi yaşıyoruz. Bundan daha büyük kriz görmedik”.

 

ABDULLAH KİĞILI'DAN YENİ RÖPORTAJ: 100 GÜNDE ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

Capital Dergisi’ne verdiği röportajda ekonomiye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunan Abdullah Kiğılı, bugün Hürriyet'te yayınlanan röportajında ekonomiye dair olumlu sözler sarf etti.

“Bundan büyük kriz görmedik” sözlerine açıklık getiren Kiğılı, “O, 4 ay önceki yorumum. Şimdiki farklı. 100 gün içerisinde sektörde benim de kimsenin de hayal edemeyeceği şeyler gerçekleşti. Banka faizlerinin ineceği söylenmişti, bu gerçekleşti. 6 ay önce bankalara hangi şirket giderse gitsin yüzde 24-25 yıllık faizle para alabiliyordunuz. Bu oran yüzde 11-12’ye düştü. Enflasyon iniyor. Ayrıca bizim satışlarımızın yüzde 80’ini kredi kartlarıyla yapılıyor. Kredi kartından aldığınızı paraya çevirmek istediğinizde ödediğiniz faiz miktarı yarıya indirildi. Perakende sektöründe ümit doğdu. Önümüz açıldı, moral motivasyon kazandık. Yurtdışında yeni yatırımlar yapıp, e-ticareti güçlendirmeye çalışıyoruz. Türkiye’de AVM’lerde doygunluk var.” ifadelerini kullandı.

Ünlü iş adamı Abdullah Kiğılı'nın Hürriyet'e vermiş olduğu röportajdan bir bölüm şu şekilde:

- Sektörle ilgili yorumlarınızla gündemdesiniz. Sektörün en deneyimli isimlerinden biri bunları söyleyince “Ne oluyor, mağazalar bir bir kapanacak mı?” diye sormak istedim. Gerçekten de o kadar kötü mü?
Çok şey anlattım, o anlattıklarımın içinden bazı cümleler cımbızla çekildi. Üstelik aylar önce yaptığım bir değerlendirme. Son 100 gün içinde de çok şey değişti.
- O değerlendirmede “Bundan sonra büyüme yok. AVM’lerde yeni markaları göremeyeceğiz. Perakendenin en zor dönemine girdik” gibi sözleriniz var... Bu sözlerin ne kadarını yeniden söylersiniz?
Bu sözler başta da söylediğim gibi cımbızlandı. Ayrıca 4 ay önce söyledim. O günün konjonktürüyle yaptığım açıklamalar çarpıtılmış durumda. Yaptığım açıklamaların içinden bazı ifadeler cımbızla çekilerek, açıkçası çok da anlam veremediğim bir haber yayılmaya başlandı.

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER