Eski  TMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden Kasım 2020'de istifa eden  Bülent Arınç, iktidar ve ana muhalefet partisi arasındaki 'başörtüsü' tartışmasını değerlendirdi.

TV5'te ekrana gelen programa konuk olan Arınç, hem  CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu'nun teklifini hem de Cumhurbaşkanı ve  AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın 'anayasa değişikliği' çağrısını önemli bulduğunu kaydetti. 

"ATMIŞTIR DİYE DÜŞÜNEBİLİRİZ"

Başörtüsünün şu anda fiili bir serbestlik olduğunu belirten ve "Bunu ben hukukçuların da kamuoyunun da siyasetçilerin de takdirine bırakıyorum" ifadesini kullanan Arınç, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu'nu bu noktaya getiren muhafazakar kesimle barışabilmek, onlara anlayış gösterebilmek. İkincisi de bugün muhafazakar kesimde pek dışarıda dillendirilmeyen ama kendi içinde propaganda haline gelen bir konu var. Bu muhafazakar kesime, ki dindarlık noktasında ulaşmış kesime, birileri diyor ki 'Bakın CHP gelirse, Millet İttifakı gelirse başörtüsünü yine yasaklar'. 'Böyle bir düşüncenin bugün alıcısı olabilir mi?' diye düşünecekseniz, ben düşünmenizi tavsiye ederim. Bunun için 'Ben böyle bir şey yapmayacağım ama yasal düzenlemeyi bunun için istiyorum' demişse Kılıçdaroğlu bunun için bir adım atmıştır diye düşünebiliriz."

"Siyasetçi gözüyle bakmamız lazım. Bir iş yapıyorsanız karşılığını oy alarak almayı düşünürsünüz. Kılıçdaroğlu da bunun için yapıyor. Yani helalleşmeyi niye yapıyor? Başörtülü kardeşlerimizle neden bir araya geliyor, onları ön plana koyuyor? Sultan Kara’yı neden evinde ziyaret ediyor?" ifadelerini kullandı.

"SARILMAK GEREKMEZ"

Arınç, şunları söyledi:

Erdoğan'ın Kararıyla: 28 Şubat'çılara Af Çıktı Erdoğan'ın Kararıyla: 28 Şubat'çılara Af Çıktı

"Ey muhafazakar kesim ben sana yanlışlıklar yaptım, geçmişte olanlar için özür diliyorum. Beni affet” diyor. Dindar insanlar için bile tövbe kapısı her zaman açıktır, siyasetçilere tövbe kapısını kim kapatabilir? Bunu söyleyen bir insanın boğazına sarılmak gerekmez."