Uzman Doktor Özlem Tuğçe Kalaycı Yazdı: Buruk Bir Bayram

Tarih 23 nisan 2020:  Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımızın 100. yılını kutlarken, umutları dünyalar kadar olan çocuklar var.

Uzman Doktor Özlem Tuğçe Kalaycı Yazdı: Buruk Bir Bayram

Anneee! İşe gitmesen  olmaz mi? Dikkatli ol anne! Bugun koronali hasta geldi mi? Senin icin endişeleniyoruz  anne? Son 1 aydir her sabah ve akşam aynı seremoni... Sabah dualarla uğurlanıp akşam kapıda çamaşır suyu ile karşılama... Duş alıp dışardan gelen herşeyi dezenfekte etme.. Corona salgini şüphesiz herkesi maddi ve manevi olarak etkiledi. Ancak ailesinde hem sağlıkçı hem asker olan, ebeveynleri icin kaygi duyan cocuklari ayri bir kategoride degerlendirmek gerek sanirim.Yillardir anne babalarinin meslekleri dolayisi ile korku yasayan cocuklarin , bu donemde kaygilari daha da büyüdü. Salgin bitip de (tabi farkli  hasar verici bir durumla karsılaşmazsak) normal hayata döndüğümüzde kaygi bozukluğu olan cocuk sayisinda artiş öngörülüyor. Ancak ben, Nietzsche'nin öldürmeyen şey güçlendirir tezini savunanlardanim.

 Meridyen haberde bu ilk yazim dostlar... Bugün 23 Nisan 2020. Atamizin cocuklara armağanı  olan Ulusal Egemenlik ve Cocuk bayramimizin 100.yilini kutluyoruz. Gönül isterdi ki okullarda sokaklarda meydanlarda neşeyle, coşkuyla özgürce kutlayalim. Amma velakin mikroskobik bir canlinin tüm dünyayi esir almasi neticesinde  evlerimizden dahi çıkamıyoruz. Pencelerimizi bayraklarla resimlerle süsledik, sosyal medyadan özel kutlama videolari hazirladik ve paylaştık. Neredeyse her çocuk kutlama icin görev aldi, hazirlandi, sarkilar şiirler söyledi ama yine de kutladı. Buraya kadar  güzel... Fakat hastanede kanser tedavisi gören cocuklar,  anne babasi yaninda olmayan bir tarafı eksik kalan masum yavrucaklar da var. Ahmet Burhan Ataç gibi hem kanser tedavisi gören hem baba yolu gözleyen kuzularimiz var. Ege denizinde ve Meriç' te melek olan canlar... Cezaevinde 780 günahsız bebek ve 2500 çocuk... Ve çok sevdiği yurdunu terketmek zorunda kalan binlerce yavru... Küçücük yüreğine dünyalar  kadar umut sığdıran minik bedenler.... Keske bu bayram tüm çocukların  dileği gerçekleşse ve yüzleri gülse. Ramazan ayı hürmetine kabul olsa cocuklarin duasi.

Uzman Doktor Özlem Tuğçe Kalaycı

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 13:01

Hamza Gür

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Chaoxanc
Chaoxanc - 1 ay Önce

Hızlı ve minimum zararla atlatmayı umduğumuz bu sürecin, toplum üzerinde, göremediğimiz belki de istemsizce görmek istemediğimiz etkilerini vurgulayan yazarımıza teşekkür ediyorum. Kendisini tebrik ediyor yazılarının devamını diliyorum.

Zhd Mtl
Zhd Mtl - 1 ay Önce

İnce ince sızlayan yüreklerin swsi olmuşsunuz Tuğçe Hanım..Siz sağlık çalışanları başımızın tacısınız.Sağlığınız,sıkıntılarınız ve başarılarınızın artarak devam etmesi için duacıyız.Saygı ve sevgilerimi sunuyorum..

Merve
Merve - 1 ay Önce

23 Nisan'ın ne yazık ki pek de farkedilemeyen tarafına dair yaptığınız tahliller çok isabetli kaleminize sağlık. Başarılarınızın devamı temennisiyle iyi çalışmalar.

SIRADAKİ HABER