Haşim EFE Yazdı: Devlet İtibarı

Hiç şüphesiz devlet işlerinin işleyişini kolaylaştırmak, vatandaşa yapılacak hizmetleri daha etkin ve verimli kılmak mantıklı bir anlayıştır.

YAZARLAR 28.07.2021, 08:43
Haşim EFE Yazdı: Devlet İtibarı

Sayın Cumhurbaşkanımız R.T. Erdoğan’ın Bir Afrika ülkesi olan Gine’ye 2015 yılında yaptığı gezide, açlık yokluk, işsizlik sıkıntısının had safhada yaşandığı bu fakir ülkede,  ülkenin devlet başkanlığı binasını beğenmediğini  "size bir saray yapalım..." diyerek ifade etmesi  hafızalarımızda canlı olarak dururken, KKTC’nin 47'nci kuruluş yılı dolayısı ile 20 Temmuz 2021 günü Kıbrıs’a yaptığı ziyaretinde, Kıbrıslı kardeşlerimize de, “bir cumhurbaşkanlığı saraylarının olmadığını dolayısıyla böyle bir eksiklik varken devlet itibarlarının da eksik kalacağını… en kısa zamanda Türkiye'nin parasıyla bir saray yapılacağını…” ifadesi de bizi şaşırtmamıştır.

Hiç şüphesiz devlet işlerinin işleyişini kolaylaştırmak, vatandaşa yapılacak hizmetleri daha etkin ve verimli kılmak maksadıyla yeterli nitelikte mekanları temin etmek makul ve mantıklı bir anlayıştır.

Ancak, bu anlayışla birlikte Ülke yöneticilerinin, ihtiyaç tespitlerini rasyonel yapma, toplumun dini ve ahlaki değer yargılarına ve ekonomik durumuna duyarlı olma, öncelikli ve önemli ihtiyaçlarını dengeli yürütme… gibi yaklaşımlar göstermeleri, en bilinen yönetme kriterleri olmalıdır.

Bu kapsamda, İslam dünyasında İslam’ın ilk döneminde toplumla iç içe ve çok sıradan iptidai bir hayat tarzı sürdüren yöneticilerin yönetme anlayışındaki ilk ve en bariz kırılma veya İslam’dan sapması,  Doğu Roma imparatorluğunun önemli bir eyalet merkezi olan Şam'ın fethedilmesiyle başlamıştır. Şam’ın fethedilmesiyle Roma saray kültürü, konforu ve yaşam tarzıyla tanışan müslüman yönetici eliti(emeviler) Roma sarayı hayat tarzında ve başta Romanın Şam valisi ve saray personel kadrosunda bir değişiklik yapmadan saray kültürünü olduğu gibi benimsemişlerdir. Bu dönemden sonraki Abbasi, Selçuklu, Osmanlı ve diğer İslam ülkelerinde yönetici hanedan ve elitinin saray yaşantısı ve anlayışı sanki İslami bir kurum gibi İslam dünyasına yerleşmiş ve devam ettirilmiştir.

İçinde yaşadığımız şu dönemde, bu saray hayat tarzı ve saray kurumunun günümüzde Türkiye gibi bir İslam ülkesinde yeniden tezahür etmesi, toplumun önemli bir kesiminde, sanki eskiden saray yaptıran ve saraylarda yaşayan sultanlara günümüzde özenti duymanın bir tezahürü olarak görülmekte, ancak yine toplumun adiğer bir kısmında ise bu anlayış tarihteki büyük ve itibarlı olmanın günümüzdeki devamı ve bir yansıması olarak algılanmaktadır.

Kur’an ayetlerinin ve Peygamberimizin hayat tarzının israfa, lüxse karşı olan açık ve net tutumu bilinmektedir. Bunlardan biriside; Peygamberimizin, Hz. Ömer’in Roma ve Pers(İran)lı’li imparator ve yöneticilerinin saraylarda yaşayıp, Peygamberimizin çok sıradan hatta iptidai bir hayat yaşaması karşısında serzenişte bulunmasına karşı “Ey Ömer dünya onların olsun, ahiret bizim olsun istemez misin…” sözü ile cevap vermesidir. Aynı anlama gelen böyle ve benzeri Kur’an da Allah’ın emri ve  hadis Külliyatlarında yüzlerce Ayet ve hadis bulunmaktadır.

İslam’ın ilk özgün dönemine ait yönetici sınıfı hayat tarzı, mekan ve konforunun günümüze izdüşümü israf ve lüksten uzak, halkın genelinin mevcut hayat tarzına benzemesi gerekirken, tarihte Emevilerle birlikte görülen yönetim ve yönetici hanedanlarına merkez ve mekan olan saraylara öykünülerek yapıldığı değerlendirilen Ankara'daki Beştepe Cumhurbaşkanlığı sarayı, Ahlat ve Marmariste yeni yapılan saraylar ile Osmanlı hanedanlığı döneminden kalma sarayların bu anlayış kapsamında yine günümüz yönetici eliti tarafından kullanıldığını görmek, hatta ibadet maksadıyla yapılan ancak ibadet edecek cemaat bulma konusunda yaşanan sıkıntıyı aşmak için vakit namazlarında taşımalı yapay bir cemaat oluşturma yoluna başvurulan Çamlıca camiisini de bu anlayışın bir tezahürü olarak görmek mümkündür.

Devletin itibarının başta saray ve saray vari büyük yapılarla ve şatafatlı yaşantılarla sağlanacağını düşünmek, menşei itibariyle Roma ve Perslere ait saltanat kurumunun Emeviler’le birlikte İslam dünyasında da kurumsallaşmasından ve uzunca bir dönem İslam dünyasının yönetici hanedanlıklarının yaşama ve yönetme mekanı olarak görülmesinden hareketle, bu anlayışı günümüz sarayları ve yaşantısı için meşruiyet zemini ve dayanağı olarak görmek, bu olguyu İslam inancıyla tevil etmek, İslami inanç, ahlak ve Müslümanlıkla meczetmeye çalışmak, İslam’ın saraylara, lükse, israfa ruhsat verdiği şeklinde değerlendirmek, mümkün değildir.

Haşim EFE

27.07.2021

Yorumlar (4)
Esma Üçüncü 1 yıl önce
Evet , suan revaçta olan bir mevzuya ritüel olarak bir bakis sunmussunuz , teşekkürler...
Haşim EFE 1 yıl önce
Sevgili Hasan Elikoğlu kardeşim,
İnsanlar fanidir, faniye bel bağlanmaz.
Fani olmayana, baki olan Allaha güvenip yola Ram olmak lazım.
Allahı biz sıfatlarıyla ancak bilmeye çalışıyoruz
Hak onun sıfatıdır,
Tek ve yanılmaz gerçekliği ifade eder.
Sana bana göre olanı değil, gelir geçer konjonktüre mülahaxalar arkasında koşmaktan, menfaatperest olmaktan bizi men eder.
Bu çerçevede
İslam,
İsraf,
Saray, kavramlarıyla örgülediğim yazımı bu çerçevede eleştirmen gerekirdi.
FETÖ, PKK, solcu, gezi vs ben bu konulara ben girmedim, ama ilerde girmeyeceğim yazmayacağım anlamına gelmez,
Takip edersen görürsün,
Bununla birlikte yazdığımı eleştirme babında dolaylı dolaysız ve ilgisiz ve gereksiz bir sürü cümlelerine karşı hani derler ya
" çiğ yemedimki.., abdestimden şüphem yokki ..." demem gerekir.

Vatanseverliğe gelince, ne ulusalcıların ne ülkücülerin, ne sağcının ne solcunun, ne dindarı ne şu partinin nede bu partinin kimsenin tekelinde değildir,
Tabiki seninde,
Eskilerin düştüğü tongaya düşmeyelim,
Derim
Sevgi ve muhabbetlerimle
Hasan elikoğlu 1 yıl önce
Haşim kardeşim sözkonusu israfa karşı çıkmak ya da onaylamak değildir. Cumhurbaşkanlığı külliyesinin ve Kıbrıs'a yapılacak tesislerinin bir israf olduğunu düşünmüyorum Bu işe önayak olanlar da böyle bir israf etme lüks ünün olmayacağını olmadığını değerlendiriyorum böyle olduğuna inandığım için bu tür olumlu hizmetlere karşı çıkanların çok iyi niyetli olmadığını sizleri tenzih ederim ona birazcık değinmek istedim Zira Ankara'ya gelen yabancı konuklar dahil daha önce 5 yıldızlı otellerin lokantalarında ağırlanıyor otellerde ağırlanıyor ve bilhassa oteller zinciri Hatta yabancı sahipli şirket otelleri Zengin ediliyordu şimdi devletin evinde devletin yemekhanesinde Bu misafirler ağırlanıyor Bir de işe o yönüyle bakmak gerek ve ben öyle bakıyorum sizin israf dediğiniz yakaladığınız lüzumsuz gördüğünüz yerler devletin demirbaşı olmuştur Bundan sonra o makamlara milletimiz kimleri görevlendirilirse onlar kullanacaktır He içeride israf oluyor mudur olmuyor mu Dur ben içeriye hiç girip bakmadım herhalde israf oluyorsa önce bu konuyla ilgili kontrol mekanizmaları vardır dahası rabbil alemin o hesabı hesapsız Gidenlerden soracaktır diye değerlendiriyorum Selamlar ediyorum Hayırlı akşamlar
Hasan elikoğlu 1 yıl önce
Sevgili haşimbey kardeşim Selamünaleyküm; Yazınızı başından sonuna kadar usul usul okudum. Birçok yerine ortalama olarak katıldığımı ifade edebilirim.

Katılmadı noktalar ;esas size ve sizin gibi düşünenlere olan esas amaç ve niyetinizin ne olduğunu, ne olabileceğini kestirememek ,neye bağlı olarak bir ürküntü, irkilme... gizli bir korku olarak yaşadığımı samimiyetle ifade edebilir.

Zira bahsi geçen konularda ;bugün Türkiye'nin tarihine lider olarak damgasını vurmuş, liderleri ve devlet adamları içinde kesinlikle yerini almış olan Recep Tayyip ERDOĞAN için çok iyi niyet taşımayan, onu alaşağı etmek isteyen, kötülemek isteyen, yok sayan ...Her türlü çaba Gayret ve iyi niyetini hizmetlerini yok saymayı kendileri için bir yaşam biçimi haline getirmiş olanların, fütursuzca saldırıları, Hatta ve kat'a ;Dünyadaki tüm şer ve şirret odaklarıyla ,İçimizden de DEVŞİRDİKLERİ ,amaç ve eylem Birliği yaptıkları SİYASİLER ,Sanatkarlar ,gazeteciler, basın yayın organları, her türlü GAYRİMEŞRU tutum ve düşünce takınanların birlik beraberlik içinde; toplu Hücum topu Defans yaptıkları bir Recep Tayyip ERDOĞAN gerçeği vardır. Bunu herkes böyle kabul ediyor bunu görmeyen yoktur. Görmemek adeta körlüktür. Hatta o kadar ki bunu adamlar zaten gizlemiyorlar .Tek çare; herşeyimizle ;KİM OLURSAN OL GEL! Erdoğan'ı yıkalım, yok edelim, alaşağı Edelim... Biz kendimize göre bir düzen kuralım. Hatta eski düzeni mutlaka devam ettirelim. Türkiye Cumhuriyeti bir eyalet Valiliği gibi yönetilsin. İpler bizim elimizde olsun diyenleri herhalde görüyoruz. Görmüyorsak o zaman daha büyük bir felaket vardır. Umarım ve dilerim ki siz ve sizin gibi düşünenler o felaket Selin'in içinde bir kütük gibi yuvarlanıp gitmiyorsunuzdur.

Sonuç olarak ;Bizler gibi 50-60 yaşlarına gelmiş insanların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının geriye doğru 30 -40 -50 yıl baktığımızda, bir değerlendirme yapmamız, nereden nereye geldiğimizi ,nereye gideceğimizi, giderken hangi engellilerin çıktığını ,daha hangi maniaların önümüzde duvar gibi durduğunu görmemize herhalde MANİ bir durum yoktur .Eğer umulmadık öngörülemezlik ,açıkça söylenilemeyen ,Yani bir art niyet ve gizli bir emel ve amel yok ise; onu da herkes kendi bilebilir .iç dünyasıyla hesaplayabilir /Hesaplaşabilir diye düşünüyorum.

Sonuç olarak ;Yapılan hizmetler ve kazandırılan eserlerin lüzumsuz ve yok sayılmasına yönelik kötüleme, tu -kaka yapma dönemi fethullahçı terör örgütünün 2012-13 yıllarından itibaren resmen meydana çıkmaları ,devlete meydan okumaları ile başlamış ...15 Temmuz 2016 yılında da fütursuzca insafsızca ,vicdansızca bir DARBE girişimine kalkışmışlar. Arkalarında ve yanlarında kimlerin olduğunu biz ancak üç beş yıl sonra, yani şu İçinde bulunduğumuz durum ve zamanlarda Ancak öğrenebiliyoruz. O da tartışılmasızca bağzı somut gerçekler, deliller ortaya çıktıkça ,bir çoğu konuda toz bulutları dağılıyor ,tereddütler ortadan kalkıyor... Ne demişlerdi adamlar ;Bu devletten adamı olmaz ,Bu devleti bu milleti biz yönetiriz .Bu devletin okulumun Beğenmediler, güvenlik güçlerini Beğenmediler ,Askerini Beğenmediler, yöneticilerine Beğenmediler ,kanunları'nı Beğenmediler... Dinini, din anlayışını Beğenmediler... Beğenmediler de Beğenmediler ve şu anda da bu tutum ve davranışlarını DIŞARIDA açık açık, İÇERDE sinsi sinsi ve zincirleme işbirliği ile yürütmektedirler .Korkarım daha da cürret edecek aşamaya gelmezler. Gelirlerse de bu milletin verecek cevabı vardır ama itidalli ve dikkatli olmak gerekir.

Zira kastettiğim kişi kuruluş ve mihrakların amaç ve niyetleri esas hedefleri ne külliye nede saraydır ,ne erdoğan'dır ,ne Türk milletinin yücelmesi ve yükselmesidir. Tek düşünceleri kanserleşmiş Hala gelen bu memleketi elde edip, ele geçirip istedikleri gibi yönetme/ köleleştirme Umut ve düşünceleridir. Ne yazık ki bu umuda bel bağlayan taraftar ve yandaş olma yolunda da çok da Mahir dirler. Halende yandaş ve taraftar bulabilmektedirler.
Zira görülmüştür ki ;Bu Yapı parayla ve sınırsız fütürsuz birtakım haram kazançlarla beslenmekte ,para muslukları halen oluk gibi akmaktadır. Hiçbir FETÖ'CÜ Vatan Hainini açlığından öldüğünü, işsiz ve aşsız kaldığını görmek mümkün olmamıştır .Gören varsa Gelsin Beriye ...Demek ki; Bu değirmenin suyu nereden geliyor diye sormak, Biz aklı başında insanların Vatan borcudur /Allah borcudur. Bu sorgulamayı yapanlara selam olsun." Ne mutlu Türküm Diyene" Hasan elikoğlu bir garip adam diyebilirsiniz .Elhamdülillah ben halimden ve GARİPLİĞİM'den memnunum.
29
açık
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:28
Güneş 06:52
Öğle 12:59
İkindi 16:18
Akşam 18:56
Yatsı 20:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü