Bilgisayar korsancıları, milyonlarca Twitter kullanıcısına ait verileri ele geçirdi. Kullanıcılara ait e-posta adresleri internette paylaşıldı. Siber güvenlik uzmanı Alon Gal, bu durumun Twitter hesaplarının ele geçirilmesine ve kullanıcıların kimliklerinin ifşasına kadar gidebileceğine dikkati çekti.

Sosyal medya platformu Twitter'ın milyonlarca kullanıcısının elektronik posta adresleri, internette yayınlandı. BBC'nin haberine göre, siber güvenlik uzmanı Alon Gal, milyonlarca Twitter kullanıcısına ait verilerin ele geçirildiğini söyledi.

Gal, ele geçirilen bilgiler arasında 200 milyondan fazla Twitter kullanıcısına ait e-posta adresinin de olduğunu belirtti. Bunun oldukça önemli olduğunu kaydeden Gal, bu durumun Twitter hesaplarının ele geçirilmesine ve kullanıcıların kimliklerinin ifşasına kadar gidebileceğine dikkati çekti.

Bir forumda ücretsiz yayınlanan verileri indirdiğini duyuran bir teknoloji sitesinden yapılan açıklamada da, söz konusu e-posta adreslerinin doğru olduğu ifade edildi.

"Ryushi" adını kullanan hackerın, 400 milyon Twitter kullanıcısının e-posta ve telefon numarasını geçen hafta ele geçirdiği iddia edilmişti. Hackerın, verileri şirkete teslim edip silmek için Twitter'dan 200 bin dolar talep ettiği öne sürülmüştü.

ŞİRKET HAKKINDA SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR

Öte yandan Twitter hakkında halihazırda bir veri ihlali soruşturması yürütülüyor.

Şirket, Ağustos 2021'de hackerların sistemdeki bir açıktan faydalandığını duyurmuş ancak bundan etkilenen hesap sayısı hakkında bilgi vermemişti. 5,4 milyon Twitter kullanıcısının bilgilerinin, bir internet forumunda 24 Kasım 2022'de paylaşıldığı belirtilmişti.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Aralık 2022'de Twitter'a veri ihlali nedeniyle soruşturma açtığını duyurmuştu.