Yumruk Atma Protesto Olarak Kabul Edildi

Çubuk Cumhuriyet Basavcılığı, Şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenaze törenindeki Olaylara İlişkin Protesto kararı verdi.

Yumruk Atma Protesto Olarak Kabul Edildi

Protestoların itişmelere neden olduğu, Kılıçdaroğlu’nun etrafındakilerle birlikte kalabalığın arasında kaldığı, çıkan arbedede şüpheli Osman Sarıgün’ün Kılıçaroğlu’nun yüzüne yumruk attığı anlatılan iddianamede, meydana gelen “izdiham” nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun mahalle içerisindeki mezarlık istikametinde bulunan ara yola girmek zorunda kaldığı ifade edildi. İddianamede, Kılıçdaroğlu’na eve girene kadar içinde bulunduğu grubun üzerine yürüyerek fiziki temasta bulunmak, yumruk atmaya çalışmak, elindeki seccade ile vurmak, toprak parçası atmak gibi suç oluşturacak eylemlerde bulunulduğu bildirildi.Kılıçdaroğlu’nun eve girdiği esnada ise eve doğru pet şişe atan, sopa ve taş atmaya çalışan şüphelilerin olduğu belirtilen iddianamede, kalabalıktan bazılarının eve girmek istediği, olayların devamında toplanan kalabalığın Kılıçdaroğlu’na yönelik protestosunu sürdürdüğü, şüphelilerden birinin “Yakın o evi” diye bağırdığı kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun evden saat 15.10 sıralarında zırhlı araçla çıkarıldığı aktarılan iddianamede, evde geçirilen toplam sürenin 1 saat 20 dakika olduğu kaydedildi. 

SADECE 135 KİŞİ GÖREVLİYDİ

Cenaze töreni için toplam 135 güvenlik personelinin görevli olduğu belirtilen idianamede, Ankara İl Jandarma Komutanlığı’nın gönderdiği yazıda, tören öncesinde Kılıçdaroğlu’na yönelik bir saldırı yapalacağı/hazırlığında bulunulduğu yönünde herhangi bir istihbari bilginin Jandarma, Emniyet ve MİT birimlerinden alınmadığının bildirildiği ifade edildi. İddianamede, olay sonrası yapılan araştırmalarda saldırı hazırlığı yapıldığı yönünde herhangi bir somut delilin tespit edilemediği kaydedildi

‘YARALAMA KASTI İLE HAREKET ETTİLER’

Şüphelilerin bir suç işleme kararının icrası kapsamında değil, cenaze merasimine iştirak etmek amacıyla toplandıkları öne sürülen iddianamede, Kılıçdaroğlu’nun tören alanına gelmesiyle başlayan protestoların sonrasında suç oluşturan eylemlere dönüştüğü kaydedildi. İddianamede, şüphelilerin “yaralama kastı ile hareket ettikleri” ifade edildi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 14:07

Hamza Gür

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER