Büyükşehirlerdeki Kavgaya İnat Anadolu'dan Bir Seçim Hikayesi: İvrindi

31 Mart seçimleri yaklaşırken saha giderek ısınmaya başladı. İttifaklar, transferler, belirlenen ve gösterilmeyen adaylar, istifalar derken artık adaylar hem seçmenin hem de medyanın karşısında arz-ı endam etmeye başladı.

Büyükşehirlerdeki Kavgaya İnat Anadolu'dan  Bir Seçim Hikayesi: İvrindi

Herkesin büyükşehirlere dikkat kesildiği bugünlerde biz Anadolu’ya, oradaki seçim yarışına, Balıkesir’in İvrindi ilçesine kulak kesilelim istiyoruz.

31 Mart seçimleri yaklaşırken saha giderek ısınmaya başladı. İttifaklar, transferler, belirlenen ve gösterilmeyen adaylar, istifalar derken artık adaylar hem seçmenin hem de medyanın karşısında arz-ı endam etmeye başladı.

İstanbul, Ankara, İzmir bir yandan; yüz binlik, milyonluk şehirler öte yandan gündemin en üst sıralarında kendilerine yer buluyorlar

.

Ancak Türkiye sadece buralardan ibaret değil. Bir de Anadolu var. Dev seçim kampanyalarının, siyasi parti liderlerinin, gürültülü araçlarının olmadığı daha samimi, daha sıcak, daha mütevazı seçim yarışlarına sahne olan Anadolu…

Büyük şehirlerin ruhsuzluğundan, samimiyetsizliğinden, sahteciliğinden payına pek bir şey düşmemiş Anadolu…

Herkesin büyükşehirlere dikkat kesildiği bugünlerde biz Anadolu’ya, oradaki seçim yarışına, Balıkesir’in İvrindi ilçesine kulak kesilelim istiyoruz.

Ancak öncesinde kısaca tanımak lazım İvrindi’yi… İvrindi, Balıkesir’e 37 km uzaklıkta şirin bir ilçe. 35 bin kişinin yaşadığı bu ilçede tam 66 köy var ve nüfusun yüzde 85’e yakını bu köylerde yaşıyor. Merkez nüfusu ise 6 bin civarında.

İlçe insanı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Kelle peyniri ise oldukça meşhur. Yine lor ve kestanesi de biliniyor. Yeşilköy Göleti, Madran Dağı, Büyük Ilıca Köyü Kaplıcaları, Gömeniç Kalesi ve leziz alabalıkları…

İşte böyle bir ilçe İvrindi. Zamana meydan okuyan bir durağanlıkla geçiyor burada yıllar. Kahvehanelerin bolluğu da göze çarpan detaylardan. Bu da sözlü kültürü ve iletişimi güçlü kılıyor.

Şehrin durağanlığını siyaset bir nebze kırsa da büyükşehirlerin o “kıran kırana” yarışı daha naif bir şekilde burada kendisini gösteriyor. Yine de kahvehaneler de henüz adaylık sürecinden itibaren gündemin üst sıralarında seçimler…

CUMHUR İTTİFAKI NE DURUMDA?

İlçede Cumhur İttifakı AK Parti ile seçimlere giriyor. İvrindi Belediyesi’nin mevcut başkanı AK Partili. Yaklaşık 15 yıldır bu görevi yürütüyor. Ancak bu seçimlerde AK Parti adayını değiştirdi. Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i aday gösterdi. İlçede iktidar partilerinin belediye başkan adaylıklarını kazanması bir gelenek haline gelmiş durumda. Herhalde AK Parti, en fazla buna güveniyor. Bürokratların siyasette pek başarılı olamama durumunun İvrindi’de nasıl karşılık bulacağı sorusu ise 1 Nisan sabahı cevabı bulacak. 

MİLLET İTTİFAKI KAZANABİLECEK Mİ?

İvrindi’de Millet İttifakı İYİ Parti ile seçimlere giriyor. İYİ Parti’nin Aydın Cihan aynı zamanda 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin adayıydı. AK Parti adayına yaklaşsa da seçimleri kazanamadı. Cihan, aynı zamanda İvrindi Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı.

2018 Genel Seçimlerindeki tabloya bakıldığında ise Cumhur İttifakı, Millet İttifakı’na karşı ciddi bir üstünlük sağlasa da, İvrindi’de de diğer Anadolu şehirleri gibi aday profili önemli bir etken olarak göze çarpıyor.

SAADET’İN ADAYI GÜLLÜHAN DİKKAT ÇEKİYOR

İşte bu noktada adaylar arasında bir isim daha ön plana çıkıyor. Saadet Partisi’nin adayı Hüseyin Güllühan. Milli Görüş deyince ilçede akla ilk gelen isimlerden. 1948 yılında İvrindi’nin Kocaeli Köyü’nde doğmuş. 1973 yılında Milli Görüş’le tanışmış. İlçedeki Milli Görüş teşkilatlarının kurucusu olan 4 kişiden biri. Onlarca yıl sene ilçe başkanlığı görevini yürütmüş. Tecrübeli bir siyasetçi. Kendi ifadesi ile “İvrindi’nin ve Erbakan Hoca’nın talebesi”… Güllühan, 1999 seçimlerinde de Fazilet Partisi’nden aday olmuş. Zorlu seçim yarışında ipi göğüsleyemese de oldukça ciddi bir oy oranıyla başarıyla çıkmış seçimlerden.

Saadet’in adayı Güllühan’a sözü teslim etmeden önce şunu da ekleyelim. Hem Güllühan’ın kendisinin hem de Saadet Partisi’nin ruhunun ilçenin ruhuyla çok benzeşmesi en büyük artılarından biri.

BELEDİYE’NİN VARLIĞI İLE YOKLUĞU BELLİ DEĞİL

“Belediyecilik bizim işimiz” diyerek başlıyor sözüne Güllühan. “Türkiye’ye gerçek manada belediyeciliği biz getirdik” diye de ekliyor. İlçenin mevcut duruma dair şunları söylüyor: “Burada maalesef belediyecilik anlamında tam bir başarısızlık söz konusu. Kaç parti, kaç görüş geldi bir türlü bir atılım gerçekleştirilemedi. Sosyal ve kültürel alanları bırakın altyapı meselesinde dahi ciddi sıkıntılarımız var. Su problemimiz senelerdir dillere destan hale geldi. İlçemiz bu sorunla mı gündeme gelmeliydi? Kışın oksijen değil zehir soluyoruz. Belediye demek İvrindi’de varlığı ile yokluğu belli olmayan, çalışanlarının ikramiyelerini dahi ödemekte zorlanan bir kurum demek.”

İVRİNDİ’Yİ, İVRİNDİLİYİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

“Biz seçilirsek” diye ekliyor Saadet Partisi’nin Belediye Başkan Adayı Güllühan, “Biz seçilirsek İvrindi, İvrindili kalkınır. Büyür ve kalabalıklaşır demiyorum. Kilo alıp hantal bir yapıya bürünmesinden söz etmiyorum. Güçlenir yani. Biz tarım ilçesiyiz. Belediye gerçek bir kooperatifçiliğe öncülük edemez mi? Kendi ürünlerini pazarlayacak sistemler geliştiremez mi? Ayvalık’a, Edremit’e giden yolun üzerindeyiz bundan faydalanılamaz mı? Herkese açık bir spor salonu, bir yüzme havuzu ilçemize yakışmaz mı? Kültürel etkinlikler sadece büyükşehirlere özgü bir şey midir? Biz bunları insanlarımızın da fikirlerini alarak, uzmanlara danışarak, belediyenin bütçesini titizlikle kullanarak hayata geçirmek istiyoruz. Ben burada doğdum. Burada büyüdüm. Burada yaşıyorum. İvrindi’yi de insanlarımızı da çok seviyorum” diyerek tamamlıyor sözlerini.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 09:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER