AK Partili Vekil Yerel Seçimleri Hangi Olaya Benzetti?

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yerel seçimleri hangi olaya benzetti?

AK Partili Vekil Yerel Seçimleri Hangi Olaya Benzetti?
11 Şubat 2019 Pazartesi 13:54

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı sosyal medya hesabından yaptğı paylaşımda yerel seçimleri 31 Mar Vakası’na benzetti.

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yerel seçimleri 31 Mart Vakası’na benzetti. Çamlı, yaptığı paylaşımda “31 Mart (1909) vakasıyla Sultan Hamid'i alaşağı edip koskoca #Osmanlı'yı gâvura peşkeş çekenlerin torunlarını, şimdi, tam 100 sene sonra, 2019 yılında, 2. 31 Mart vakasıyla (seçimde) tarihin çöplüğüne atacağız! O zamanda, İslamı, solcu, Türkçü,Kürtçü vs. görünümlüydüler, şimdi de!” ifadelerini kullandı.

31 MART VAKASI NEDİR?

II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İstanbul'da yönetime karşı yapılmış büyük bir ayaklanmadır. Rumî Takvim'e göre 31 Mart 1325'te (13 Nisan 1909) başladığı için bu adla anılmıştır. Ayaklanma 13 gün sürmüştür. Askeri bir isyan olarak ortaya çıkmasına rağmen isyana dahil olan softaların propagandaları sonucu sonradan dini bir hal almıştır. Bu olayın planlı ve bilinçli bir hareket olup olmadığı kesinlik kazanmamıştır. İsyanın ilk günü hükümet istifa etmiş, isyancı askerler yedi gün süre ile İstanbul'a hakim olmuştur.

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.