Yılın İlk kabine Toplantısı 7 Ocak'ta

2020’nin ilk kabine toplantısı, Erdoğan başkanlığında 7 Ocak’ta Külliye’de yapılacak. Libya’ya asker gönderme ve Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin öldürülmesi,

Yılın İlk kabine Toplantısı 7 Ocak'ta

2020’nin ilk kabine toplantısı, Erdoğan başkanlığında 7 Ocak’ta Külliye’de yapılacak. Libya’ya asker gönderme tezkeresi ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin öldürülmesi, ana gündem maddeleri olacak.

Türkiye’de 2020’nin ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 7 Ocak Salı günü kritik gündem başlıklarıyla toplanacak. Masada, Libya Tezkeresi ve Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler ile İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'ye yapılan suikast olacak.

Kabinede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8 Ocak'ta yapacağı Türkiye ziyareti de ele alınacak.

Terörle mücadele, Libya'daki gelişmeler, İranlı komutana suikast ve Rus lider Putin'in Türkiye ziyareti… Yeni yılın ilk kabine toplantısı bu gündem başlıklarıyla toplanacak.2020 yılının ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 7 Ocak Salı günü Beştepe'de toplanacak. Toplantıya Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek.

Zirvenin en önemli gündem başlığı Libya Tezkeresi ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler olacak. Cumhurbaşkanına verilen TSK'yı 1 yıllığına Libya'ya gönderme yetkisinin ayrıntıları değerlendirilecek. Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin ihtiyaçları doğrultusunda ne kadar personelin

veya teçhizatın Libya'ya hangi tarihlerde intikal ettirileceği tartışılacak.

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın yaptığı EastMed boru hattı projesi de

kabinede görüşülecek. Libya konusunda TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile TC Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kabine üyelerine bilgi sunumu yapacak.

Zirvede, devam eden Pençe Operasyonları, Kıran Operasyonları ile Fırat'ın doğusu ve  İdlib'deki son durum da ele alınacak.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'ye yapılan suikast de masada olacak. Amerika'nın bu saldırısı sonrası bölgedeki tansiyonunun yükselmesiyle ilgili değerlendirmeler yapılacak. Atılacak adımlar görüşülecek.

Cumhurbaşkanlığındaki toplantının en önemli gündem  başlıkları arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8 Ocak'ta Türkiye'ye  yapacağı ziyaret de var. Putin, TürkAkım Projesi'nin açılışı için gelecek. Haliç Kongre Merkezi'nde saat 14:30'te yapılacak tören öncesi

Erdoğan ile Putin baş başa görüşme yapacak. Bu kapsamda kabine toplantısında 8 Ocak'taki Erdoğan-Putin zirvesi masaya yatırılacak.

İki lider Çarşamba günü yapılacak zirvede Libya ile İdlib'deki son durumu görüşecek.

Hamza Gür

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER