TBMM?deki?İsrail Dostluk Grubu? Üyeleri ve Azize Sibel Gönül

TBMM'nin resmi verilerine göre 23. Dönem Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu, 14 Şubat 2008'den kurulmuş....

TBMM?deki?İsrail Dostluk Grubu? Üyeleri ve Azize Sibel Gönül

Tıme Türk yazarı Kemal Öztürk'ün 01.27. 2009 tarihinde ''TBMM? deki ? İsrail Dostluk Grubu? üyeleri'' başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Öztürk, yazısında ''Terörist devletin TBMM'de ki dostları!? eleştirisinde bulunarak tarihe not düşülmesi gereken yazısında bakın neler yazmış birllikte okuyalım;

''Gazze katliamı başladığı günlerde ?Terörist devletin TBMM'de ki dostları!? başlıklı yazımızda, Bilgi Edinme Hakkımızı kullanarak Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu ve diğer gruplarla ilgili TBMM'den bilgi istediğimizi belirtmiştik.

Aynı talebi 2006 yılında da yapmış ve İsrail dostlarının listesi etmiştik. TBMM'e o tarihte kendi yaptığı hukuku çiğnemeyi göze alma pahasına, 'İsrail dostlarının' tam listesini vermemek için büyük bir direnç göstermişti.

Yeni müracaatımızda da İsrail dışındaki diğer grupların tümünün yönetim ve üye listesi verildiği halde 'İsrail dostlarının' hepsinin istifa ettiği gerekçe gösterilerek reddedildi. Ancak biz talebimizi istifadan önce yaptığımız için uzun uğraşlar sonrasında temin ettik.

TBMM'nin resmi verilerine göre 23. Dönem Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu, 14 Şubat 2008'den kurulmuş. Grubun başkanlığını İstanbul Milletvekili Mesude Nursuna Memecan üstlenmiş.

İsrail Dostluk Grubu'nun Başkan vekilliğini Muharrem Selamoğlu, Genel Sekreterliğini Yusuf Ziya İrbeç, Saymanlığını Mehmet H. Alır, Yönetim asil üyeliklerini Mevlüt Çavuşoğlu, Yılmaz M. Helvacıoğlu, Murat H. Mercan, Şahin Mengü, Osman Çakır, Cüneyt Yüksel, Mustafa Ünal, Hüseyin Tuğcu, Nesrin Baytok, Mustafa Çetin üstlenmiş.

Listeyi incelediğiniz zaman ilginç isimler göreceksiniz. Ben Eski Müsiad Genel Başkanı Bayram Ali Bayramoğlu, ile Alpaslan Türkeş'in oğlu Yıldırım Tuğrul Türkeş'le yetineyim.

Bayramoğlu konusunda dehşete düştüm. Ergenekon iddianamesinde ilginç diyalogları ile daha da yakından tanıdığımız Tuğrul Türkeş'i ise hiç yadırgamadım. Geçtiğimiz günlerde Sayın Türkeş'e üye olduğu bir örgütle ilgili e-posta gönderdim ve bilgi istedim. Hala beklemeteyim.

Bir başka ilginçlik ise 307 üyeye sahip olan İsrail Dostluk Grubu'nun Ak Parti'den 247, MHP'den 52, CHP'den 7, DSP'den 1 üyesi bulunmakta. Özetle Ak Parti milletvekillerinin yüzde 72.86'sı, MHP'li milletvekillerinin yüzde 74,29'u, CHP'li milletvekillerinin yüzde 7,14 ve DSP'li milletvekillerinin yüzde 7,69'u üye olmuş söz konusu gruba.

İsrail ilk kez katliam yapan bir ülke değil. Yaptığı ve yapmak istediğini bu kadar milletvekilinin bilmediğini düşünmek mümkün olamadığına göre, bu ilginin nedenini merak etmemek mümkün olamamaktadır.

Tüm üyelerin kamuoyu baskısına dayanamayarak gruptan istifa etmesi nedeniyle grup dağıldığı iddia edilmektedir. Tüm üyeler istifa ettiğine göre, sorun bitmiş olabilir mi? İstifa etmek yeterli midir? ?İsrail'e dost olmak? nasıl bir duygudur? Seçmen oy verdiği milletvekiline bu soruları sormaktadır.

Seçmenin İsrail'in dostları olan bu milletvekillerini kolay kolay affedeceğini sanmıyorum. İsrail dostu bu milletvekillerine bir çıkış yolu göstermekte yarar var. Çünkü halleri acınası bir haldir. Gazze katliamlarından vicdanları sızlamışsa ki çoğunun sızlamıştır; o halde Gazze'ye en az iki-üç maaşlarını bağlarlarsa Gazzeliler'den ve seçmenden özür dilemeye yüzleri olur.

Bağış makbuzları ile de toplumdan ve Gazze halkından özür dilediklerini açıklarlar.

Kızılay başkanının önceki akşam bir tv kanalındaki dehşet verici açıklamalarından sonra yardımınızı Kızılay'a verin diyecek değilim. 'Kızılay'a yardım yapabilir miyiz?' sorularına son yıllarda 'evet' cevabını vermekte idik. Tekin Küçükali'nin konuşmasından sonra bunu bir daha 'asla diyemeyeceğiz!' Doğrusu Unicef konusunda emin değilim. BM'ye bağlı hiçbir kurumdan emin olmamızı gerektirecek hiçbir emare yok ortada.

Bu durumda yardımlarını yüz akımız İHHCanyusuDeniz FeneriKimseyokmuYardımeligibi güvenilir kurumlara verebilirler.

Üyesi kalmadığı için dağılan grup yeniden kurulmayacağı anlamına gelmez. Bu grubun yeni oluşumları ve üyelerini izleyip kamuoyu ile paylaşmayı sürdüreceğiz. Sizlerde gerekli tepkilerinizi mutlaka ortaya koyarsınız.

İsrail'in dostluğunu tercih edip baskılar sonrasında istifa etmek zorunda kalan milletvekilleri: 

AdanaÖmer ÇelikDengir Mir Mehmet FıratFatoş GürkanVahit KirişciAli KüçükaydınNecdet ÜnüvarKürşat Atılgan AdıyamanAhmet AydınMehmet ErdoğanŞevket GürsoyAfyonkarahisarAbdülkadir AkcanAbdülkadir AkcanZekeriya AslanHalil Aydoğan AğrıMehmet Hanifi AlırAbdulkerim AydemirYaşar EryılmazCemal KayaFatma Salman KotanAksarayAli Rıza Alaboyunİlknur İnceözOsman Ertuğrul AmasyaAvni ErdemirAvni Erdemir AnkaraAşkın AsanZeynep DağıBülent GedikliAhmet İyimayaBurhan KayatürkFaruk KocaMehmet Zekai ÖzcanNazmi Haluk ÖzdalgaYıldırım Tuğrul TürkeşBekir AksoyAhmet Deniz BölükbaşıNesrin Baytok AntalyaMevlüt ÇavuşoğluMevlüt ÇavuşoğluSadık BadakYusuf Ziya İrbeçAtila EmekTunca ToskayHüseyin YıldızArdahanSaffet KayaEnsar Öğüt ArtvinErtekin Çolak AydınMehmet ErdemAhmet ErtürkErtuğrul KumcuoğluAli Uzunırmak BalıkesirAyşe Akbaşİsmail ÖzgünMehmet Cemal ÖztaylanAli Osman SaliAhmet Edip UğurAhmet Duran Bulut 

BartınYılmaz Tunç BingölKazim AtaoğluYusuf CoşkunCevdet Yılmaz BitlisVahit KilerCemal Taşar BoluYüksel CoşkunyürekFatih MetinFatih Metin BurdurMehmet AlpBursaCanan Candemir ÇelikHayrettin ÇakmakMehmet Altan KarapaşaoğluSedat KızılcıklıAli KoyuncuAli KulMehmet OcakdenMehmet TunçakMehmet Emin TutanOnur Başaran ÖymenHamza Hamit Homrişİsmet BüyükatamanNecati ÖzensoyÇanakkaleNecati ÖzensoyMustafa Kemal CengizMüjdat Kuşku ÇankırıNurettin AkmanAhmet BukanSuat Kınıklıoğlu ÇorumCahit BağcıAğah KafkasMurat YıldırımDenizliMithat EkiciMehmet Salih ErdoğanSelma Aliye KavafMehmet YükselEmin Haluk Ayhan DiyarbakırEmin Haluk AyhanOsman AslanAli İhsan Merdanoğlu DüzceMetin KaşıkoğluYaşar YakışCelal Erbay ElazığMehmet Necati ÇetinkayaFeyzi İşbaşaranTahir ÖztürkFaruk SeptioğluHamza Yanılmaz ErzincanSebahattin KarakelleErzurumMuhyettin AksakFazilet Dağcı ÇığlıkMuzaffer Gülyurt Zeki Ertugay EskişehirHasan Murat MercanBeytullah AsilEmin Nedim Öztürk GaziantepHasan ÖzdemirMahmut DurduMehmet Erdoğanİbrahim Halil MazıcıoğluÖzlem Müftüoğlu GiresunHacı Hasan SönmezAli TemürAli Temür GümüşhaneKemalettin AydınYahya DoğanHakkariAbdulmuttalip ÖzbekRüstem Zeydan HatayOrhan KarasayarMustafa ÖztürkFevzi ŞanverdiSüleyman Turan Çirkin IğdırAli Güner IspartaSüreyya Sadi BilgiçMehmet Sait DilekSüleyman Nevzat Korkmaz 

İstanbulAbdülkadir AksuGüldal AkşitEgemen BağışAyşe Nur BahçekapılıNusret BayraktarHüseyin BesliNecat BirinciFuat BolAlaattin BüyükkayaReha ÇamuroğluAlev DedegilMehmet Beyazıt DenizolgunMehmet DomaçCanan KalsınRecep KoralBurhan KuzuÖzlem Piltanoğlu TürköneMehmet SekmenEdibe Sözenİdris Naim ŞahinHasan Kemal Yardımcıİbrahim Yiğitİlhan KesiciÜmit ŞafakMithat MelenDurmuşali TorlakMesude Nursuna Memecan, Osman Gazi Yarmurdereli (Vefat), Gündüz Süphi Aktan (Vefat) İzmirTaha Aksoyİbrahim HasgürFatma Seniha Nükhet Hotar GökselErdal Kalkanİsmail Katmerciİsmail KatmerciTuğrul YemişciRecai BirgünAhmet Kenan TanrıkuluKahramanmaraşMehmet Akif PaksoyFatih ArıkanAvni DoğanVeysi KaynakNevzat PakdilMehmet SağlamCafer Tatlıbal KarabükMehmet CeylanCumhur ÜnalMustafa Ünal KaramanMevlüt AkgünLutfi ElvanHasan Çalış KarsMahmut Esat GüvenZeki KarabayırGürcan Dağdaş KastamonuHasan AltanHakkı KöylüMehmet SerdaroğluKayseriYaşar KarayelAhmet ÖksüzkayaSadık YakutTaner YıldızMehmet Şevki Kulkuloğlu KırıkkaleTuran KıratlıTuran Kıratlı KırklareliTuran Kıratlı KırşehirAbdullah ÇalışkanMetin Çobanoğlu KocaeliEyüp AyarMuzaffer BaştopçuAzize Sibel GönülCumali Durmuş KonyaAbdullah ÇetinkayaOrhan ErdemOrhan ErdemÖzkan ÖksüzAli ÖztürkAyşe TürkmenoğluMustafa KalaycıFaruk Bal 

KütahyaSoner Aksoyİsmail Hakkı BiçerHüsnü OrduHüseyin TuğcuHüseyin TuğcuMalatyaÖznur ÇalıkMahmut Mücahit Fındıklıİhsan KocaFuat ÖlmeztoprakÖmer Faruk ÖzMehmet Şahin ManisaRecai BerberMehmet ÇerçiMustafa EnözAhmet OrhanErkan AkçayŞahin Mengü MardinŞahin MengüGönül Bekin ŞahkulubeyCüneyt YükselMersinAli ErMehmet Zafer ÜskülVahap SeçerMehmet ŞandırKadir UralBehiç ÇelikMuğlaMehmet Nil HıdırYüksel ÖzdenYüksel Özden NevşehirMahmut DedeAhmet Erdal FeralanRıtvan Köybaşı Niğdeİsmail GökselMuharrem SelamoğluMümin İnanOrduEyüp FatsaMustafa HamaratAyhan YılmazEnver Yılmaz Osmaniyeİbrahim Mete DoğruerDurdu Mehmet KastalHakan Coşkun RizeBayram Ali BayramoğluLütfi Çırakoğlu SakaryaErol Aslan CebeciŞaban DişliAyhan Sefer ÜstünMünir KutluataSamsunCemal Yılmaz DemirSuat KılıçFatih ÖztürkBirnur ŞahinoğluAhmet YeniOsman Çakır ŞanlıurfaYahya AkmanÇağla Aktemur ÖzyavuzRamazan BaşakEyyüp Cenap GülpınarZülfükar İzolMustafa KuşAbdulkadir Emin ÖnenAbdurrahman Müfit Yetkin SiitAbdurrahman Müfit Yetkin SinopAbdurrahman Dodurgalı SivasMehmet Mustafa AçıkalınOsman KılıçHamza Yerlikaya TekirdağTevfik Ziyaeddin AkbulutKemalettin Nalcı TokatŞükrü AyalanOsman DemirHüseyin GülsünDilek YükselReşat Doğru TrabzonAsım AykanMustafa CumurCevdet ErdölKemalettin GöktaşSafiye SeymenoğluSüleyman Latif Yunusoğlu UşakMustafa ÇetinNuri Uslu VanKerem Altunİkram DinçerGülşen OrhanKayhan Türkmenoğlu Yalovaİlhan Evcin YozgatAbdulkadir AkgülMehmet ÇiçekMehmet Ekici ZonguldakFazlı ErdoğanPolat Türkmen''

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 20:55

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER