Yine bir gazeteci cinayeti.. Bulgaristan'da yolsuzluğu araştırıyordu!

Yine bir gazeteci cinayeti.. Bulgaristan'da yolsuzluğu araştırıyordu!
Yine bir gazeteci cinayeti.. Bulgaristan’da yolsuzluğu araştırıyordu!


Bulgaristan’da yolsuzluğu araştıran 30 yaşındaki araştırmacı-gazeteci Victoria Marinova, Ruse şehrinde tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldü. Avrupa’da bir yıl içinde öldürülen üçüncü gazeteci oldu.

Marinova TVN televizyon kanalında muhabirlik ve sunuculuk yapan Marinova, Avrupa Birliği (AB) fonları ile ilgili bir yolsuzluk iddiasını araştırıyordu. Euronews’in aktardığına göre Emniyet yetkilileri, cinayetin işlendiği Cumartesi gününden bu yana olayın yolsuzluk araştırması ile ilgili olup olmadığını inceliyor ancak henüz bu yönde bir bulguya rastlanmış değil.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, cinayete ilişkin olarak sorumluların derhal adalet önüne çıkarılması için Bulgaristan’a çağrıda bulunarak tam ve etkin bir soruşturma yürütülmesi talebinde bulundu.

Malta’da ve Slovakya’da da benzer yolsuzluk araştırmaları yapan iki gazeteci öldürülmüştü. Malta’da gazeteci Daphne Caruana Galiza Ekim 2017’de otomobiline düzenlenen bombalı saldırı ile yaşamını yitirmiş, Slovak gazeteci Jan Kuciak ise Şubat 2018’de evinde nişanlısı ile birlikte suikaste uğramıştı.

Galiza’nın oğlu Andrew Caruana Galizia da önceki cinayetlerin faillerinin yakalanmamış oluşunun gazetecilere yönelik saldırıları cesaretlendirdiğini ileri sürüyor.

Marinova hunharca öldürülmeden bir hafta önce son programını yayınlamış ve bu programda AB fonlarının yerel yöneticiler tarafından rüşvet için kullanıldığı iddialarını incelemişti.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 15:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER