Türkiye ve ABD çelişkilerinde Ahmet Davutoğlu'nun etkisi!

Türkiye ve ABD çelişkilerinde Ahmet Davutoğlu'nun etkisi!
Türkiye ABD'ye destek verirken Davutoğlu geri dönüyor!


Eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesi’nin organize ettiği konferansta dış politikaya yönelik çok ilginç açıklamalar yaptı. İşte ayrıntılar;Ahmet Davutoğlu’nun dün konferansta yaptığı açıklamaların ardından akıllara şu soru geldi; ‘Ahmet Davutoğlu, dış politikayı şekillendirmeye geri mi dönüyor?’

ABD öncülüğündeki batı koalisyonunun Suriye’yi vurduğu gün gerçekleşen konferansta Davutoğlu, kendisinin oluşturduğu Suriye politikasını savundu. Davutoğlu konferansta dikkat çeken ifadeler kullandı:

Suriye'de Esad’a ve İsrail'e tepki gösteren Ahmet Davutoğlu, şöyle dedi:

"Cumamızı idrak ederken, miracımızı idrak ederken terör devleti İsrail rejimi, Kudüs ve Gazze'de kardeşlerimize zulüm etmektedir. Yine biz burada Ulu Cami'de cumayı idrak ederken, tarihin en kanlı rejimlerinden biri olan Suriye kanlı rejimi, Şam civarındaki Müslüman kardeşlerimize karşı kimyasal silah kullanıyor.

Böyle bir zulüm karşısında bizim sessiz kalmamızı kimse beklemesin. Şam'da kardeşlerimizi katleden Suriye rejimine lanet ediyoruz. İnşallah Şam-ı Şerif, o güzel ismiyle bu zulümlerden kurtulacaktır. 7-8 yıldır devam eden bu zulüm inşallah bir gün sona erecektir. İnsanlık tarihinin en kanlı rejimlerinden birine şahit olan Filistin topraklarındaki işgalin, işgalci terör devleti İsrail de bilsin ki, nice işgalciler Kudüs'e gelmişti ama kalamadılar. Kudüs yeni bir Selahaddin Eyyubi bekliyorsa, Diyarbakır burada hazırdır ve her zaman Kudüs'un hakkını savunmaya hazırdır. Böyle bir günde, miraç gününde Diyarbekir'deyiz. Kudus'ü, Mescid-i Aksa'yı, Şam-ı Şerif'i anmadan Diyarbakır'da konuşmaya başlamak olmazdı."

“BUNDAN SONRA DA YAPMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Davutoğlu’nun dikkat çektiği başka bir konu da Türkiye’nin Suriye politikasıydı. Kendisine yönelik eleştirilere yanıt veren Davutoğlu, politikanın doğru olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Türkiye’nin Suriye politikası çerçevesinde oradaki mazlumlara yaptığı yardım etme, mültecileri kabul etme meselesinde, öylesine yalanlar iftiralara ileri sürüldü ki, takip ettiğimiz Suriye politikası, mazlumları kabul ettik diye, bizi eleştirenler var. Bu topraklarda biz mazlumlara kapımızı kapatabilir miydik? Doğu Guta’da kimyasal silah kullanılıyor, binlerce insan etkileniyor, biri çıkıp ekranda diyor ki, Davutoğlu döneminde, bu mültecilerin kabul edilmesi yanlıştı. Dediği şu, bıraksaydılar Türkiye, Doğu Guta’da olduğu gibi onlar da kimyasal silahlarla ölseydiler. Bizim vicdanımız buna el verir mi, Türkiye Suriyeli kardeşlerini kabul etmekle, aşını paylaşmakla, doğru yapmıştır bundan sonra da yapmaya devam edecektir” diye konuştu.

“STRATEJİK DERİNLİK KAZANDI”

Davutoğlu’nun, Osmanlıcı olarak yorumlanan ve Türkiye’nin Suriye politikasını savunduğu konuşmasının ardından danışmanı Atılgan Bayar da sosyal medya hesabından dikkat çekici yorumlarda bulundu.

Bayar açıklamalarına “Biji, biji her biji! Davutoğlu her biji! Millet Davutoğlu’nu çok özlemiş... Diyarbakır bunu gösterdi... Gittiği her yerde dualarla karşılanıp, dualarla uğurlanıyor” diye başladı.

Bayar sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD, İngiltere ve Fransa Esed’in askeri gücünü vuruyor... TSK Kuzey Suriye’de (yani Güney Türkiye)... Davutoğlu Diyerbekir’de... Geciktirenler olsa da, Hoca ne dediyse o.

Hamdolsun, hiç bir güç, Türkiye’yi Rusçu Esed’in zulüm ve katliamlarına ortak edemedi. Stratejik Derinlik kazandı.”

Davutoğlu’nun Diyarbakır’da söylediği sözler ve danışmanı Bayar’ın açıklamaları, Davutoğlu dış politikaya şekillendirmeye geri mi dönüyor sorusunu gündeme getirdi.

atil-kurt.jpg

siyasetcafe.com

 
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 12:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER