Rus medyası Katar Emiri es Saniye'ye her an darbe yapılabileceği iddiasında bulundu!

Rus medyası Katar Emiri es Saniye'ye her an darbe yapılabileceği iddiasında bulundu!


Rus medyası: Katar Emiri her an devrilebilir!


Arap ülkelerinin Katar'a yönelik başlattığı abluka sürerken Rus medyasında Katar Emiri es-Sani'ye her an darbe yapılabileceği iddiasında bulunuldu.


Geçtiğimiz günlerde dost ve kardeş Katar'a yönelik görülmemiş bir mücadele başlatan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği (BAE) öncülüğündeki Arap ittifakının gerginliği yeni bir boyuta taşımaya hazırlandığı öne sürüldü.


Rus medyasının Arap kaynaklara dayandırdığı haberlere göre Suudi Arabistan yönetiminin diğer Körfez ülkeleriyle birlikte Katar'ı ablukaya almasına rağmen durumdan hoşnut olmadığının ve ülke içindeki taraftarlarıyla yeni bir "meşru" hükümet oluşturma planı yaptığının altı çiziliyor.

Kaynaklar ABD Başkanı Donald Trump'tan da destek alan Riyad rejiminin ülkede konuşlu Amerikan kuvvetleri tarafından desteklenebileceğini belirtiyor.


TÜRKİYE İDDİASI


Olası bir müdahaleye karşı Doha yönetiminin planına da yer verilen haberlerde Katar Emiri Tamim es-Sani'nin Türkiye ve İran'a sığınabileceği ifade ediliyor.

Katarlı hükümet kaynaklarına dayandırılan bilgilerde acil durum planı ve rota hakkında verilerin yer aldığı bildirildi.


KATAR KARADAN VE DENİZDEN KUŞATILDI


Öte yandan yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Körfez ülkelerinin Katar çevresinde savaş gemisi ve asker konuşlandırmaya başladığı bildirildi.


AMERİKAN ÜSSÜ KRİTİK KONUMDA


Katar'ın başkenti Doha'ya 40 km uzaklıktaki Al Udeid Hava Üssü ülke için kritik öneme sahip. Ülkede konuşlu 10 binden fazla ABD askeri bu merkezden yönetiliyor.

Suudi kaynaklar olası bir müdahaleye ABD'nin destek vermesi durumunda Doha'nın çok kısa bir sürede işgal edileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 08:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER