Mısır'da darbeci Sisi'nin yanlış politikaları yüzünden enflasyon yüzde 30'a ulaştı!

Mısır'da darbeci Sisi'nin yanlış politikaları yüzünden enflasyon yüzde 30'a ulaştı!


Mısır'da ekonomik krizin önü alınamıyor!


Mısır'da Mursi döneminde yüzde 5 olan enflasyon oranı darbeci Sisi'nin kötü politikaları nedeniyle yüzde 30'a kadar çıktı.


Siyasi istikrarın sağlanamadığı Mısır’da, ekonomik sıkıntılardan dolayı mevcut hükümet eleştirilerin odağı olunca Cumhurbaşkanı Abdulfettah es sisi kabine değişikliği önerdi. Sisi’nin sunduğu kabine değişikliğini Genel Kurul’da milletvekillerinin üçte biri onayladı.


3 YILDA 3 HÜKÜMET DEĞİŞTİ


Son üç yılda üç hükümetin değiştiği Mısır’da ekonomi politikalarında istikrar sağlanamamazken, Sina Yarımadası’nda Rus yolcu uçağının düşmesiyle ciddi oranda azalan turist sayısı (%70) ekonomiye adeta darbe vurdu.

SÜVEYŞ KANALI PROJESİ


Ekonomiyi sarsan bir diğer nokta da Süveyş Kanalı projesinin  Mısır  Lira’sının değer kaybetmesinden dolayı gelirlerinin azalmasıydı.

Mısır'da ekonomik krizin önü alınamıyor

Uluslararası deniz ticaretinin yüzde 14’ünün yapıldığı bu kanaldan elde edilen kazanç, milli gelirin yüzde 20’sine tekabül ediyor ve kanalın geliştirilmesiyle 1 milyondan fazla istihdamın sağlanması ümit ediliyordu.

ENFLASYON YÜZDE 30


2012 yılının Aralık ayında yüzde 5 seviyesinde olan enflasyon 2017’nin Ocak ayında yüzde 30’a fırladı. Dış yatırımların azalması ve turizm gelirinin düşmesiyle eriyen döviz rezervleri, Mısır cüneyhinin Dolar  karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Serbest piyasada Uluslararası Para Fonu IMF’nın baskısı altında devalüasyon oranı yüzde 47,7’ye vardı, Kasım 2016’da 1 Dolar 8,83 Mısır cüneyhine tekabül ederken, Ocak ayında 16 Mısır cüneyhine yükseldi.

DARBE ÖNCESİ YÜZDE 5


Enflasyonun yüzde 30'a çıktığı Mısır'da, darbeden önce enflasyon yüzde 5 oranındaydı.

KARABORSA HORTLADI


Hükümet Doların yükselişini durdurmak için ülkedeki tüm döviz bürolarını kapattı. Ancak ortaya karaborsalar çıktı ve Dolar daha fazla değer kazandı.

Mısır'da ekonomik krizin önü alınamıyor

FİYATLAR YÜZDE 80 ARTTI


Mısır cüneyhinin Dolar karşısında değer kaybetmesi un, şeker, kahve, pirinç gibi temel gıda fiyatlarının yüzde 80 artmasıyla sonuçlandı. Diğer gıda ürünleri ortalama yüzde 40 oranında arttı.

ŞEKER KITLIĞI VAR


Son aylarda ülkede yaşanan en büyük sorunlardan biri şeker kıtlığı. Güvenlik görevlileri şeker tüccarlarının depolarına baskın yaparak stoklara el koyuyor.

2016-2017 döneminde 19,6 milyon tonluk buğday ihtiyacının 11,8 milyon tonu dışarıdan ithal edildi.

Mısır'da ekonomik krizin önü alınamıyor

IMF'DEN YARDIM İSTEDİ


Ekonomik krizle boğuşan Mısır çözümü IMF’ye başvurmakta buldu. IMF Mısır’a 3 yıl içerisinde 12 milyar Dolar borç yardımında bulunmak için Yunanistan, İspanya ve Portekiz’e olduğu gibi kemer sıkma önlemleri gibi bir takım reformlar yapması şartını öne sürdü.

IMF görevlilerinin 30 Temmuz’da Kahire’ye giderek şartların yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmesi bekleniyor.

KEMER SIKMA POLİTİKALARI


Uzmanlar IMF’nın borç verdiği ülkelere dayattığı kemer sıkma politikalarının ülkeyi daha da çıkmaza soktuğunu savunuyor.


Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2017, 14:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER