Mavi Marmara gemisi sorunu Türkiye'de adeta bir imtihan haline geldi!

TURKEY-ISRAEL-DIPLOMACY-PALESTINIAN-GAZA-FERRY

Mavi Marmara gemisi sorunu Türkiye'de adeta bir imtihan haline geldi!


Ağır maliyet !


Şehitlerimizin kemiklerini sızlatan acı skandallara en vahimi eklendi. İsrail’in Gazze ablukasını delmek ve Müslüman kardeşlerimize yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine yapılan terörist saldırı adeta Türkiye’nin imtihanı haline geldi.

Maliye Bakanlığı, basına yansıyan “Maliye Bakanlığı, Mavi Marmara tazminatını ‘sebepsiz zenginleşme’ gerekçesiyle ailelere ödemedi” haberine yanıt verdi. Açıklamada, çalışmalar neticelendikten hemen sonra ödeme yapılacağı belirtilirken, “Kamuoyuna intikal eden savunmaya ilişkin cevap ve açıklamaların hukuki bir mülahaza amacı güdülerek hazırlandığı, ancak maksadını aşan ve yanlış anlamaya mahal verebilecek bir sonucu da istemeden doğurduğu anlaşılmaktadır” denildi.

Hükümet hesabına 1 Ekim 2016 tarihinde yatan 20 milyon dolar tazminat, ailelere hâlâ verilmedi!


Siyonistlere 20 milyon dolardan başka bir şey ödettiremeyince bu kez de Maliye Bakanlığı, “Tehlikeyi bilerek Gazze’ye gitmek”le adeta suçladığı şehitlerin ailelerine ise İsrail’in verdiği tazminatı “Sebepsiz zenginleşirler” gibi akıl almaz bir gerekçeyle teslim etmedi. İsrail ile Türk Hükümeti’nin vardığı anlaşma sonucunda Mavi Marmara şehitlerinin ailelerine ödenmesi kararlaştırılan 20 milyon doların Maliye Bakanlığı’nın kasasında 8 aydır bekletildiği ortaya çıktı. Söz konusu tazminatın “Şehit aileleri sebepsiz zenginleşir” gerekçesiyle ailelere ödenmediği açıklanırken ortaya çıkan belgede skandal ifadeler dikkat çekiyor. Maliye Bakanlığı tarafından kaleme alınan itiraz dilekçesinde Mavi Marmara şehitlerini eleştirme hadsizliğine kadar varılarak “Tehlikeli bölgeye bilerek gittiler” ifadelerinin kullanıldığı görülüyor.


MALİYE’DEN “GERİ VİTES”


Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, önceki gün sosyal medyada, dün ise bazı gazetelerde yer alan ve Gazze halkına yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail birlikleri tarafından yapılan saldırı sonucu şehit olan vatandaşların yakınlarına verilecek tazminatın Bakanlıkça ödenmediği ve devam eden davalarda Hazine avukatları tarafından yapılan savunmalarda uygun olmayan ifadelerin kullanıldığı iddialarına dikkat çekildi. 1 Ekim 2016 tarihinde İsrail tarafından yapılan 20 milyon dolar tutarındaki tazminat ödemesinin ailelere aktarılmasını sağlamak üzere Adalet Bakanlığı ile çalışmaların müştereken yürütüldüğü vurgulanan açıklamada, “Ailelerce açılan davalarda farklı tutarlarda tazminat taleplerinde bulunulmuştur. Dolayısıyla, her bir aileye yapılacak ödeme tutarının belirlenmesi hususunda bir yandan açılan davalardaki talep ve isteklerin tek tek hukuki olarak değerlendirilmesi diğer yandan ailelerin bu husustaki görüşlerinin de istişare içinde alınıp nihai ortak bir çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Çalışmaların yürütülmesinde ailelerin taleplerinin en kısa sürede karşılanmasına ve özellikle kendileriyle yakın bir istişare ve işbirliğine özel önem verilmektedir. Kendileriyle yakın bir zamanda yapılacak görüşmeler çerçevesinde çalışmaların tamamlanarak gerekli ödemelerin süratle yapılması temin edilecektir” değerlendirmesine yer verildi.
ÖDEMELER EN KISA SÜREDE YAPILACAK


Hiçbir şekilde tazminat ödemelerinin yapılmaması veya geciktirilmesi gibi bir yaklaşımın söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Açılan tazminat davalarına ilişkin olarak gerekli savunmalar Bakanlığımız avukatlarınca yürütülmektedir. Çalışmalar, söz konusu davaların hassasiyeti ve özel önemi göz önünde bulundurularak yerine getirilmektedir. Açılan tazminat davalarında talep edilen hususlara ilişkin ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli cevaplar ve açıklamalar yetkili mahkemelere sunulmaktadır. Tazminat hukukuna ilişkin temel yasal düzenlemeler ile bu konularda oluşmuş genel içtihatlar dikkate alınarak izahatlar hazırlanmaktadır. Kamuoyuna intikal eden savunmaya ilişkin cevap ve açıklamaların hukuki bir mülahaza amacı güdülerek hazırlandığı ancak maksadını aşan ve yanlış anlamaya mahal verebilecek bir sonucu da istemeden doğurduğu anlaşılmaktadır. Bakanlık olarak hiçbir şekilde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerini üzmek veya onları rencide etmek şeklinde bir amacımız asla söz konusu olamaz. Söz konusu olayla ilgili olarak görevliler daha dikkatli olmaları ve konunun hassasiyetine uygun şekilde hareket etmeleri konusunda uyarılmıştır. Netice olarak, Adalet Bakanlığı ile müştereken yürüttüğümüz çalışmalar süratle nihayete erdirilerek, tazminat ödemelerinin en kısa sürede yapılması sağlanacaktır.”

Milli gazete

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2017, 10:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER