İngiliz Parlamentosundan iyi adam rolünde yanıltıcı açıklamalar!

İngiliz Parlamentosundan iyi adam rolünde yanıltıcı açıklamalar!


İngiliz Parlamentosundan Türkiye ve 15 Temmuz raporu!


Stratejik iş birliği oluşturulmasının desteklendiği raporda, ticari, savunma sanayi ve güvenlik alanlarındaki ikili ilişkiler öne çıkarıldı.


Fetullah Gülen'in Amerika'dan  Türkiye 'deki örgütünü yönetmesine izin veren müttefik(!) Amerika'dan sonra Almanya da FETÖ'nün darbeyle ilişkisi olmadığını düşündüğünü belirtmişti. Şimdi de İngiltere..

BATI ÜLKELERİNDEN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMALAR


15 Temmuz günü Fetullahçı teröristlerin korkunç vahşetine tanık olan her Türk vatandaşı, darbe teşebbüsünün bu örgüt tarafından planlanıp uygulandığına emin olurken, Batılı ülkelerinden art arda gelen "FETÖ'nün darbeyle ilişkisi kesin değil" açıklamaları aslında "biz yaptırdık ama beceremediler" itirafından başka bir şey değil.

İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasının Dış İlişkiler Komisyonunun yayımladığı raporda, İngiltere ile Türkiye'nin ikili ilişkilerinin taşıdığı potansiyel vurgulandı.

Komisyonun başlattığı tahkikat kapsamında yazılan "Baskı mı İyileşme mi? Türkiye İçin Karar Zamanı - Milletvekilleri Olumlu İngiliz Rolünü Destekliyor" başlıklı raporda, Türkiye'nin uluslararası ortak olarak önemine dikkat çekildi.

İngiltere ile Türkiye arasında stratejik iş birliği oluşturulmasını destekleyen 79 sayfalık raporda, iki ülke arasındaki ticari, savunma sanayi ve güvenlik alanındaki ilişkilerin içerdiği fırsatlar öne çıkarıldı.

Raporda, Türkiye'nin merkezi önem taşıyan bölgesel bir güç olduğu değerlendirmesinde bulunularak, Türkiye'nin alacağı kararların bölgenin kaderini de belirleyeceği ifade edildi.

Türkiye'nin DEAŞ'la mücadele ve sığınmacılar konusundaki önemi de vurgulanan raporda, bölgede istikrarın sağlanmasında da rolünün önemli olduğu belirtildi.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ


Darbe girişimine de değinilen raporda, bu olayın ülkenin demokrasisini hedef aldığı ve İngiltere'nin bu konuda Türkiye'ye verdiği desteğin yerinde olduğu ifade edildi.

"TÜRKİYE YAKIN MÜTTEFİKİMİZ"


Raporda, İngiltere Dışişleri Bakanlığının  15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'ye verdiği hızlı desteğin, Türkiye'de İngiltere'nin yakın bir müttefik ve dost olarak algılanmasını sağladığı kaydedildi.

DARBEYİ FETÖ'NÜN YAPTIĞINA İKNA OLMADILAR


Komisyonun raporu, Fetullahçı  Terör  Örgütü (FETÖ) konusunda ise temkinli ifadeler içeriyor. Raporda, İngiltere Dışişleri Bakanlığının Türkiye'nin FETÖ ile darbe girişimi arasındaki ilişki konusunda bildirdiklerine inandığı ancak FETÖ konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı


Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER