İbrahim Karagül'den Hükümete Suriye eleştirisi, Dün senin Meclisini bombaladılar!

İbrahim Karagül'den Hükümete Suriye eleştirisi, Dün senin Meclisini bombaladılar!
Yeni Şafak yazarından Hükümete Suriye eleştirisi: Dün senin Meclisini bombaladılar!


Yeni Şafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, sosyal medya hesabından ezber bozan bir açıklamada bulundu ve Hükümetin Suriye konusunda ABD’ye verdiği desteği eleştirerek, "Bu ülkeler, 15 Temmuz'da bu ülkenin meclisini bombalıyordu" dedi.ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırısına Türkiye'nin destek vermesine AK Parti cenahından tepki geldi.

Yıllardır Suriye’ye müdahale çağrısında bulunan hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, daha sonrasında fikrini değiştirmişti. Suriye konusunda anlaşmayı savunmaya başlayan Karagül, sosyal medya hesabından dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Karagül “ABD, İngiltere ve Fransa'nın Şam'ı bombalamasına dair Dışişleri açıklaması ‘bir adım sonrası hesap edilmeden’ yapılmış sanki. Batılı ordular bizim coğrafyada hiç bir zaman ‘insanlığın vicdanı’ olmadılar. ‘Irak'ta kimyasal var’ diyerek 1 milyon insan öldürdüler” dedi.

“SAVAŞ İÇERİYE TAŞINACAK”

İbrahim Karagül “Suriye'nin kuzeyinde ABD destekli PKK ile mücadele ediyoruz. Rusya ile işbirliği ile bunu yapıyoruz. Ankara-Moskova arasında ipler koptuğu anda operasyon imkanı kalmayacak” dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Terör kuşağı bir ‘Türkiye Cephesi’ inşasıdır ve bu kuşağı bugün Şam'ı bombalayan ülkeler yapıyor.

O zaman ABD askerleri ve PKK hep birlikte kaldıkları yerden devam edecek. Bırakın Münbiç'e, Tel Abyad'a gitmeyi, Afrin'i bile elde tutamayız. Rusya ya da ABD, tercih yapamayız. Türkiye Ekseni dışında önceliğimiz olamaz. Öyleyse, bir adım sonrasına bakmak zorundayız.

ABD ve ortakları Şam rejimini vurmadı, Rusya'yı vurdu. Bu, Suriye savaşı değil, birbirlerini tartıyorlar. Biz kendi işimize bakmalıyız. 'Terör Kuşağı' yancıları, 'gizli haritacılar' ölen kurbanlara üzülmüyor, ABD saldırısıyla harita planları canlanacağı için sevinçli.

Saldırılar devam eder, Türkiye-Rusya ilişkileri bozulursa İran'dan Akdeniz'e uzanan kuşakta yeni cepheler kurulacak. Doğu Akdeniz'deki gaz savaşlarında Türkiye çaresiz bırakılacak. İşte o zaman biz sınırlarımızda savunma yapmak zorunda kalacağız. Savaş içeriye taşınacak.”

“BİZİ TEKRAR ABD'NİN ELİNE REHİN VERİP…”

“Bu tür yoklamaları Esed'e indirgemek dünyayı görmemek demektir” diyen İbrahim Karagül “Orada dünyalar savaşı yaşanıyor. Bizi tekrar ABD'nin eline rehin verip 15 Temmuz dönemine sürüklemek istiyor olabilir bazıları. Çok dikkat edilmeli. ‘İnsani hassasiyet’imiz zirvede. Ama birilinin insani hassasiyet üzerinden planladıklarını da görmeliyiz. Bugünlerde atacağımız adımlar, vereceğimiz bazı kararlar bizi savunmasız hale getirebilir. Koridor hesapçıları bu yüzden ellerini ovuşturuyor” dedi.

“İÇERİDEN OPERASYONCULARA DİKKAT”

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Karagül açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Eğer bugünkü açıklamalarda gösterilen yöne döneceksek, Suriye'nin bir süre sonra kuzeyinde hiç bir şey yapamayacağımızı bir yere not edin. O harita Akdeniz'e iner. İçeriden operasyonculara dikkat.

17-25 Aralık'ta, 15 Temmuz'da, Terör kuşağında bizi vuranlar kimlerdi? Şimdi yine onların insafına mı sığınacağız? FETÖ ile PKK ile, DEAŞ ile vuranlara mı? Bir adım, üç adım, beş adım sonrasına dikkat. Bu oyun gerçekten de çok büyük.

‘Tüm insanlığın vicdanına tercüman olan’ bu ülkeler, 15 Temmuz'da FETÖ eliyle bu ülkenin meclisini bombalıyor, sokaklarda insanlarını kurşuna diziyor, suikast için Marmaris'te bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nı arıyorlardı.

Bizim Esed diye bir derdiniz yok. Bu saldırının Esed'le alakası bile yok. Rusya diye bir derdimiz yok, Suriye halkının yanındayız. Ama bizim Türkiye diye bir derdimiz var. Hem de çok büyük bir derdimiz var.

Saddam'ı bayram sabahı astılar. Derdimiz Saddam değildi. Şam'ı Miraç kandili gecesi vurdular. Derdimiz Esed değil. Ama bu sembolleri onlar düşünür, planlarken biz niye anlamayız!

ABD-Rusya çekişmesi zirvedeyken Türkiye çok acil olarak Tel Abyad'dan ve iki yerden daha Suriye'ye girmeli, yeni operasyon planlarını boşa çıkarmalı, o bölgeleri temizlemelidir. Yarın çok geç olabilir.”

 
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 15:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER