Emekli hem asgari üçretin hem de açlık sınırının altında ezliyor!

Emekli hem asgari üçretin hem de açlık sınırının altında ezliyor!
01 Ocak 2019 Salı 10:07


Asgari üçret 2019 yılı için 2 bin 20 lira olarak açıklandıktan sonra, gözler durumu içler acısı olan emekliye çevrildi

Bu ülkenin vergi yükünü büyük oranda sırtlarında hisseden Esnaf-sanatkar ve işçiler gecesini gündüzüne katarak emekli olma hakkini elde ediyor ama hak ettiğinin karşılığını tam olarak alamıyor. 2019 yılında maaşlarının iyileştirimesini bekleyen emekliler, asgari üçret ve açlık sınırının altında maaş alıyorlar. Haklarının verilmesini isteyen emekliler bu mağduriyete son verilmesini yetkililerden sorunlarının çözülmesini bekliyorlar.

Bu ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan başta esnaf ve sanatkar olmak üzere tüm kesimlerdeki emekliler 2019 yılın da maaşlarının iyileştirimesi ile ilgi müjdeli haberi yetkililerin ağzından duymak istiyorlar. Bu konuyu göndemine alan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emekli esnafımızın aylıkları hem asgari ücretin hem de açlık sınırının altında. Yeni yılda başta Bağ-Kur emeklilerimiz olmak üzere tüm emeklilerin aylıklarına iyileştirilme yapılmalı. Tüm emeklilerin emekli maaşları asgari ücretin altında kalmamalı” diye ifade etti.

Yıllarca çalışıp en uzun süre prim gün sayısı ödeyen esnafın aylıklarına 2019'da iyileştirme beklendiğini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dişini tırnağına takıp gece gündüz demeden dükkanının başında duran esnafımız başta olmak üzere tüm kesimler yeni yılda emekli aylıklarına yapılacak iyileştirmeyi dört gözle bekliyor” ifadeleri ile emeklilerin isteklerine tercüman oldu.

EMEKLİ AYLIKLARI AÇLIK SINIRININ ALTINDA

TÜİK verilerine Türkiye'de tek kişinin açlık sınırı 1.997.46 TL'dir. Açıklanan asgari üçret ise 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Bu tapluya göre yıllarca çalışarak pirim ödeyen ve sonunda emekliliği hak eden esnaf, sanatkar ve işçiler asgari üçret ve TÜİK'in açıkladığı açlık sınırının altında maaşla karşı karşıya bırıkılmış durumdalar.

Türkiye'de şuan itibarı ile 127 bin kişi 700 TL'nin altında maaş alıyor.

Türkiyede aylık bağlanma oranının en yüksek olduğu dönem 2000 yılı öncesi olurken, özellikle 2008'de Faruk Çelik'in bakanlığı döneminde yapılan dözenleme sonrası emekli aylıkları iyice eridi ve dibe vurdu. Hizmet süresi ağırlıklı olarak 2000- 2008 arası ve 2000 sonrasında olan emekli aylıkları 800 ile 1000 TL 'ye kadar düşmüş durumda. SGK'nın resmi verilerine göre 255 bin kişi 1000 liranın, 5 milyon 558 bin kişide asgari üçret altında maaş alıyor. 127 bin 540 kişi ise 700 liranın bile altında maaş alıyor.

EMEKLİ AYLIKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  “Emekli esnafımızın aylıkları hem asgari ücretin hem de açlık sınırının altında. Yeni yılda başta Bağ-Kur emeklilerimiz olmak üzere tüm emeklilerin aylıklarına iyileştirilme yapılmalı. Tüm emeklilerin emekli maaşları asgari ücretin altında kalmamalı. TÜİK verilerine göre tek kişinin açlık sınırı 1.997,46 TL’dir. Asgari ücret 2019’da 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Esnaf ve sanatkârımızın ve diğer kesimlerin aldığı emekli aylıkları açlık sınırının ve asgari ücretin altında kalıyor”  diyerek çözüm beklediklerini vurguladı.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.