Dolar kuru bundan sonra düşer mi? Uzmanların dolar tahmini....

Dolar kuru bundan sonra düşer mi? Uzmanların dolar tahmini....


Dolar kuru bugün kaç lira dolar düşer mi işte tahminler!


Dolar kuru geçen haftaki düşüşünün ardından yeni haftaya hafif artışla başladı. Dolar kurunda daha sakin bir hava hakimken gözler Suriye'deki gelişmelerde. Geçen hafta Suriye'de bir 3. Dünya Savaşı çıkabileceği ihtimalleri sonrası dolar 4,20'yi geçmişti. Peki dolar bundan sonra düşer mi? İşte detaylar...
Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 4,0970 lira, avronun satış fiyatı ise 5,0520 lira olmuştu.

Geçen hafta Suriye üzerinden iyice gerilen Rusya-ABD ilişkileri sonrası dolar ve euro rekor seviyeleri görmüştü. ABD'nin hafta sonu Suriye'yi füzelerle vurmasının ardından gözler dolar ve euroda. Yatırımcılar dövizin düşüşe geçip geçmeyeceğini merak ediyor. Uzmanlara göre, dolar hala artış eğiliminde. ABD-Rusya arasındaki soğuk rüzgarlar esmeye devam ettikçe de kurda çok fazla aşağı yönlü hareket beklenmiyor.

DOLAR KURU İÇİN TAHMİNLEREda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

Suriye konusunda ABD- Rusya arasındaki yaşanan gerginlik sürüyor. Dolayısıyla, piyasalarda sağlıklı fiyatlamalar olduğunu söylemek zor. Hafta sonu, ABD’nin Suriye’ye yapmış olduğu atak sonrası yeni haftaya piyasaların sakin başladığını söyleyebiliriz. Ancak, bu gerginliğin sürüyor olması fiyatlamalar üzerinde baskı kurmaya devam ettiği için kurlar üzerinde de oynaklığın sürmesine neden oluyor. Gelişmekte olan ülke piyasalarında karışık seyirler var ve Dolar endeksi 90.00 puanın altındaki seyrini korumaya devam ediyor. Bugünde, haber akışları yakından izlenmeli. Veri takvimi açısından, Türkiye’den sanayi üretimi ve işsizlik oranı, ABD’den perakende satışlar rakamları izlenecek. Verilerin, fiyatlamalar üzerinde yeni bir sayfa açması beklenmeyebilir.

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu

Hafta sonunda Suriye rejimine yönelik ABD, İngiltere ve Fransa’nın gerçekleştirdiği hava saldırısı şüphesiz ki piyasa tarafında tedirginliğe neden olsa da şuan için saldırının tek seferlik olacağına yönelik açıklamalar kur tarafında etkisini sınırlamakta. Bu saldırı sonrası özellikle Rusya ve İran’ın bölge için vereceği kararlar kritik olacaktır. Bölgede operasyon ihtimalinin tekrardan oluşması TL varlıklarını baskılayabilir. Öte yandan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, ABD’nin Rusya’ya karşı uygulayacağı yeni yaptırımları bugün açıklaması bekleniyor. Konuya dair gelecek açıklamalarda önemli olabilir. Yurtiçi tarafta ise gerek Başbakan Yıldırım’ın gerekse T.C Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın ek sıkılaştırma yapılabileceğine yönelik açıklamaları TL varlıkları için olumlu gelişmeler arasında yer alırken OHAL’in uzatılmasına yönelik hükümet tarafından gelen açıklamalar ise TL’deki baskılayıcı unsurlar arasında yer almakta.

Altın fiyatları neden düşmedi çeyrek altına hücum!


Altın fiyatları neden düşmedi çeyrek altına hücum!

Altın fiyatları güne sakin başladı. Geçen hafta savaş endişesiyle rekor kırarak 182 lirayı gören gram altın bugün 177 seviyesinde. Belirsizliğin devam ettiği dönemde yatırımcı güvenli liman olarak gördüğü altına yönelince fiyatlar düşmedi. Peki çeyrek altın ne kadar oldu? Altın fiyatları düşer mi yükselir mi? İşte yanıtı...


Alrın fiyatları  güvenli liman etkisiyle yükselirken; ons altın 1347 dolardan, gram altın 177,3 liradan, çeyrek altın ise 291 liradan alıcı buldu.

Geçen haftanın son işlem gününde dolar kuru ve altının ons fiyatındaki değer kayıplarının etkisiyle satış ağırlıklı bir seyir izlese de altının gram fiyatı günü önceki kapanışa göre yüzde 0,4 artışla 177,2  liradan tamamladı.

Gram altın, bugüne yatay başlamasının ardından saat 10.10 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,02 artışla 177,3 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 291 lira, Cumhuriyet altını da 1.186 liradan satılıyor.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞMÜYOR

Saat 11.00 itibarıyla altın fiyatları

Uzmanlara göre para piyasalarındaki belirsizlik devam ediyor. ABD'nin Çin'le olan ticaret savaşında henüz olumlu bir gelişme yaşanmazken öten yandan Suriye üzerinden Rusya ile başta ABD olmak üzere batı ülkelerinin ters düşmesi zaten tansiyonu yüksek olan piyasalarda gerilimi artırdı. Yatırımcılar da bu dönemde daha çok güvenli liman altına yöneldi. Bu da altın fiyatlarının belli seviyenin altına düşmemesine neden oldu.

Asya piyasalarında sabah saatlerinde satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,25 azalışla 1.341,9 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, Rusya ve İran'a karşı gelebilecek yeni yaptırımlar ya da ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni açıklamalarının  piyasaların yakın takibinde olacağını ifade etti.

Bu hafta altının ons fiyatının 1.328-1.358 dolar aralığında işlemler gerçekleştirmesini beklediğini söyleyen Memiş, altının gram fiyatında 175 liranın destek, 180 liranın direnç konumunda bulunduğunu belirtti.

Memiş, bugün yurt içinde mart ayı bütçe dengesi, ABD'de perakende satışlar, New York Fed sanayi endeksi ve işletme stokları verilerinin takip edileceğini dile getirdi.Teknik olarak baktığımızda 4.0750 üzeri kalıcılıklar TL varlıkları için risk teşkil etmektedir. Bu durum zaman zaman yukarı yönlü ataklara neden olabilir. 4.0750 seviyesi altında yaşanacak geri çekilmelerde ise 4.0630, 4.0495 ve 4.0365 destekleri takip edilebilir. (Işık FX)

Uğur Bozkurt – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Teknik olarak bakıldığında USDTRY orta vadeli yükseliş eğilimi ve kısa vadeli yükseliş eğilimi devam etmekte. USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 4.1297 ve 4.1642’de, destek seviyeleri ise 4.0952 ve 4.0607’de bulunmaktadır. (Alan Menkul)

ABD BANKASINDAN DOLAR TAHMİNİ: 6 AY İÇİNDE...

ABD'nin en büyük bankalarından Wells Fargo, dolar/TL’nin 6 ayda 4,25’e yükseleceği, ardından 18 ay içerisinde 4,1 seviyesine gerileyeceği tahmininde bulundu.

Wells Fargo Stratejistleri Eric Viloria ve Erik Nelson tarafından kaleme alınan raporda TL’nin riske en fazla duyarlı gelişen ülke kurları arasında yer aldığı kaydedilirken Suriye’deki durum ve ABD yaptırımları nedeniyle TL’nin kısa vadede muhtemelen zayıflayacağı öngörüldü.

Dolar/TL’nin 6 ayda 4,25’e yükseleceği, ardından 18 ay içerisinde 4,1 seviyesine gerileyeceği tahmin edildi.


Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 11:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER