Doğu Türkistan'da helal ürünleri yasaklama kampanyası!..

Doğu Türkistan'da helal ürünleri yasaklama kampanyası!..
Doğu Türkistan’da helal ürünleri yasaklama kampanyası!..


Çin’in Müslüman Uygurların yaşadığı Doğu Türkistan’daki yasaklara bir yenisi daha ekleniyor. Komünist Parti liderleri, Urumçi’de “İslam’ın laik hayatı etkilemesini ve radikalliği körüklemesini önlemek” iddiasıyla helal ürünlere karşı kampanya başlattı. Helal kavramının yayılmasına karşı savaş açtılar.


Euronews’in aktardığına göre Çin’de en az 23 milyon Müslüman yaşıyor. Çin’in özerk bölgesi Sincan’da nüfusun yüzde 45’ini Müslüman Uygurlar oluşturuyor. Bölgede gıda ve diş macunu gibi ürünler İslami şartlara uygun üretiliyor.

Yapılan açıklamaya göre devlet çalışanlarının kantinde yemek seçmemesi ve işyeri kantinlerinin değiştirilmesi gerektiği söylendi. Urumçi Komünist Parti liderleri ayrıca hükümet yetkilileri ve parti üyelerinin herhangi bir dine değil, Marksizm-Leninizm’e inanmaları ve halkın önünde Çince konuşmaları gerektiğini ileri sürdü.

Komünist Parti daha önce ağustos ayında, dini inançlara sahip olan üyelerini cezalandırma ve ihraç etmeye yönelik revize edilmiş bir dizi düzenleme yayınlamıştı.

Çin hükümeti, Müslüman Uygur Türk azınlığa ‘sistematik insan hakları ihlallerinde bulunduğu’ gerekçesiyle eleştiriliyor. Uygur Türklerinin keyfi tutuklamalara maruz kaldığı, siyasi ‘beyin yıkamalara’ tabi tutulduğu ve dini pratiklerinin kısıtlandığını belirtiliyor. Pekin yönetimi ise suçlamaları reddederek bu uygulamaların insanları yoksulluktan ve terörizmden uzak tutmak için yapıldığını öne sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 04:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER