Damat ve Soylu arasındaki güç kavgası gizlenemeyecek şekilde büyüyor!

Damat ve Soylu arasındaki güç kavgası gizlenemeyecek şekilde büyüyor!
Damat - Soylu kavgası gizlenemiyor!


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında ki kavga büyüyor. İşte haberin ayrıntıları;Kulislere yansıyan Süleyman Soylu’nun damat Bakan Berat Albayrak ile veliahtlık kavgasına tutuştuğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Erdoğan sonrası liderlik kavgası verdiği iddia edilen iki kritik isim arasında yaşanan gerilimle ilgili tartışmalar kimi zaman sosyal medyadaki trol hesaplar ve medyaya sızdırılan haberler üzerinden devam ediyor.

Demokrat Parti Genel Başkanlığı yaptığı dönemde sıkı bir Erdoğan muhalifi olan Bakan Süleyman Soylu, AK Parti saflarına geçtikten sonra siyaset basamaklarında hızla yükseldi. Önce milletvekili ardından da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Soylu, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanı yapıldı.

Süleyman Soylu’nun maiyetindeki İstanbul polisinin de Berat Albayrak’tan yana tutum alır bir görüntü verdiğine yönelik haberler de daha önce medyaya yansımıştı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan sözleri nedeniyle CHP’lilerin eleştirilerine neden olan Süleyman Soylu’nun, FETÖ ile geçmişteki ilişkileri sıklıkla dile getirildi. AK Parti’deki muhalifleri tarafından bazı CHP’lilere ve muhalif medya organlarına Soylu ile ilgili görüntü ve bilgiler sızdırıldı.

13 EYLÜL 2017: SALDIRGANLA FOTOĞRAF

HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin Ankara’daki cenazesine bir grup saldırdı. Aile, Hatun Tuğluk’un cenazesini defnettiği yerden çıkarırken saldırganlar da gözaltına alındı. Ancak saldırganlardan Murat Alp’in, gözaltında tutuldukları karakolda İçişleri Bakanı Soylu’yla çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı. Alp’in sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafla ilgili haberler üzerine Soylu olayı doğruladı. Soylu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, eleştiride bulunanlara “aşağılıksınız” diyerek, mahalle sakinlerinin karakoldan çıkmadan kendisi ile fotoğraf çektirdiğini, bu kişilerden birinin de daha sonra gözaltına alındığını belirtti.

24 EYLÜL 2017: OĞLUNUN ARACI ARANDI

Akit TV’de program yapan gazeteci Ali Tarakçı internet üzerinden yayın yapan Gazetemİstanbul’da yayımlanan köşe yazısında Bakanın oğlu Engin Levent Soylu’nun aracının polisler tarafından durdurularak arandığını ileri sürdü. Tarakçı, oğul Soylu’nun yanında korumaları olduğu halde Yunus Timleri’ne bağlı polisler tarafından aracının durdurulup yarım saat boyunca arandığı ve Bakanın devreye girmesine rağmen aramanın devam ettiğini belirterek, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın da Soylu’nun telefonlarına çıkmadığını iddia etmişti.

11 EKİM 2017: MAFYAYLA İLİŞKİLİ İDDİASI

Can Ataklı Sözcü gazetesinde yayınlanan yazısında, AKP’li bir kaynağının, parti içinde en sevilmeyen bakanın Soylu olduğunu öne süren bir yazı kaleme aldı. Ataklı, Bakan Soylu’nun oğlunun başına gelenlerle ilgili AKP’li bir kaynağının, “Bu işten genel başkanın haberinin olmaması mümkün mü? Mutlaka onun da olurunu aldıktan sonra polisler böyle bir uygulama yapmıştır” dediğini öne sürdü. Ataklı kaynağının, “Çünkü Soylu İç İşleri’ni adı mafya ile anılan bir grubun adamlarıyla yönetiyor” dediğini de öne sürdü.

15 EKİM 2017: SAVAŞ AKP MEDYASINDA

Parti içi iktidar çatışmaları, konunun taraflarına olan yakınlıklarına göre, hükümete yakın medya organlarında da zaman zaman kendine yer buldu. Süleyman Soylu’nun oğlu Engin Levent Soylu ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ahmet Minder’in kızı Saadet Nur Minder’in dügünlerinin haberleştirilmesi örneklerden biri. 14 Ekim 2017’deki düğün ertesi gün Yeni Şafak’ta sürmanşetten duyuruldu. Soylu’ların düğünü, Bakan Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın Yönetim Kurulu Başkan Vekili olduğu Turkuvaz Medya’ya ait Sabah gazetesinde ise iç sayfalarda kısa haber olarak yer aldı.

19 EKİM 2017: VEKÂLET SAVAŞI

Sabah gazetesinin Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, AKP’nin içindeki bazı kişilerin yeni ittifaklar kurduğunu ileri sürdüğü yazısında Ankara’da bir “vekalet savaşı” yaşandığını öne sürüyordu. “Kabul edelim ki Sn. Cumhurbaşkanı sayesinde siyasete girmiş, makam, mevki sahibi olmuş kimi isimler zamanla kendine ‘güç vehmetmeye’ de başladı... Adına ‘vekâlet savaşı’ demek belki iddialı olur ama ‘örtülü güç mücadelesi’ demek durumu izah edebilir” diyordu.

24 ARALIK 2017: İHRAÇ EDİLEN İSİMLER

Bakan Soylu’nun Gülen Cemaati’ni öven eski konuşmaları ve mesajları da sık sık sosyal medyada troller ve AKP muhalifleri tarafından paylaşılıyordu. 695 sayılı KHK ile ihraç edilen diplomatlar arasında Mehmet Yavuz Arabul da vardı. Kararnamelerin Resmi Gazete’de yayımlandığı 24 Aralık’ta, Bakan Soylu’nun, FETÖ suçlamasıyla ihraç edilen Arabul ailesinin nikâhında çekildiği fotoğraf ile tebrik mesajı da sosyal medyada dolaşıma sokuldu.

12 OCAK 2018: FETÖ İMAMLARIYLA

Sabah gazetesi, eski A Haber yorumcusu ve Hanefi Avcı’nın da avukatı olan, aynı zamanda AKP muhalifi kimliğiyle bilinen Avukat Fidel Okan’ın, ByLock kullanıcısı ve FETÖ imamları olduğunu öne sürdüğü kişilerle birlikte umre seyahatine gittiğini iddia eden bir haber yayımladı. Gazetenin haberinde, “1 Mayıs 2015 tarihli uçak yolcu listesinde Fidel Okan’ın adı, her biri FETÖ soruşturması tutuklusu ya da firarisi olan İsa İmanlı, Muharrem Aşıcı, Süleyman Nazif Gürer, Hasan Hüseyin Tanrıverdi, Mustafa Arslan ve Akif Aşıcı ile birlikte görülüyor” ifadeleri kullanıldı. Sosyal medya hesabından iddialara yanıt veren Avukat Okan ise Sabah’ın FETÖ’cü diye iddia ettiği isimlerle birlikte sohbete katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun fotoğraflarını paylaştı. Avukat Okan, Sabah gazetesinin “kripto imam” dediği kişilerin arasında olan Şener Yürek’i yazmadığına dikkat çekti. “2015’te yapılan iddiaya göre darbe toplantısını organize eden bu şahıs neden yazılmamıştır?” diye soran Okan, “Benimle darbe toplantısına katılan Şener Yürek en çok kiminle mi yakın. Fotoğraflara göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla” diyerek, İçişleri Bakanı’nın aynı grupla çekilmiş fotoğraflarını yayımladı. Bir AKP muhalifini linç ediliyor görüntüsü veren Sabah gazetesi, Avukat Okan’ın yayımladığı fotoğraflarla Bakan Soylu’yu hedefe oturtmuş oldu.

17 OCAK 2018: KOLTUK KAVGASI

Soylu ve Albayrak arasındaki kavganın bir başka yansıması ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın danışmanı ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun koruma ve danışmanları arasındaki koltuk kapma tartışmasında da ortaya çıkmıştı. TBMM’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı AKP grup toplantısı öncesinde Soylu ile Kaya’nın danışmanları arasında, yer tutma kavgası kameralara yansımıştı. İki bakanın danışmanlar ve korumaları arasında aynı koltuk için yaklaşık 1 saat süren mücadeleye son noktayı Bakan Kaya koymuştu. Soylu’nun danışmanını fırçalayan Kaya, danışmanı kaldırıp yerine kendi oturmuş, Süleyman Soylu ise toplantıya katılmamıştı. Yeniçağ gazetesinden Ahmet Takan, ele aldığı bir yazısında, Bakan Kaya’nın Afrin operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili Soylu ile arasında tartışma yaşandığını öne sürmüştü. Takan yazısında Bakan Kaya’nın durumu ilettiği Berat Albayrak’ın da tartışmaya dahil olduğunu belirttiği ve Soylu’nun istifa mektubu hazırladığını öne sürdüğü yazısında şu iddialarda bulunmuştu: “Damat Bey de duruma çok öfkelenir. Bir gün, Süleyman Soylu’nun telefonu çalar, karşısındaki Berat Albayrak başlar saydırmaya... Hesap sorar bir tavır içinde, Süleyman Soylu’ya o sözleri söyleyip söylemediğini sorgular... Bakan Soylu ‘Evet söyledim. Ben bu ülkenin İçişleri Bakanı’yım. Benim sorumluluk saham’ der. Albayrak, ‘sizin haddinize mi’ diye sert bir karşılık verir. Soylu, kısa bir savunmanın ardından, ‘benim haddime, peki sizin ne haddinize’ diye karşı çıkış yapınca telefon görüşmesi sert bir kavgayla sona erer. Süleyman Soylu bu görüşmenin ardından sarayın yolunu tutar, olup bitenleri R. Erdoğan’a aktarır. AKP Genel Başkanı R. Erdoğan, pek umursamaz bir tavır içinde ‘ilgilenirim’ diyip Soylu’yu gönderir. Soylu ‘ilgilenilmesini’ bekleer durur!..”

25 ŞUBAT 2018: VEDA KONUŞMASI

Memleketi Trabzon’a giderek AKP Ortahisar 2’nci İlçe Gençlik Kolları Kongresi’ne katılan Bakan Soylu, “veda konuşması”olarak nitelenen bir konuşmaya imza attı. Kendisini dinleyenlerden helallik istemesi, “istifa edeceği” şeklinde yorumlara neden olmuştu. Bakan Soylu’nun istifa edeceği dedikodularını ertesi gün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yalanlamıştı.

Bir zamanlar Demokrat Parti Genel Başkanlığı’nı yapan fakat sonrasında AK Parti ile siyaset yapmaya başlayan Süleyman Soylu’nun siyaset basamaklarındaki yükselişi 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanı olmasıyla devam etti.

Terör ile mücadele konusundaki kararlılığı nedeniyle bir takım çevre ve terör örgütlerinin hedef tahtasına konulan Süleyman Soylu’ya AK Parti içerisinde de bir tepkinin oluştuğu siyaset kulislerinde konuşuluyor.

SOYLU HAKKINDAKİ İDDİALAR

Enerji Bakanı olan Damat Berat Albayrak ile de arası bozuk olan Süleyman Soylu’ya yönelik siyasi kulislerde yer alan iddialar şöyle:

İstanbul polisi Süleyman Soylu’nun oğlunun arabasında uyuşturucu aradı.

Bu olay gerçekleştiğinde basında da çıkan haberlere göre İstanbul Emniyet Müdürü Bakan Soylu’nun telefonlarına çıkmadı. İstanbul Emniyet Müdürünün sadece Damat Berat Albayrak’tan talimat aldığı İçişleri Bakanlığı çevrelerinde dillendiriliyor.

Erdoğan’ın ailesine yakınlığıyla bilinen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin, Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde sokağa 03.00’ten sonra çıktığını söylediği iddia ediliyor.

Bir başka önemli iddia da Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olmasına rağmen, emrindeki birimler tarafından dinlenmeye alınması.

SOYLU NİÇİN HEDEFTE?

Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı görevinden alınmasının ardından Süleyman Soylu oldukça sıkıntılı bir süreçte İçişleri Bakanlığı’na getirilmişti. Soylu’nun Bakanlığı ilk başladığı dönemde Türkiye’de adeta bir terör fırtınası başlamış, neredeyse her hafta ülkeyi sarsan bir terör faaliyeti oluşmuştu.

Demokrat Parti kökeninden gelen Soylu’nun Bakanlık sürecinde bugüne kadar Türkiye’de terör faaliyetleri neredeyse durma noktasına geldi. Alınan önlemler nedeniyle pek çok terör saldırısı daha başlamadan durduruldu. Bölücü terör örgütü PKK ile İŞİD’in Türkiye uzantılarına büyük darbeler indirildi. Bir çok başarılı operasyona imza atıldı.

İçişleri Bakanı olarak oldukça başarılı bir profil çizen Süleyman Soylu, yapılan kamuoyu anketlerinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra ikinci tercih olarak ortaya çıkıyor.

AKŞENER FAKTÖRÜ

Meral Akşener’in “merkez”de konumlandırmaya çalıştığı İYİ Parti’nin kurulmasıyla birlikte, AK Parti’de de bir takım politika değişiklikleri olduğu gözden kaçmıyor. Akşener’in DYP’li kökenli bir siyasetçi olması nedeniyle özellikle Ege ve Marmara bölgesinde AK Parti’ye oy veren eski DYP ve Adalet Partisi kökenli seçmen nezdinde bir karşılığının olabileceği yapılan kamuoyu anketlerine de yansıyor.

Daha AK Parti’nin Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığını da yapan Süleyman Soylu’nun AK Parti’nin merkez sağ siyaseti üzerindeki etkisi biliniyor. Soylu’nun oldukça başarılı geçen Bakanlık icraatları kendisine giderek yükselen siyasi bir gelecek hazırlıyor.

DEVLET MAHALLESİNDE KAVGA

Soylu’nun yükselen grafiğinin AK Parti içerisinde gelecek hesapları yapan çevrelerce dikkatle izlenerek mercek altına alındığı konuşuluyor. Soylu’nun önünü kesmek için yapılanlar ise Devlet içinde bir kavga gibi görülmeye başlandı.

İktidar çevrelerince artık gizlenemez hale gelen bu çekişme ve kavganın giderek tehlikeli bir hale geldiği ifade edilirken, yaşanan sıkıntılı gelişmelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nasıl bir tavır koyacağı, müdahale edip etmeyeceği bilinmiyor.

Fakat, görünen o ki, Erdoğan’ın Soylu üzerinden yaşanan bu kavgaya müdahale etmemesi durumunda Devlet mahallesinde işler iyice karışacak.

Dışarıdan özellikle ABD, İngiltere ve Almanya ekseninden Türkiye’ye yönelen tehditlerin üzerine içeride oluşabilecek gelişmeler, gelecekte farklı sıkıntılara da neden olabilir.

Türkiye’nin düşmanları güçlü. Kavgası büyük. İçerisi ise giderek kaynayan, fokurdayan bir kazan gibi.

 

siyasetcafe.com

 
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 12:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER